Liptovský Mikuláš – pasparty v depozite Galérie Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši sú napadnuté plesňami. To bol jeden z dôvodov prečo Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), ako zriaďovateľ galérie, dočasne prerušil výkon práce jej riaditeľovi, akademickému maliarovi Pavlovi Petrášovi, na jeden mesiac. Zároveň riaditeľ dostal výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou.
„Výpoveď z pracovného pomeru som dostal kvôli závažnému porušeniu pracovnej disciplíny. Postup môjho zamestnávateľa však považujem za nezákonný, pretože podľa mňa nepostupoval v súlade so Zákonníkom práce. Ten totiž zamestnávateľovi ukladá upozorniť zamestnanca na porušenie pracovnej disciplíny. Počas výkonu funkcie riaditeľa Galérie P. M. Bohúňa som nebol upozornený, že porušujem pracovnú disciplínu v súvislosti s depozitom galérie,“ vysvetľuje Pavol Petráš, ktorý má pocit, že na stoličke riaditeľa galérie je pre niekoho nepohodlný.
„Výsledky februárovej kontroly, ktorú v galérii robil útvar hlavného kontrolóra ŽSK jasne pomenúvajú, že zodpovednosť za tento stav nesú predošlí štatutárni zástupcovia Galérie P. M. Bohúňa,“ dodáva Pavol Petráš. V depozite galérie sme našli obrazy, ktoré boli kontaminované plesňou – to bol jeden z dôvodov, pre ktoré som dostal výpoveď. V zápise z kontroly sa jednoznačne uvádza, že v obidvoch depozitoch bol zistený nevyhovujúci mikroklimatický stav, ktorý v dôsledku dlhodobého zatekania dažďovej vody spôsobil vysokú vlhkosť a rozširovanie pliesní, ktoré napadli umelecké diela. Chcem zdôrazniť práve spojenie „dlhodobé zatekanie“, pretože ja som galériu viedol len desať mesiacov za relatívne suchého obdobia, a preto sa necítim zodpovedný za niečo, čo vznikalo dlhodobo,“ dodáva Pavol Petráš, ktorý do funkcie nastúpil na základe výberového konania v máji minulého roku.
Pavol Petráš poslal sťažnosť voči dôvodom jeho výpovede hlavnému kontrolórovi ŽSK, pretože ich považuje za nepravdivé, zaujaté proti nemu a tendenčné. „Jeden z ďalších dôvodov je napríklad nedostatok v evidencii interných výpožičiek deviatich Medňanského diel. Pritom mám od ŽSK podpísanú žiadosť o povolenie na dočasný vývoz týchto diel na výstavu do Budapešti,“ ukazuje na dokumenty Pavol Petráš.
V depozite sa našlo aj dielo Imra Weinera Kráľa: Dievča v kvetoch, ktoré podľa dôvodov výpovede v galérii chýbalo. „Obraz bol schovaný v depozite pod veľkým dielom Bazovského. Musím ale pripomenúť, že v evidenčných kartách bol pri tomto diele otáznik ešte predtým, ako som nastúpil do galérie pracovať. Preto aj tento dôvod považujem za vykonštruovaný. Takto by som mohol vymenovať všetky body mojej výpovede a ku každému podať vysvetlenie.“
Pripomeňme, že od spomínanej kontroly do dátumu, kedy zamestnávateľ odovzdal Petrášovi listiny na dočasné prerušenie výkonu práce a výpoveď, prešlo asi štyridsať dní. „Počas toho obdobia som sa snažil odstrániť všetky nedostatky, ktoré zistili pri kontrole. Viac ako deväťsto diel sme očistili a zbavili pliesne, pričom sme ich premiestnili do nových, nekontaminovaných priestorov. Ostatné nedostatky Pavol Petráš nestihol odstrániť, pretože depozit medzitým zriaďovateľ zapečatil. „Postup môjho zamestnávateľa mi pripadá mierne povedané nepochopiteľný. Chcel som odstrániť dlhodobé následky neporiadku v galérii, ale zriaďovateľ mi v tom zabránil. To podľa mňa len dokazuje, že ŽSK nejde o záchranu majetku, ale o miesto riaditeľa.“
Od 22. marca je poverená riadením galérie Miroslava Putišová. Zaujímalo nás teda, ako situáciu rieši ona. „Nechcem sa vyjadrovať k pliesňam v depozite, pretože všetko je napísané v správe z kontroly. Máme výsledky analýz a treba povedať, že situácia na prvý pohľad vyzerala hrozivo, ale zbierkový fond je kontaminovaný plesňou len v minimálnom rozsahu. Tá informácia bola možno trochu nafúknutá,“ dozvedeli sme sa od Miroslavy Putišovej. „Po zistení dôvodu vlhnutia steny depozitu, ktorý bol príčinou kontaminovania plesňou, podniká galéria okamžité kroky na nápravu tohto stavu odizolovaním inkriminovaných miest depozitu, aby priestory ďalej nevlhli a dezinfekciu obrazov,“ dodala Miroslava Putišová.
Treba ešte dodať, že Pavol Petráš, nemieni nechať celú vec len tak. Ako nám povedal, z práce ho chcú „vyhodiť“ kvôli skutočnostiam, za ktoré sa necíti byť zodpovedný. Aj preto dal odobrať vzorky pliesní na mykologické vyšetrenie Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši. Kladie rečnícku otázku, v akom stave by bol depozit galérie, keby nevyhral výberové konanie. Odpovedá na ňu, že by asi naďalej podliehal skaze.
„S obrazmi a umeleckými dielami sa stretávam odmalička a prácu s nimi mám nadovšetko rád. Originály sú poslami a svedkami doby, v ktorej umelec žil a prinášajú tiché, ale o to emotívnejšie posolstvo o ľudskosti a dobrote. S ohováraním, nespravodlivosťou a manipuláciou nemajú nič spoločné. To dokážu len ľudia,“ vyjadruje svoje pocity Pavol Petráš.
O jeho odvolaní by mali rozhodnúť koncom apríla poslanci Žilinského samosprávneho kraja. Eva Petranová