Ružomberok/Liptovský Mikuláš – primár gynekologicko-pôrodného oddelenia Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku MUDr. Miloš Baranec. Stálo šesťsto tisíc korún, avšak jeho prínos pre pohodu rodičiek i personálu je obrovský, s pôrodom na bežnom pôrodnom stole sa to nedá porovnať, dodal. V regióne prvý a zatiaľ jediný pôrodný „mercedes“ sa dá ľahko nastaviť na akúkoľvek polohu, podľa želania rodičky.
Pôrod v polohe, aká tej-ktorej rodičke najviac vyhovuje, preferuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ako jeden z hlavných predpokladov pôrodnej pohody, dôležitej pre prežívanie v živote každej ženy výnimočných chvíľ. Podľa WHO práve pôrod na tradičnom lôžku na chrbte, čo je v regióne i na Slovensku najrozšírenejší spôsob, je najmenej vhodný. Novoty pre pohodu rodičiek prináša dlhší čas do ružomberskej pôrodnice
M. Baranec, ktorý sa s nimi osobne zoznamuje na stážach v rakúskych pôrodniciach. Už v roku l993 pomáhala ružomberským rodičkám tlmiť predpôrodné bolesti fitlopta, široko-ďaleko jediná. Odvtedy sa tu datuje aj prítomnosť manželov či iných rodinných príslušníkov na pôrodnej sále.
Už v roku l990 monitorovali v ružomberskej pôrodnici ozvy plodu kardiotokografom a teda oproti sledovaniu oziev uchom cez stetoskop neporovnateľne kvalitnejšie. Dôraz primára na využívanie moderných pôrodných postupov prezentujú aj paralelné Shuteho kliešte, ktoré na rozdiel od pôrodnej „klasiky“ nezraňujú rodičku ani hlávku novorodenca. Osobitný dôraz kladie personál ružomberskej pôrodnice na familiárnu atmosféru na oddelení, čomu slúži aj arómaterapia a pohodová hudba. Chystá sa sťahovanie oddelenia do inej budovy a v nových priestoroch plánuje M. Baranec aj bazén. „Nie som zástancom pôrodu do vody, považujem tento spôsob za veľmi rizikový,” povedal M. Baranec a dodal, že bazén odporúča rodičkám iba v prvej fáze pôrodu. Z ružomberskej pôrodníckej praxe dávnejšie vymizlo automatické používanie klystíru i holenie. Mesiac pred pôrodom prichádzajú budúce mamičky na „zoznamovací večierok“, čo je účinná prevencia voči stresu z neznámeho prostredia. Nečudo, že pôrodnicu začalo vyhľadávať viac rodičiek a počet pôrodov stúpa.
Po polohovateľnom pôrodnom kresle personál liptovskomikulášskej pôrodnice zatiaľ len túži, na pôrodnej sále sú tri tradičné pôrodné lôžka. Ako najprirodzenejší označil primár oddelenia MUDr. Oldřich Drahovzal pôrodnú polohu rodičky na chrbte alebo v polosede, pôrod do vody neuznáva aj preto, lebo „z cicavcov rodia do vody iba hroch a veľryba,” citoval experta. Iný v porovnaní odporúčaniami WHO je aj jeho názor na automatické používanie klystíru. Dôvodil, že únik stolice v priebehu pôrodu rodičku zahanbuje. V súlade s WHO pripravuje oddelenie skrátenie doby od pôrodu po prvé kojenie. Pôrodnica zatiaľ umožňuje prvé kojenie novorodenca po šiestich až ôsmich hodinách od pôrodu, WHO odporúča hodinu po pôrode. V rámci „odnemocničnenia“ prostredia pôrodnice zútulnila jednotlivé izby čiastočná farebná maľovka a pohodová hudba, v miestnosti, kde rodička trávi prvú pôrodnú dobu, je k dispozícii fitlopta a polohovateľný vak. Čas otvárania sa rodidiel môže tak žena stráviť pre ňu v najvhodnejšej polohe.
Odnedávna, vďaka štedrému sponzorovi, aj v liptovskomikulášskej pôrodnici sledujú lekári ozvy plodu v maternici pomocou kardiotokografu. Jeden je ale málo na to, aby ozvy mohol počúvať aj otec dieťatka, čo by bol prínos pre včasnejšie prebudenie otcovských pocitov. S veľkou úľavou prijali príbuzní rodičiek zriadenie návštevnej miestnosti v novembri minulého roka, dovtedy slúžilo na tento účel malé okienko, pričom príbuzní sa museli tiesniť na schodišti pred oddelením. Bolo to nedôstojné.. Verejnosť si kladie otázku, prečo nie je pôrodnica v novom pavilóne, ako aspoň čiastočná kompenzácia za dlhé roky, keď liptovskí novorodenci prichádzali na svet v suteréne nemocničnej budovy. Podľa primára oddelenia je v súčasnosti pôrodnica vybavená dobre, avšak prírastok flexibilných lôžok a spŕch v pôrodnom trakte by bol vítaným vylepšením. Hana Orlíková