Ružomberok - majstrovstiev sveta v stolnom tenise družstiev. V slovenskej výprave mal miesto aj prezident ŠKST VTJ Ružomberok Marián Bystričan, ktorý na šampionáte pôsobil v roli rozhodcu. Aj keď tento štyridsaťsedemročný stolnotenisový zanietenec má už za sebou niekoľko významných svetových a európskych „podnikov“, predsa nedávny „svet“ družstiev na ázijskom kontinente bol jednoznačne vrcholom v jeho rozhodcovskej kariére.
„Rozhodoval som napríklad na Paralympijských hrách v Sydney, na majstrovstvách sveta a Európy telesne postihnutých športovcov v Taiwane, resp. v Štokholme, na mládežníckych majstrovstvách Európy v Moskve a v Belehrade, „Doha“ však vyčnieva nad všetkými mojimi podujatiami,“ zdôranil M. Bystričan.
Môžete nám prezradiť, ako ste sa dostali na svetový šampionát do Kataru?
- Slovenský stolnotenisový zväz dostal od Medzinárodnej stolnotenisovej federácie (ITTF) jednu rozhodcovskú „miestenku“. Nuž, a tá sa ušla mne. Momentálne na Slovensku máme päť, šesť elitných rozhodcov, z ktorých zväz, v prípade potreby, obsadzuje najvážnejšie medzinárodné súťaže. Z Európy bolo v Dohe šestnásť Európanov, prevahu mali arbitri z arabských krajín.
Kedy ste sa dozvedeli, že práve vy pocestujete do katarskej metropole?
- Asi mesiac pred začiatkom šampionátu.
Ako ste boli počas majstrovstiev vyťažený a na ktorý odrozhodovaný zápas najradšej spomínate?
- Okrem voľného dňa, každý z nás rozhodoval jeden zápas doobedu a druhý poobede. Takže sme boli v neustálej permanencii. Určite nikdy nezabudnem na stretnutie Čína - Kórejská republiky, v ktorom išlo o prvú priečku v A skupine Superdivízie. Azda všetci prítomní sa zhodli, že išlo o predčasné finále. Bol to zápas, ktorý priniesol vynikajúci stolný tenis. Domov som si z neho, na pamiatku, priniesol zápis a s podpismi hráčov oboch družstiev. Len mimochodom, vo finále potom Čína zdolala Nemecko 3:0.
Aký dojem na vás urobila hala?
- Hralo sa v modernej, viacúčelovej aréne. Všetky „veľké“ zápasy prebiehali na „centrálnom kurte“. V celom komplexe, ktorému nechýbalo absolútne nič, sa nachádzalo dvadsaťdva hracích a tridsať tréningových stolov. Hala sa ale zaplnila až na záver majstrovstiev, inak v nej vládla komorná atmosféra. Bohatým Katarom veľmi šport nehýbe a o stolnom tenise to platí aspoň dvojnásobne. Z organizátorského hľadiska ale podujatiu nič nechýbalo.
Čo možno povedať o ubytovaní?
- Bolo zabezpečené na špičkovej úrovni. Býval som v luxusnom hoteli Sheraton.
Zaplávali ste si aj v Arabskom mori?
- Áno, hoci domorodcovia nás od tohto kroku odrádzali. More malo 20 stupňov Celzia, čiže asi toľko, ako Liptovská Mara počas najhorúcejšieho leta. Priemerná teplota vzduchu, počas „nášho“ týždňa sa pohybovala okolo 29 stupňov. Miestnym obyvateľom sa to ale málilo a chodili dosť naobliekaní.
Akými upomienkovými predmetmi alebo suvenýrmi si organizátori poctili rozhodcovský zbor?
- Všetko, čo som si priniesol domov, som si musel kúpiť. Nedostali sme žiadnu pozornosť, tak ako býva napríklad u nás zvykom. Spomenúť ale musím rozhodcovský oblek, ktorý sme všetci obdržali. Je veľmi pekný, kvalitný a za 40 dolárov nám aj zostal.
Čo poviete na vystúpenie slovenských družstiev na majstrovstvách sveta?
- Myslím si, že bolo slušné. Aj keď nie celkom dobre dotiahnuté do konca. Oba naše tímy v skupine 2. divízie všetko povyhrávali. Muži mali veľmi blízko k postupu do 1. divízie. V rozhodujúcom zápase s Brazíliou ale prehrali, keď sme nepremenili dva mečbaly. Napokon z toho bola 16. priečka. Ženy v poslednom stretnutí hladko podľahli Ukrajine a skončili celkove na 26. mieste.
Zmeňme trošku tému. Kedy sa Bystričan stal medzinárodným rozhodcom a akou licenciou sa dnes môže pýšiť?
- To viem presne, certifikát, na základe absolvovaných skúšok, som získal v deväťdesiatom šiestom. O dva roky neskôr som si, medzi prvými na svete, urobil aj špeciálnu licenciu pre telesne postihnutých športovcov. Mám M licenciu, ktorá doteraz bola najvyššia. Vývoj aj v tomto smere však napreduje. najvyššou kvalifikáciou bude tzv. modrý odznak, blue badge. Cieľom je vyselektovať ešte užší okruh špičkových rozhodcov, ktorí budú nominovaní na vrcholné akcie. Mne už k „modrému odznaku“ akurát zostáva zvládnuť jeden test. Ak ten zvládnem, budem prvým Slovákom s novým najvyšším certifikátom.
Aká je u stolnotenisových medzinárodných rozhodcov požiadavka na jazykovú výbavu?
- Podmienkou je anglický jazyk. Reglement ITTF ale nevyžaduje striktne plynulú angličtinu. Za nevyhnutnosť sa však považuje ovládanie stolnotenisovej terminológie a celkove základov anglického jazyka. Keďže chcem napredovať, nič iné mi nezostáva, len sa neustále rečovo zdokonaľovať.
Určite máte aj ďalšie plány na svojej rozhodcovskej dráhe. Čo nám o nich poviete?
- Netajím, pracujem na sebe, aby som raz na významných súťažiach mohol pôsobiť nielen pri stole, ale aj ako hlavný rozhodca celého podujatia. To je nová, oveľa vyššia kvalita. Práve v tomto roku chcem si urobiť aj tieto skúšky. Ani so získaným dekrétom ale nič samé nepríde. Dôležité potom bude sa medzi úzskou elitou presadiť. Významné miesto tu však má tiež diplomacia.
Je známe, že nie ste jediným rozhodcom „celuloidovej loptičky“ z Ružomberského okresu, ktorý chodí po svete.
- Dlhoročným medzinárodným rozhodcom je Bernard Hatala a mladý ambiciózny Juraj Švento z Likavky. Tí sú delegovávaní na také „bežné“ podujatia európskeho charakteru.
Čo vás ešte v roku 2004 čaká?
- Tých akcií je viac. Najväčším magnetom určite je Paralympiáda v Aténach. Už mám ústny prísľub, že budem jedným z dvoch rozhodcov, ktorí pocestujú do Grécka.
Ján Svrček