Ružomberok - e v tomto školskom roku 50. výročie svojho založenia. Na začiatku mala názov Hudobná škola. O jej založenie sa najviac zaslúžil Miloš Dunaj – učiteľ Dvanásťročnej strednej školy v Ružomberku, Ján Pavlík – riaditeľ Liptovského múzea a knižný inšpektor a Štefan Juráš – prvý riaditeľ hudobnej školy. Do roku 1961 fungoval iba hudobný odbor, potom začal svoju činnosť aj výtvarný a o rok neskôr pribudol literárno-dramatický odbor. Po Štefanovi Jurášovi na riaditeľskom poste boli Jozef Potočár Martin Žákovič, Jozef Rógel a Jozef Koma. Od 1. júla 2003 stojí na čele školy Renáta Androvičová.
Škola mala spočiatku veľké ťažkosti s hudobnými nástrojmi, ktoré si musela požičiavať. V čase založenia mala tri oddelenia – klavírne, husľové a akordeónové. Navštevovalo ju vyše 200 žiakov. Vznikli detašované triedy v Liptovskej Teplej a v Ľubochni. V súčasnosti má ZUŠ tri odbory – hudobný, výtvarný a tanečný. V tomto školskom roku ju navštevuje takmer 700 žiakov.
Hudobný odbor, ktorého vedúcou je Andrea Ballová, má klávesové, sláčikové, dychové, oddelenie, ponúka ešte výučbu hry na akordeón, gitaru a cimbal. V rámci neho účinkujú rôzne hudobné súbory i spevácke zbory. Vo výtvarnom odbore, ktorého vedúcou je Jana Hradilová, môžu žiaci postupne zvládať rôzne výtvarné techniky, od maľby cez kresbu, grafiku až po prácu s textilom, keramikou, paličkovaním. Najmladším odborom je tanečný odbor, jeho vedením je poverená Viola Dorníková. Tu si dievčatá a chlapci zdokonaľujú cit pre ladnosť a harmóniu pohybu v tancoch ľudových, klasických i moderných.
Po dobu svojej existencie škola vychovala mnohých absolventov, dnes významných a úspešných umelcov, hudobníkov a výtvarníkov. Zo všetkých treba spomenúť hudobného skladateľa J. Sixtu, hudobného skladateľa a profesora Konzervatória v Žiline P. Kršku, profesorku D. Švárnu, profesorku Kovačevovú, hudobných vedcov M. Adamčiaka, J. Kyseľovú, J. Priesolovú, vedúcu hudobnej katedry PF v Nitre E. Strelkovú, členku Štátnej filharmónie v Košiaciach E. Trnovskú, sólistku ostravskej opery E. Šporerovú – Štelbaskú a iných. Z radov absolventov výtvarného odboru sú to také zvučné mená ako akademický sochár a reštaurátor J. Maták, akademickí maliari, grafici a monumentalisti M. Dúbravec, J. Kudlička, M. Gromnica, J. Jaňák, S. Mydlo, grafička a keramička K. Zajacová, fotograf a kameraman J. Piroh.
V súvislosti s polstoročnicou ZUŠ počas celého roka poriada zaujímavé podujatia. Slávnostný koncert bývalých absolventov školy sa konal 11. marca. ZUŠ tu odovzdali i Cenu mesta Ružomberok. Oslavy založenia školy budú pokračovať i v nasledujúcich mesiacoch. -mm-