Ružomberok – užomberku mimoriadne pokojný. Na chodbách postávalo asi päť ľudí, niektorí sedeli za stolom a vypisovali daňové priznania za minulý kalendárny rok. Hoci 31. marec bol posledný deň, dokedy mohli občania podávať priznania i zaplatiť daň, viacerí si túto povinnosť splnili skôr.
V prípade nepriznania dane v stanovenom termíne im totiž hrozí pokuta alebo sankcia, ktorá môže v osobitných prípadoch dosiahnuť milión korún. „Robievam to každý rok, nikdy nie na poslednú chvíľu. Jednoducho priznanie podám a mám pokoj,“ povedala nám 45-ročná súkromná podnikateľka z Ružomberka. DÚ v Ružomberku zareagoval na potreby daovníkov promptne. Stránkové dni sú v pondelok a stredu od ôsmej hodiny ráno do štvrtej popoludní, v stredu sa úradné hodiny konia o piatej. Obania mohli od 29. do 31. marca daové priznania nosi na úrad až do šiestej hodiny popoludní.
„Podávanie a preberanie daových priznaní bolo zabezpeené denne v predžených smenách. Pracovníci daového úradu trvale poskytovali daovým subjektom konzultácie vrátane pomoci pri vyplovaní daových priznaní,“ povedal nám Anton Tyrol z DÚ v Ružomberku. Podané daové priznanie sa v súasnosti na DÚ v Ružomberku spracovávajú, as z nich je doruovaná poštou, takže ich presné poty ešte nie sú známe. „Predpokladáme, že za rok 2003 bude podaných približne 6000 daových priznaní k dani z príjmov fyzických osôb a asi 450 daových priznaní k dani z príjmov právnických osôb,“ nazdáva sa Tyrol.
Dodal, že po spracovaní bude úlohou daových úradov vysporiadanie preplatkov z daových priznaní a prevedenie 2% zaplatenej dane na úty urených prijímateov. Fyzické osoby môžu 2 % zaplatenej dane, ktoré však musia dosiahnu minimálne 20 korún, poukáza aj tento rok len jednému prijímateovi. Právnické osoby môžu rozdeli
2 % zaplatenej dane medzi viacerých prijímateov, každý však musí dosta najmenej 250 korún. Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane môžu fyzické aj právnické osoby podáva do 15. apríla mimovládnym organizáciám a nadáciám, ktoré sa o ne uchádzajú (ich zoznam sme uverejnili v minulom ísle týždenníka Liptov, pozn. aut.).
Daovníci tento rok priznávali príjmy zo zamestnania, z podnikania, prenájmu i kapitálových výnosov. Prizna da museli napríklad aj podnikatelia, ktorí dosiahli stratu. Spolu s daovým priznaním sa odovzdávali aj všetky doklady, ktoré sa k nemu vzahujú. Patria tu potvrdenia o invalidite, o školskej dochádzke nezaopatrených detí, doklady od zamestnávateov i estné prehlásenia o tom, že partner daovníka nemal v minulom roku vlastné príjimy prevyšujúce 38 760 korún.
Tento rok je však na daových úradoch prelomový. Už totiž platia nové zákony, ktoré zmenili systém, no da sa stále podávala ešte poda starých pravidiel. Pri vypaní daového priznania teda stále platí pä daových pásiem poda výšky príjmu. Po starom sa uplatujú aj nezdanitené položky, ktoré znižujú základ dane. Nové pravidlá napríklad neumožujú odloži si termín na podanie priznania
z dôvodu využitia služieb daového poradcu. Zmena prísnejšie postihuje aj neplatiov. Napríklad neskoré podanie priznania sa pokutuje 0,2 percentami dane za každý de omeškania, za nepodanie priznania ani po výzve zaplatí daovník od 10 tisíc až do poldruha milióna korún. Zákon o správe daní a poplatkov alej uvádza 10 až 100 tisícovú pokutu pri nepoužití registranej pokladnice v obchodoch, nevydanie dokladu z nej bude stá od jedného až do desa tisíc korún.
Povinnos poda daové priznanie sa nevzahovala na tých obanov, ktorí mali vlani príjmy len od jedného zamestnávatea. Pokoj majú aj podnikatelia, ktorí si daovú povinnos na rok 2003 zaplatili vopred formou paušálnej dane.
Vladimír Buzna