i dcéry a súčin ich rokov je 36. Súčet ich rokov sa rovná počtu okien na tamtom paneláku (ukáže na panelák). Koľko rokov majú moje dcéry?” Druhý sa zamyslí a povie: „To mi na výpočet nestačí,“ preto prvý dodá, že najstaršia nosí okuliare. Už viem!, zvolá druhý. Najstaršia má ..., druhá ... a tretia... rokov.
Milí čitatelia, viete nahradiť bodky v predchádzajúcej vete a vyriešiť tak hlavolam, ktorý zanietený lúštiteľ krížoviek a rébusov Artur Schwarcz z Liptovského Mikuláša označil za jeden zo svojich najobľúbenejších? Ak áno a ak nám svoje riešenie poštou alebo osobne doručíte do redakcie do 30. apríla, jedného správneho riešiteľa odmeníme knihami. Vyžrebuje ho sám Artur, 32-ročný mládenec, v očiach ktorého bodujú dlhovlasé devy. Pracuje ako elektrikár v elektrárni Čierny Váh a nejednu voľnú chvíľu trávi nad krížovkami. Na rozdiel od drvivej väčšiny lúštiteľov však jednotlivé vylúštené výrazy do krížovky nezapisuje. Veď aj načo, keď si ich všetky pamätá a správna tajnička sa mu vynorí v mysli ako delfín nad hladinou.
Nezvyčajný spôsob riešenia krížoviek, rébusov či slovnej hry scrabble objavil Artur v sebe po náhodnom rozhovore s bezdomovcom, ktorý mu prezradil, že pri odpykávaní si trestu bavkal sa vo väzení s krížovkami tak, že ich riešil bez zápisu, popamäti.
„Pri prvej príležitosti som si to vyskúšal, vyšlo to a odvtedy to praktizujem, už vyše osem rokov,” povedal.
Z Bratislavy do Liptovského Mikuláša sa vedno s rodičmi presťahoval pred tromi desaťročiami. Ako školák mal najradšej matematiku, no beda predmetom, ktoré ho nezaujali, nad takými učebnicami usínal trebárs napoludnie. Hoci minuloročnú televíznu súťažnú šou IQ národa sledoval len jedným okom, doma práve prebiehala pútavejšia rodinná oslava, so ziskom 137 bodov by sa Artur mohol uchádzať o členstvo v prestížnej Mense. Jej testami si neraz kráti dlhú chvíľu a zvláda ich na vyššej ako nadpriemernej úrovni. Hana Orlíková