Liptovský Mikuláš – . Mikuláši sú od roku 1966 Verejnoprospešné služby (VPS). Od roku 1999 je ich riaditeľkou Beata Lysáková, s ktorou sme sa porozprávali o činnosti a najbližších plánoch VPS.
„V súčasnosti máme 130 zamestnancov,“ hovorí na úvod B. Lysáková. K náplni práce VPS patrí i údržba a čistenie vozoviek v dĺžke 92 kilometrov a chodníkov v dĺžke 59 kilometrov. „V tomto období sa venujeme čisteniu mesta a „plátaniu“ výtlkov na cestách po zime. Na údržbu ciest by sme potrebovali približne 20 miliónov Sk, no k dispozícii máme približne len štyri milióny.“
VPS už opravili komunikácie na Jilemnického, Komenského a Štefánikovej ulici pričom postupne opravia komunikácie na území celého mesta. VPS sa starajú aj o údržbu mestskej zelene v celkovej rozlohe vyše 920 tisíc štvorcových metrov. Riaditeľka je zhrozená z ničenia zelene. Len na pešej zóne bolo minulý rok zlámaných sedem stromov, pričom hodnota jedného je minimálne sedem tisíc Sk. Starosti robí i množiaci sa vandalizmus, hlavne na sídlisku Podbreziny. „Na chodníku popri Smrečianke sme umiestnili nádoby na odpadky, no už onedlho boli zničené. Hodnota jednej nádoby je 2 500 Sk, takže „vďaka“ vandalizmu prichádzame o peniaze, ktoré by sme vedeli využiť rozumnejšie.“ Riaditeľka spomenula i ničenie krytov pouličného osvetlenia, hlavne v zime. „Mali sme zničených minimálne päťdesiat krytov v hodnote približne 130 tisíc Sk. Za tieto peniaze sme mohli vybudovať desať úplne nových lámp,“ vysvetľuje riaditeľka. Na území mesta je približne 3 500 lámp, pričom na tento rok sa plánuje modernizácia pouličného osvetlenia. Jej rozsah však bude závisieť od finančných možností. K veľmi nebezpečným možno zaradiť i krádeže vpustí jedenástich kanálov. „Jedna vpusť nás stojí 6000 Sk. Páchatelia tejto činnosti si však neuvedomujú riziko takéhoto konania. Budeme vďační, ak občania krádeže nahlásia nám na VPS alebo mestskej polícií.“
V rámci svojej činnosti sa VPS starajú o dvanásť cintorínov, vojnový cintorín na Háji a Dom smútku. Stratovou činnosťou pre liptovskomikulášske VPS je starostlivosť o verejné toalety. „Udržiavame aj stodvadsať metrov schodov, ktoré je potrebné často ručne čistiť hlavne v zime.“
Na čistení mesta pracujú aj nezamestnaní, ktorý dostávajú príspevok na aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb. „Mali sme požiadavku na štyristo ľudí, no k siedmemu aprílu ich u nás pracuje takmer dvestopäťdesiat. Venujú sa hlavne ručnému čisteniu mesta, parkov, zbieraniu odpadkov a čisteniu popri kontajneroch,“ prezrádza riaditeľka.
A čo čaká VPS v tomto roku? „Tento rok sa zameriame hlavne na skvalitnenie a zintenzívnenie separovaného zberu. Plánujeme zakúpiť lis na plasty, ktorý by mal byť umiestnený v bývalej uhlovni na sídlisku Podbreziny. Na separovaný zber máme okrem mesta podchytených 19 obcí. Treba si uvedomiť, že zvýšením množstva vyseparovaných zložiek odpadu sa zníži množstvo odpadov uložených na skládke,“ vysvetľuje. VPS majú pripravený projekt za približne pol milióna na rozšírenie skládky vo Veternej Porube. „V tomto roku dobudujeme v spolupráci s mestom zberný dvor na Podtatranského ulici a vybudujeme útulok pre psov. Výstavba útulku, ktorý bude umiestnený v priestoroch skleníka v Okoličnom, je zatiaľ v projekčnej fáze, no so stotisícovým príspevkom od mesta bude útulok určite hotový v blízkej budúcnosti,“ dodala na záver B. Lysáková.
Michal Paška