Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Fantóm úradníckych rozhodnutí

Pred tridsiatimi piatimi rokmi utrpel František Gl

Liptovský Mikuláš - ončák z prímestskej časti Okoličné pracovný úraz. Pracoval na vtedajšom Štátnom majetku v Parížovciach a zachytilo ho do sečkovice. Od tých čias sa podstatne znížila kvalita jeho života. Pravú nohu má amputovanú v predkolení. Ľavú sa podarilo síce zachrániť, ale šesťdesiatročný muž má s ňou nemalé problémy. Komplikované zlomeniny a zničené svalstvo urobili svoje. Nielen vtedy po úraze, kým sa mu noha ako-tak zahojila, ale viac ako dva roky bol prakticky nemobilný. Bolesť si odvtedy svoju daň vyberá každý deň a každú noc.

„Ľavú nohu mám nepohyblivú v kĺboch. Bolí ma koleno, ktoré som mal už päťkrát operované, na predkolení som mal komplikované zlomeniny. Členok mám vybočený a vôbec neudržím stabilitu. Problémy mám aj s chodidlom, ktorého časť mi chýba“, hovorí pán Glončák a dáva si z ľavej nohy dolu ortézu (ortopedickú pomôcku na spevnenie nohy), aby si noha aspoň na chvíľu „oddýchla“ od tlaku, ktorý spôsobuje.

Aby bol František Glončák aspoň sčasti mobilný, používa francúzske barle a protézu na pravú nohu. Za ich pomoci dokáže s bolesťami a námahou chodiť asi päť minút, potom musí štvrťhodinu oddychovať. Keďže má narušenú stabilitu a vyvíja tlak na chrbticu, aj tá sa začala deformovať. Akoby trápenia nemal v živote tento muž dosť, navyše sa pridali náznaky osteoporózy a pokročilé známky artrózy. Čo krok, to ukrutná bolesť. A s bolesťou sa hlásia už aj lakte, pretože pri pohybe s barlami na ne prenáša váhu.

„Keď som doma, a to som kvôli nemobilnosti takmer stále, radšej si dám dolu protézu aj ortézu a pohybujem sa kolenačky,“ vysvetľuje pán František a ukazuje nám rub nohavíc, na ktoré mu manželka Zdenka prišila zvnútra záplaty. Jednak sa nohavice pri pohybe na kolenách rýchlo zoderú a tiež kolená dostávajú poriadne zabrať, keď na nich „chodí“. Traumatizujúci zážitok z úrazu pánovi Glončákovi sťažuje dni, ale nedá mu ani dobre spávať. „Fantómove bolesti, aké mám na amputovanej nohe, neprajem ani tomu najhoršiemu človeku,“ hovorí tento skromný sympatický pán, ktorý sa ani veľmi neteší na leto.

Ani sa mu nečudujeme, veď v lete nohy potrebujú vzduch a čo i len v teniskách sa aj zdravý človek cíti nepríjemne. Pán Glončák, ak si chce vyjsť aspoň do záhrady, musí zniesť protézu, ktorá ho tlačí na kýpeť amputovanej nohy a vysokú špeciálnu topánku na druhej nohe, ktorá mu má vyrovnávať stabilitu.

Na odpoveď čakal „len“ osemnásť mesiacov

Začiatkom decembra v roku 1999 František Glončák požiadal príslušný odbor sociálnych vecí o posúdenie svojho stavu. „Už“ o osemnásť mesiacov, presne 15. júna 2001 dostal posudok, v ktorom sa píše, že miera jeho funkčnej poruchy je šesťdesiat percent. Odbor sociálnych vecí Okresného úradu v Liptovskom Mikuláši odporučil pánovi Gločákovi vydať preukaz pre ťažko zdravotne postihnutého (ZŤP) so sprievodcom s tým, že mu priznal aj peňažný príspevok na prepravu, pretože je odkázaný na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom. O tri mesiace na to doručil poštár pánovi Glončákovi obálku, v ktorej bolo rozhodnutie o odňatí tristokorunového mesačného príspevku občanom používajúcim ortopedické, kompenzačné alebo iné pomôcky. Zákon si prostredníctvom úradníkov na Františka Glončáka spomenul aj vlani v januári, keď mu znížili príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia vo výške 15 percent zo sumy životného minima na rovných dvesto korún. Peňažný príspevok na zvýšené výdavky s prevádzkou motorového vozidla mu znížili na 500 Sk. „Ľudia s ťažkým telesným postihnutím dostávajú od štátu len symbolické peňažné príspevky. Tam dajú pár stoviek, inde uberú oveľa viac. Mnohí zdraví ľudia si myslia, že ide o tisícky korún. A telesne postihnutí o tom veľmi nehovoria, lebo už kvôli svojmu stavu sú izolovaní. A časté sú aj moje negatívne skúsenosti, keď som pred niekým moje problémy spomenul,“ pripomína pán Glončák, ktorý sa radšej uzatvoril do seba. Zdôverí sa len manželke, ktorá sa nielen vtedy po úraze, ale celé tie desaťročia oddane o neho starala a je mu veľkou oporou, rovnako ako syn František a dcéra Zdenka.

