Liptovský Mikuláš/Ružomberok – testy Rómov voči zníženej sociálnej podpore občanov v hmotnej núdzi je návrh rozšíriť početnosť osobitných príjemcov sociálnych dávok o obce. Zaujímala nás reakcia starostov na toto opatrenie.
Počet obyvateľov v hmotnej núdzi narástol v Pribyline na 102, prevažujú Rómovia. Najskôr sme ich naučili na dobré, a teraz vláda dávky priškrtila, vyslovila porozumenie pre roztrpčenosť ľudí z náhleho zvratu v rozsahu štátnej podpory v hmotnej núdzi starostka Pribyliny Dagmar Jurčová. Atmosféru v obci hodnotila ako pokojnú, výtržnosti neboli zaznamenané. S rolou obce ako osobitného príjemcu sociálnych dávok nesúhlasí.
„Je to hlúposť,” kategoricky odmietol rolu obce ako osobitného príjemcu sociálnej dávky starosta Ľubele Milan Kubík. Dodal, že nevidí žiaden dôvod, prečo by obec mala vstupovať do tejto sféry štátnej správy. „Z osemdesiatich občanov, evidovaných na úrade práce, trpí v Ľubeli hmotnou núdzou približne štvrtina a sú medzi nimi aj takí, ktorí už práci odvykli, ale viacerí majú záujem zamestnať sa,” povedal starosta. V obci k výtržnostiam nedochádza.
Starosta Liptovskej Kokavy Július Porubän nezvykne občanov deliť na Rómov a iných, podľa neho je dôležité, ako sa občan správa. Rómovia v obci nežijú, no to neznamená, že v Liptovskej Kokave nie sú problematickí občania i občania v hmotnej núdzi. Voči donedávna uplatňovanému sociálnemu systému mal výhrady, súčasná zmena mala byť podľa neho realizovaná dávnejšie. Starosta pripustil, že v niektorých prípadoch je lepšie, keď ľudia nedostanú sociálnu dávku do rúk.
„Nedalo by sa to zvládnuť,” komentoval vládny návrh urobiť z obcí poštára sociálnych dávok starosta Východnej Pavel Krupa. Nie je rád, ak občanov v hmotnej núdzi delí niekto na rómov a nerómov, povedal. Dodal, že sociálny systém ho neteší a dotýka sa ho osobne, keď jeho nezamestnaná matka musí vystačiť s 2200 Sk na mesiac.
Hana Orlíková