Liptovský Hrádok/Ružomberok - torými sa uchádzali o podporu z predvstupových fondov Európskej Únie (EÚ). Výhodou je, že EÚ prispieva finančne 80%, štátny rozpočet 15 a zvyšok musí pokryť rozpočet mesta, či obce. V L. Hrádku koncom minulého týždňa ešte dolaďovali posledné detaily, aby stihli všetko odovzdať včas.
,,Vypracovali sme 3 projekty. Prvým je prístavba so šiestimi triedami k ZŠ na Hradnej ulici. V druhom ide o rekonštrukciu vykurovacieho systému v mestskom kultúrnom stredisku. Tretí, ktorý je najväčší, sa týka revitalizácie centra mesta Liptovský Hrádok. Úprava centra je však rozdelená na viacero etáp,“ informoval nás Milan Strnisko, vedúci odboru organizácie, školstva a sociálnych vecí mestského úradu v Liptovskom Hrádku. V Ružomberku je situácia odlišná. ,,K 1. marcu sme neodovzdali žiadne projekty. Niežeby sme nemali záujem, ale nevidíme žiadny dôvod na zhon. Svoje projekty chceme odovzdať až v druhom kole, ktoré bude na prelome mája a júna, teda po vstupe Slovenska do EÚ. Predbežne sme už vytypovali oblasti v školstve a kultúre, ktoré sa budú uchádzať o podporu z fondov,“ vysvetlil Peter Svrček, vedúci oddelenia podnikateľskej činnosti a služieb mestského úradu v Ružomberku.
Pravdou je, že dotácie z fondov po vstupe Slovenska do únie budú relatívne ľahšie dostupné. Navyše celkový objem príspevkov z fondov by mal byť vyšší, než pred vstupom. Viacerí predstavitelia samospráv sa sťažujú na nejasnosti, ktoré nevedia celkom dobre vysvetliť ani na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja, kde sa projekty odovzdávajú. Preto niektoré mestá a obce radšej čakajú na druhé kolo odovzdávania projektov.
Boris Macko