Liptovský Mikuláš / Liptovský Hrádok - ie v Liptovskom Mikuláši Ľubomír Marjovič, ktorý je i prezidentom Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska. Práve za aktívnu prácu pri zjednocovaní obecných polícií Slovenska, tvorbu legislatívy a rozvoj medzinárodnej spolupráce si ho prvého apríla pozval „na koberec“ prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. Aby mu odovzdal ocenenie, medailu prezidenta Slovenskej republiky.
„Patrím k spoluiniciátorom založenia profesného združenia náčelníkov mestských a obecných polícií Slovenska. Našim cieľom pri zakladaní spomínaného združenia bolo zjednotiť roztrieštené mestské polície na Slovensku a začleniť združenie do spoločnosti,“ hovorí na úvod Ľ. Majrovič. Združenie náčelníkov obecných a mestských polícií nadviazalo spoluprácu s ministerstvom vnútra i radou vlády pre prevenciu kriminality. „V auguste 2002 sa na moje pozvanie uskutočnilo v Bratislave stretnutie predstaviteľov obecných polícií Českej, Poľskej a Slovenskej republiky, na ktorom sme posudzovali rozsah právomocí, legislatívne predpoklady práce obecných polícií, porovnávali sme odbornú úroveň, ale zaoberali sme sa aj otázkami služobného pomeru policajtov – ich dôchodkového, sociálneho a zdravotného zabezpečenia. Zhodli sme sa, že zabezpečenie policajtov je na nulovej úrovni vo všetkých legislatívnych predpisoch zúčastnených krajín,“ oboznamuje nás Ľ. Marjovič s výsledkami stretnutia.
V septembri minulého roka sa uskutočnila v L. Mikuláši 1. medzinárodná konferencia predstaviteľov obecných polícií Slovenskej, Českej, Maďarskej a Poľskej republiky. „Prerokovali sme problematiku legislatívnych podmienok práce obecných polícií v jednotlivých krajinách Vyšegrádskej štvorky so zámerom o ich postupné zosúladenie, ale venovali sme sa aj národnostnej problematike. Zhodli sme sa, že táto otázka je vážnym problémom a obecné polície v rámci svojej pôsobnosti pomôžu v jej riešení vo svojich preventívnych programoch, projektoch bezpečných miest, vzájomnou informovanosťou a odovzdávaním si skúseností,“ vysvetľuje Ľ. Marjovič. V rámci konferencie si jej účastníci prezreli krásy Liptova a boli prijatí primátormi Liptovského Mikuláša a Ružomberka.
Združenie sa aktívne podieľa i na tvorbe zákonov, predkladá pripomienky k návrhom zákonov. „Navrhli sme zákon o služobnom pomere príslušníkov obecných polícií i novelu zákona o obecnej polícií,” oboznamuje nás.
Okrem „prezidentovania“ Združeniu náčelníkov mestských a obecných polícií, je Ľ. Marjovič i členom Rady vlády pre prevenciu kriminality a v rámci svojej pôsobnosti spolupracuje so Združením miest a obcí Slovenska, Úniou miest Slovenska, Prezídiom Policajného zboru a ďalšími orgánmi.
„Veľmi si vážim, že prezident ocenil prácu príslušníkov všetkých obecných polícií Slovenska, ktorá je namáhavá a nie príliš vďačná,“ dodal na záver Ľ. Marjovič. Medailou prezidenta Slovenskej republiky bol ocenený i náčelník mestskej polície v Liptovskom Hrádku Ján Maršálek, ktorý prácu svoju prácu po celý čas činnosti vykonával svedomito a obetavo. Vzhľadom na svoje životné skúsenosti bol neoceniteľným pomocníkom pri tvorbe legislatívnych podmienok pre prácu obecných polícií, ale aj pri tvorbe Všeobecne-záväzných nariadení, a tým životných podmienok občanov. Svoje znalosti, riadiace schopnosti a životný elán odovzdával svojim kolegom, a preto bol významným pracovníkom, ktorý pomohol stabilizovať novozniknuté obecné polície v nových pomeroch mladej Slovenskej republiky.
Jána Maršálka už pri jeho príchode z Bratislavy očakával primátor mesta Vasil Popovič, aby mu zablahoželal k jeho významnému oceneniu a ocenil ho mimoriadnou odmenou za vzornú reprezentáciu mesta. V Liptovskom Mikuláši nám nič podobné nepotvrdili.
Celkom bolo v rámci Slovenska odmenených päť príslušníkov mestských polícií a kolektív kriminálnej prevencie Mestskej polície v Martine.
Michal Paška