Ružomberok - ajvýznamnejšie svetové a európske politické či ekonomické inštitúcie, ale tiež európsky a svetový Výbor pre katolícku výchovu a vzdelávanie. Európsky výbor pre katolícke vzdelávanie (CEEC) vznikol v roku 1974, zakladajúcimi členmi boli Belgicko, Francúzsko a Nemecko. V súčasnosti má CEEC 26 členov a svoje miesto tu má aj Slovensko. V dňoch 12. – 14. marca sa tam uskutočnilo generálne zasadnutie tejto európskej inštitúcie. Slovenské katolícke školstvo zastupoval riaditeľ Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku a prezident Združenia katolíckych škôl Slovenska (ZKŠS) Stanislav Bella. Po návrate z Bruselu sme ho oslovili, aby nám o zasadnutí porozprával.
Čím sa zaoberali účastníci stretnutia?
Vplyv zmeny hodnôt na vzdelanie a rodinu bola oficiálna téma stretnutia. Hlavnú prednášku na túto tému mal profesor Gerd Foecht z Heidelbergu. Nosnou myšlienkou jeho prejavu bolo, aby rodičia, učitelia a žiaci medzi sebou čo najviac komunikovali a vytvorili tak priestor na vzájomnú úctu a dôveru. Vzájomné poznanie je veľmi dôležité.
Aké bolo v Bruseli zastúpenie?
Na zasadnutí chýbali zástupcovia katolíckych škôl z Dánska, Poľska a Španielska. Najmä neúčasť Manuela Castra zo Španielska bola veľmi smutná. V Madride bol v tom čase teroristický útok a zahynulo tam aj veľa študentov. Preto zostal doma.
Čo nové pripravuje CEEC?
Projekt európsko-arabského dialógu medzi učiteľmi katolíckych a moslimských škôl, projekt tréningu učiteľov hovoriacich po anglicky a po francúzsky pre krajiny, ktoré nemajú predpoklady na založenie vlastného inštitútu. Patrí sem aj Slovensko, pre našich učiteľov je to motivačná ponuka. Zaujímavý je návrh projektu univerzity z Tilburgu na špecializovaný kurz právnikov a pracovníkov ministerstva školstva pre oblasť katolíckych škôl. Tento projekt som nielen podporil, ale už som aj potvrdil účasť zo Slovenska. Kurz bude v októbri v Budapešti.
Aký je vzťah biskupov ku katolíckym školám v Európe?
Veľmi pozitívny a motivačný. Majú jasné predstavy o katolíckom vzdelávaní, organizujú spoločné konferencie a semináre.
A čo vaše osobné kontakty a diplomacia?
Hodnotím ich ako veľmi úspešné. Z podnetu ZKŠS sa uskutoční spoločný tréning učiteľov náboženstva zo Slovenska, Česka, Poľska a Ukrajiny. Miestom stretnutia bude pravdepodobne Slovensko. Zaujímavý projekt sa črtá medzi ZKŠS, Katolíckou univerzitou v Ružomberku a belgickým výborom pre katolícke vzdelávanie. Pôjde tu o vytvorenie tréningového inštitútu pre študentov a učiteľov náboženstva. Za týmto účelom navštívi Slovensko a Ružomberok Rudi Schollaert z Bruselu.
Prezraďte niečo z vášho programu riaditeľa gymnázia pre najbližšie obdobie?
Bude to okrem iného monitor, generálna skúška novej maturity, prijímacie skúšky, maturity, otvorenie nášho školského fitnescentra, modernizácia učebne cudzích jazykov a celoslovenský seminár pre učiteľov informatiky.
Michela Milá