Liptovský Mikuláš – oblasti výskumu živej a neživej prírody a spoločenských vied udeľovala už desiaty raz Nadácia Matice slovenskej (NMS). Slávnostný akt sa uskutočnil 26. marca v Liptovskom Mikuláši.
Za celoživotnú vedeckú a pedagogickú prácu v oblasti patologickej fyziológie v Slovensku i zahraničí si Cenu Ľudovíta Holubyho odniesol profesor Juraj Krompáš, za vedecké výsledky a za rozvoj a popularizáciu slovenskej imunológie, imunochémie a biochémie bol ocenený profesor Miroslav Ferienčík z Imunologického ústavu Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Novinára a publicistu Dušana Mikolaja NMS ocenila prémiou Milana Tomku Mitrovského za tvorivé výkony v oblasti prepojenia výtvarného a slovestného umenia. Medzi ďalšími laureátmi nechýbali maliar Milan Laluha, ktorý si odniesol Cenu Miloša Alexandra Bazovského za výtvarné umenie, rovnakú cenu za sochársku tvorbu dostal sochár Alexander Ilečko. Najmladším oceneným s prémiou Kolomana Sokola za výtvarné umenie bol 29-ročný František Demeter.
Ako vo svojom príhovore zdôraznil predseda Matice slovenskej (MS) Jozef Markuš, odovzdávanie cien je symbolické, pretože sa koná krátko pred naším vstupom do Európskej únie. Podľa neho len svojími výkonmi a húževnatou prácou si môžu Slováci zabezpečiť stabilné miesto v Európe. „Svojím príkladom to naznačili naši ocenení,“ povedal Markuš.
Medzi 39 doterajšími ocenenými je aj zosnulý Koloman Sokol, ktorý svoju odmenu vo výške 100 tisíc spolu so 40 obrazmi venoval Liptovskému Mikulášu. NMS v minulosti ocenila aj kardinála Jána Chryzostoma Korca za prínos k slovenskému národnému životu. Držiteľmi Ceny Jozefa Cígera Hronského za literatúru sú napríklad Milan Rúfus, Viliam Turčány, Svetoslav Veigl, ale aj, už zosnulá, Mária Ďuríčková, v oblasti výtvarného umenia maliar Ondrej Zimka, sochár Vladimír Kompánek a maliarka Ester Martinčeková – Šimerová. Ocenení boli v minulosti aj športovci Ján Filc či Martina Moravcová.
-zna-, foto: -mv-