Liptovský Mikuláš – e v porovnaní s celkovým nárastom trestnej činnosti oproti roku 2002 o 76 trestných činov je to iba čiastočná náplasť na obavy z vývoja bezpečnostnej situácie v meste. Rozčarovanie nad rastom trestnej i priestupkovej činnosti vyslovil pri bilancii minulého roka náčelník Mestskej polície Ľubomír Marjovič.
Okato sa v minulom roku zvýšil v meste počet majetkových trestných činov, a to z 253 v predminulom roku na 318. V tejto kategórii trestnej činnosti sa najviac rozmohli krádeže vecí z motorových vozidiel, pričom zlodejom nahráva nedostatočná ostražitosť majiteľov a absencia využiteľných stôp. Krádeží vecí z motorových vozidiel zaznamenala polícia viac o 28 prípadov, počet krádeží vlámaním sa zvýšil o 21 a krádeží motorových vozidiel o 11 prípadov.
Znepokojujúci je aj nárast priestupkov občanov, a to z 5777 na 7019 prípadov a udalostí. Napríklad tisíc dvestokrát zalarmoval vlani mestskú políciu pult centrálnej ochrany, sedemstošesťdesiatkrát zasahovala proti nespratníkom pod vplyvom alkoholu a viac ako päťsto dvadsaťkrát pri krádežiach v obchodných domoch. Aj tento neúplný zoznam zásahov ukazuje, že sa policajti riadne zvŕtali, no napriek tomu z radov poslancov mestského zastupiteľstva i občanov sa ozvali kritické pripomienky, volajúce po ráznejších zásahoch pri výtržnostiach v reštauračných zariadeniach i po zintenzívnení hliadkovania najmä na sídlisku Podbreziny.
Je nás dovedna tridsaťdva, z toho v teréne pôsobí dvadsaťpäť príslušníkov mestskej polície, konštatoval jej náčelník a podčiarkol závislosť počtu príslušníkov a akcieschopnosti mestskej polície na rozsahu financovania jej potrieb mestským rozpočtom. Pripomenul súčasnú naliehavosť zvýšenej ostrahy úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, obchodov a podobných objektov, ktorým hrozia ataky zo strany Rómov, pobúrených sprísnenými kritériámi vyplácania sociálnych dávok. Keby sme chceli byť všade, muselo by nás byť tristo, povedal Ľ. Marjovič.
Náčelník mestskej polície zdôraznil veľký nesúlad medzi požiadavkami, kladenými na ňu a jej financovaním, pričom tohtoročný rozpočet charakterizoval ako likvidačný. „Nemali sme pri požiadavkách veľké oči, skôr naopak, ale menej o milión dvesto tisíc korún oproti našej potrebe je stav, ktorý významne obmedzuje našu akcieschopnosť,” povedal Ľ. Marjovič a poukázal, že mestská polícia nemá dostatok finančných prostriedkov na benzín, vysielačky, na uniformy a na ostatné náležitosti, podmieňujúce jej výkon vrátane autority na verejnosti.
Nejeden otáznik nastolil náčelník mestskej polície aj v súvislosti s novelizáciou zákona číslo 564/1991 Z.z. o obecnej polícii s účinnosťou od l. januára tohto roka. „Zdieľam názor, že nový zákon v oblasti praktického výkonu obecných polícií nepriniesol žiadne zmeny,” povedal Ľ. Marjovič a poukázal na zákonodarcami neakceptované pripomienky Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií na Slovensku, Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest a obcí SR. Novela napríklad vylúčila samosprávu miest a obcí a školiace strediská z komisií pre skúšky odbornej spôsobilosti a od roku 2008 vyžaduje jednotnú uniformu podľa vzoru rovnošaty Mestskej polície Bratislava. Investície do čiernych uniforiem liptovskomikulášskej (a nielen tejto) mestskej polície vyjdú teda nazmar a do určeného termínu musia omodrieť. To ale škrie najmenej, oveľa významnejšie sú otázky náležitej akcieschopnosti vo vzťahu k poslaniu obecných a mestských polícií zabezpečovať všeobecnú bezpečnosť občanov a ich majetku.
Hana Orlíková