Ružomberok - ady na riešenie problémov mohli občania Žilinského kraja od novembra do decembra minulého roka. Historicky najväčšieho prieskumu verejnej mienky o práci policajtov sa zapojilo 1662 ľudí zo Žilinského kraja prostredníctvom anonymných dotazníkov. Z celkového počtu približne 599 dotazníkov dostali obyvatelia Ružomberka a okolitých obcí. Informoval nás o tom pracovník prevencie z Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Ružomberku Mário Moravčík. Dodal, že v 24 obciach Ružomberského okresu oslovili viac ako 200 respondentov. V Ružomberku k tomuto číslu pribudlo ďalších 230 ľudí, ktorým dotazník doručili do bytovej schránky.
Ľudia polícii veria
Oslovení ľudia hodnotili celkom štyri oblasti práce policajtov: celkovú činnosť, hodnotenie vlastností a konania policajtov a pocit bezpečia občanov. Nakoniec mohli sami navrhnúť, čo by zvýšilo dôveryhodnosť polície.
S prácou polície v mieste svojho bydliska je spokojná viac ako polovica respondentov, nespokojnosť vyjadrilo takmer 38 percent. „Ľudia boli spokojní so správaním policajtov voči občanom a ochote policajtov zasiahnuť v prospech občana. Očakávajú, že polícia bude razantnejšie pokračovať v úsilí o jeho zmenu od autoritatívnej, prevažne represívnej zložky na demokraticky orientovanú službu občanovi. Dôraz by mal byť kladený predovšetkým na účinnejšiu prevenciu a dosahovanie lepších výsledkov v znižovaní kriminality a zvyšovaní počtu bezpečia občanov v regióne,“ hovorí Mário Moravčík. Viac ako 57 percent účastníkov ankety z regiónu vyslovili dôveru Policajnému zboru. Rovnaké percento oslovených uviedlo, že nezaregistrovali negatívne správanie policajtov. Ľuďom najviac prekáža arogantné, netaktné a necitlivé chovanie policajtov k občanom (19,3 percent). S možnosťou korupčného správanie policajtov sa stretlo len 10 percent ľudí, ale 17,2 percentám prekáža ich benevolencia a ľahostajnosť. Občania Žilinského kraja uviedli, že policajti neskoro reagujú na ich podnety a sťažnosti. V ankete to potvrdilo 16,8 percent opýtaných.
Bezpečne sa cíti 70 percent ľudí
K tomu, aby policajti mohli efektívnejšie plniť svoje úlohy, občania očakávajú viac policajtov v uliciach s vyššími právomocami ako aj zlepšenie materiálno technického vybavenia PZ. Bezpečne sa v mieste svojho bydliska cíti viac ako 70 percent ľudí. Viac ako polovica z nich sa cíti bezpečne doma i na verejnosti, 8,2 percent opýtaných sa necíti bezpečne doma, ani na verejnosti. Občania sa boja najmä vlámania, krádeže vecí z bytu, domu, chaty, tiež agresivity na cestách a lúpežného prepadnutia.
Paradoxne však policajtom odporúčajú, aby sa viac zaujímali o odhaľovanie závažných ekonomických trestných činov - korupcie, finančných podvodov, „tunelovania“. Na druhé miesto občania priradili odhaľovanie páchateľov krádeží automobilov, zlodejov vykrádajúcich domy a byty a boj proti pouličnej kriminalite. Podľa Moravčíka, prieskum sa dotýkal iba hodnotenia práce členov PZ v meste a obci, v ktorej respondent žije. Nehodnotil prácu príslušníkov mestskej a železničnej polície, či pracovníkov bezpečnostných služieb. Vyplnené a zozbierané dotazníky vyhodnotili nezávislí vedeckí pracovníci Akadémie PZ v Bratislave.
Vladimír Buzna