„Len my vidíme, ako manžel trpí. Na ľavej nohe mu stroj oskalpoval svalstvo, takže aj pri tom najmenšom tlaku či udretí, mu noha úplne očernie. Bol už aj v nemocnici na kožnom oddelení, lebo rany sa mu občas otvoria, hnisajú. Iba rodina chápe, aké prekážky musí prekonať pri kúpaní, holení, obliekaní a bežnom živote,“ pripomína pani Zdenka, ktorá tiež nemala ľahký život a niekedy nevedela, kam skočiť. Či sa najprv postarať o manžela, alebo sa venovať dvom deťom, kým boli ešte malé. A navyše chodila do práce.

Všetky zdravotné problémy, o ktorých manželia Glončákovci hovoria, sú zaznamenané v zdravotnej dokumentácii, v ktorej listujeme. Našli sme tam aj vyjadrenie spred dvoch-troch rokov od odborného lekára chirurga, v ktorom sme sa dočítali, že zdravotné problémy Františka Glončáka majú chronický charakter, nie je u neho predpoklad zlepšenia stavu, skôr sa jeho stav bude časom zhoršovať. Žiaľ, lekárove slová sa plnia.

Nikto ho nevidel, ale rozhodli, že je zdravý

František Glončák je preto právom nepríjemne zaskočený, lebo koncom februára tohto roku dostal posudok, že kompetentný úrad prehodnotil mieru jeho funkčnej poruchy. Píše sa v ňom, že pán Glončák sa nepovažuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa príslušných platných predpisov. Na základe prehodnotenia stavu prišiel pán František aj o všetky peňažné príspevky.

„Nejde mi vôbec o tých sedemsto korún, o ktoré som prišiel. Ale tridsaťpäť rokov trpím a spolu so mnou celá moja rodina, ktorá mi pomáha a som na ňu odkázaný. A zrazu dostanem papier a dozviem sa, že som zdravý. Rozhodol o mne niekto, kto ma v živote nevidel, kto nevidel moju zdravotnú dokumentáciu. Je to smutné, pretože ešte aj auto, keď ide na stanicu technickej kontroly, potrebujú fyzicky vidieť,“ s trpkosťou v hlave vyjadruje svoj názor František Glončák. V rozhodnutí čítame ešte vetu, že musí vrátiť preukaz občana ZŤP. „Zatiaľ som ho ešte nevrátil. Nech si ho úradníci, ktorí o mne rozhodli, prídu zobrať. Aspoň potom ma uvidia a som zvedavý, či sa mi dokážu pozrieť do očí,“ dodáva na záver František Glončák.

Eva Petranová

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  3. Super zábava, super deň
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Čo priznali rodičia?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 816
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 145
  3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 582
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 401
  5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 737
  6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 6 016
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 932
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 632

Blogy SME

  1. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
  2. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
  3. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
  4. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  5. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  6. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  7. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  8. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 18 190
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 782
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
  4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 796
  5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 954
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 797
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 954
  8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 419
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Katalyzátor je preč.

Súd zlodeja odsúdil a nariadil uhradiť škody.


14 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame zoznam dôležitých kontaktov, kde ľudia v krízových situáciách nájdu pomoc a podporu.


16. máj
Ilustračné foto.

Rodičia budú musieť s deťmi dochádzať do susedného mesta.


16 h
Martin a Silvie Gallie Slovensko navštevujú minimálne dvakrát ročne.

Ponuku pamiatok by oživili živé vystúpenia namiesto vymenúvania dátumov.


6. jún

Blogy SME

  1. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
  2. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
  3. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
  4. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  5. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  6. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  7. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  8. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 18 190
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 782
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
  4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 796
  5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 954
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 797
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 954
  8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 419
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu