Ružomberok - ž skoro tridsaťročnú tradíciu. Od jej zrodu až po dnes sa nevyhodnocuje žiadne poradie, či najlepšia desiatka, ale ide o ocenenie najúspešnejších rerezentantov mesta v jednotlivých športových odvetviach. Tak tomu bolo i pri bilancovaní roka 2003. Išlo o trinástku „naj“, v ktorej mali zastúpenie skúsení harcovníci vedno s najmladšou, žiackou zmenou. Smelo možno povedať, že tí najznámejší, ako vzpierač Rudolf Lukáč, futbalový kanonier Roland Števko, basketbalistka Daniela Číkošová, či paralympijská víťazka Alena Kánová, by mali byť pre nastupujúci poter tými najlepšími vzormi.
So štvoricou Lukáč, Číkošová, Števko a Kánová
„Vancouer bol určite najkrajším momentom môjho uplynulého športového roka,“ povedal nám Rudolf Lukáč, ktorý bol na lanskom svetovom šampionáte v Kanade (vo váhe do 77 kg) deviaty v dvojboji a šiesty v nadhode. K roku 2004 dlhoročný slovenský reprezentant poznamenal: „Najbližší víkend štartujem v Trenčíne I. liga družstiev. Hoci som iba na začiatku prípravy, chcem čo najlepšie reprezentovať ružomberský klub, ktorý mi vytvára veľmi dobré podmienky. Keďže patrím k tej staršej generácii, triezvejšie už formulujem svoje plány. Absolútne cudzie sú mi nejaké veľké vyhlásenia. Tým netvrdím, že v prvom rade nemyslím na Olympijské hry v Aténach. Tam navyše predpokladám, že bude ľahšia konkurencia ako vo Vancouveri, kde išlo o nominačné body pre „Atény“. Všetko ale ukáže čas, ako budem na tom.“ Lukáč sa v posledných dvoch rokoch stal v družstvách nielen majstrom Slovenska, ale i (s Havířovom) Česka. „S Baníkom Havířov som sa dohodol i pre túto sezónu. Na úvodnom kole českej ligy ale budem chýbať, jeho termín totiž koliduje s naším kolom,“ podotkol Rudo.
Basketbalistka Daniela Číkošová na rok 2003 spomína nielen v dobrom, ale i v zlom. „Prvú polovici roka môžem považovať za celkom vydarenú. Veď, aj napriek odchodu viacerých kľúčových hráčok, sa nám podarilo obhájiť titul, rekapituluje krídelníčka MBK. „V tej druhej som si ale veľa nezahrala, len v príprave. Tesne pred odchodom na majstrovstvá Európy som si zlomila vzápästí pravú ruku. Nasledovala operácia a štvormesačná pauza.“ Keď bola Daniela mladšia, už mala na podobnom mieste zlomenú ľavú ruku. „Dúfam, že som si to najhoršie už vyčerpala,“ vraví. Číkošová v minulom roku mala aj „zajačie“ úmysly. Bola vo francúzskom Lille a potom sa hotovala do Wuppertalu. Nemecký klub ale ešte pred jej príchodom skrachoval. „Áno, boli chvíle, keď som chcela z Ružomberka vypadnúť, priznáva hráčka. „Napokon som rada, že som sa vrátila a zostala.“
Roland Števko bol s jedenástimi gólmi jesenným kanonierom Corgoň ligy. Samozrejme, „nebráni“ sa ani celkovému víťazstvu v tejto súťaži, ale v na prvé miesto kladie umiestnenie mužstva. „Napríklad denník Šport nás vo svojich predsezónnych prognózach pasoval na poslednú priečku,“ poznamenáva ružomberský útočník s nevídaným „čuchom na gól“. „Som rád, že všetko je inak. Veľmi pekné by bolo jesenné postavenie potvrdiť aj v druhej polovici súťaže.“ Hoci tréner reprezentačnej „dvadsiatky“ Peter Polák sa vlani na Števka „vykašľal“, mladý futbalista MFK na reprezentáciu nezanevrel: „Keď dostanem pozvanie do nejakého reprezentačného výberu, vždy rád tam pôjdem. Reprezentácia zostáva pre mňa aj naďalej veľkou motiváciou.“
„Myslím si, že aj niečo zlé je na dačo dobré,“ tvrdí stolná tenistka - vozíčkárka Alena Kánová. „Kvôli jednej zlomenine nohy, som od apríla do októbra len chodila po nemocniciach. Išlo o ďalšiu skúsenosť, ktorý priniesol život. Posledná paralympijská víťazka a majsterka sveta preto vlani chýbala na všetkých hlavných podujatiach, vrátane európskeho šampionátu. A tak neustále klesala v svetovom rebríčku. V závere roka však ešte stihla urobiť všetko preto, aby jej Paralympijské hry v Aténach neušli a mohla byť vo svojej kategórii TT 7 nasadená ako tretia hráčka. „Momentálne je na prvom mieste škola,“ netají svoje súčasné priority poslucháčka 5. ročníka Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. „V máji ma čakajú štátnice. Keď som ale doma, ako napríklad tento víkend, každú príležitosť využijem na tréning. Prvý tohtoročný štart ma čaká 12. - 14. marca na Alu - Cor Cupe v Budapeši. Teraz je to skôr taký „udržiavací“ tréning, od apríla chcem sa už zase stolnému tenisu venovať naplno.“
Trinásťročný Hrabuša nemá rešpekt ani z dospelých
K tej najmladšej zmene na ružomberskej radnici patril aj trinásťročný šachista Matej Hrabuša, ktorý v uplynulom roku na majstrovstvách Slovenska v kategórii do 14 rokov získal zlato i bronz a štvrtý bol na Turnaji šachových nádejí vo Frýdku - Místku. „Najviac si ale asi cením 5. miesto na mužskom turnaji Liptov Open,“ vraví talentovaný šachista. „Tam som dokázal zdolať viacerých „dospelákov, bolo to vydarené podujatie.“ Maťo nemá žiadne problémy, že často proti nemu za šachovnicou sedia dospelí hráči. „Je to jedno, že proti komu hrám. Napríklad za Liptov stred nastupujem v I. lige mužov a za Ružomberok zase v tretej.“ Po odbornej stránke sa Hrabušov šachový rast stará predovšetkým reprezentačný tréner mládeže Jaroslav Bednář z Martina.
Najlepší športovci Ružomberka za rok 2003: basketbal - Daniela Číkošová (MBK Ružomberok), futbal - Roland Števko (MFK Ružomberok), hokej - Filip Husarčík (MHK Ružomberok), karate - Dorota Bocková (Karate klub Ružomberok), krasokorčuľovanie - Miroslava Žiaková (KK Ruža Ružomberok), lyžovanie - Michaela Hrčková (Ski Team Rudea Ružomberok), plávanie - Jozef Rezník, stolný tenis - Andrea Letková (ŠKST Ružomberok), stolný tenis (telesne postihnutí športovci) - Alena Kánová (ŠKST TPŠ Ružomberok), šach - Matej Hrabuša (Šachový klub Ružomberok), tenis - Jakub Ďurovič (TK Ružomberok), volejbal - Michal Scheer (VK SCP Ružomberok), vzpieranie - Rudolf Lukáč (TJ Diana-Orol Ružomberok). -svr-