Liptovský Mikuláš / Ružomberok – tať Základná umelecká škola (ZUŠ) J. L. Bellu v Liptovskom Mikuláši v tomto roku zo štátnych zdrojov na úhradu miezd. Nový model financovania základného a stredného školstva na Slovensku prehĺbil existenčné obavy škôl.
Naša škola s 1200 žiakmi je príliš veľká na to, aby sme hneď padli, no budú problémy, konštatoval riaditeľ liptovskomikulášskej ZUŠ Ľubomír Raši. Pripustil, že pre mnohé iné a najmä malé „zušky” môže nové financovanie znamenať ich koniec. Len s odratými ušami a so zvýšeným školným bude liptovskomikulášska „zuška” schopná ťahať prevádzku školy. Jej riaditeľ označil za zásadný problém nesúlad medzi tvrdením štátneho tajomníka Ministerstva školstva SR Františka Tótha o veľkosti normatívu v prepočte na žiaka na úrovni 8900 Sk – odznelo na stretnutí štátneho tajomníka s riaditeľmi škôl 15. januára v Ružomberku - zatiaľ čo realita vykazuje 6280 Sk. „Verím, že poslanci parlamentu tento rozpor a teda závažnú chybu pri výpočte normatívu napravia v prospech škôl,” povedal Ľ. Raši.
Zatiaľ sa presne nevie, koľko peňazí zo štátnych zdrojov dostanú ZUŠ v tomto roku, povedala riaditeľka Súkromnej základnej umeleckej školy na Bernolákovej ulici v Ružomberku Katarína Martinková. Momentálna neistota ju zrejme príliš nevzrušuje a dôvod tkvie aj v skutočnosti, že priestorovo malá škola má vyše 190 žiakov nielen z Ružomberka a okolitých obcí, ale aj z iných častí Liptova a tiež z Oravy, pričom rodičia sú ochotní platiť vyššie školné než aké pýtajú štátne ZUŠ. Na otázku, či sa neobáva odlevu talentovaných detí z chudobných rodín, odpovedala príkladom, keď za takéto dieťa platila niekoľko rokov školné matka jedného zo spolužiakov. „Aj preto som optimistka,” povedala K. Martinková.
Hana Orlíková