Ružomberok – í policajti v Ružomberku. V uplynulom roku ich zaznamenali 6109. V porovnaní s ostatnými piatimi rokami je minuloročný sumár priestupkov najvyšší.
Paradoxne, takmer rovnaké číslo v šatisticej tabuľke sa objavuje aj v roku 1998. Mestská pokladnica je bohatšia o 747 500 korún, ktoré do nej odviedli mestskí „strážcovia poriadku“ z vlaňajších blokových pokút. Najviacej prispeli nezodpovední vodiči – až 415 600 korún, zvyšok tvoria pokuty za ostatné priestupky, ktoré riešila Mestská polícia (MsP) v Ružomberku.
„V uplynulom roku bol najväčší počet priestupkov proti plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky, ostatné priestupky boli proti poriadku v meste,“ hovorí náčelník MsP Ivan Stromko. Ružomberčania doplácali najmä pre neplatenie poplatkov pri parkovaní, prenajatí predajného stánku, garáže či plagátovaní. Podľa Stromku, boli najčastejšie riešené prípady rušenia nočného pokoja, ako aj zakladania nepovolených skládok. Mestskí policajti si nárast priestupkov vysvetľujú zlou sociálnou situáciou občanov. „Niektorí nezamestnaní sa usilujú „prilepšiť“ si drobnými krádežami v obchodoch,“ vysvetľuje Stromko.
Ako dodal, často sú zlodeji pristihnutí buď strážnou službou alebo kamerami. Policajtom odmietajú zaplatiť pokutu, lebo vraj pri sebe nijaké peniaze nemajú. Ružomberská MsP postráda účinnú pomoc občanov najmä pri vandalizme. „Prípady, kedy bola MsP úspešná pri riešení vandalských činov, takmer vždy záviseli od toho, kedy nám ich ľudia oznámili. Ak to bolo v aktuálnom čase, vždy sme pohotovo zasiahli,“ povedal Stromko. Podľa neho sa vandalizmus dotýka najmä sprejovania verejných budov, poškodzovania dopravných značiek, autobusových zastávok či telefónnych automatov.
Vladimír Buzna