Liptovský Mikuláš – fondov Európskej únie, predovšetkým samosprávam v 52 obciach a mestskej samospráve v Liptovskom Mikuláši, jediný úrad svojho druhu na Slovensku. Spoločný obecný úrad pre regionálny rozvoj sídli v centre Liptova.
Vedúca úradu Viera Tereková vychádza z doterajších skúseností. „V súčasnosti, krátko pred uzatvorením prvého kola, je rozpracovaných 14 projektov. Ich realizácia v obciach a v Liptovskom Mikuláši pozitívne ovplyvní školstvo, zdravotníctvo, kultúru a sociálnu oblasť. Samosprávy musia pripraviť projekt, ktorý obsahuje desiatky príloh a úradných dokumentov, presnejšie 29. V súčasnosti majú najväčšie problémy s výpismi z katastra nehnuteľností, listami vlastníctva a dostatočne pripravenou projektovou dokumentáciou. Na každý z predkladaných projektov je možné poskytnúť od 12 500 do 3 miliónov eúr. Toľko finančných prostriedkov z grantov EÚ už vari nebude.“
Financie, ako súčasť štrukturálnych a kohéznych fondov EU, sú rozvrhnuté na dva roky v celkovej výške 1,5 miliardy eur. Časť z nich získajú samosprávy, ktoré brzdí okrem iného nedostatočná legislatíva v delimitá-
ciách viacerých objektov, čo súvisí s transformáciou verejnej správy. Aj vďaka aktivite spoločného úradu sa podarilo už v predstihu vyškoliť 30 starostov, poslancov zastupiteľstiev, ale aj miestnych podnikateľov, ktorí chcú systematicky spolupracovať pri rozvoji miest a obcí. „Snažíme sa dosiahnuť taký stav, aby si predstavitelia samospráv dokázali sami poradiť, veď deväťdesiat percent práce je na ich pleciach a naopak pri úspešnosti získajú 95 percent prostriedkov zo štrukturálnych fondov. Zvyšných 5 percent je nevyhnutné mať k dispozícii z vlastných zdrojov,“ tvrdí
V. Tereková.
Hoci je uzávierka prvého kola podávania žiadostí l. marca t.r., podľa operačného programu Národného rozvojového plánu je možné podávať i naďalej nové projekty. Najviac doterajších žiadostí na schválenie finančných prostriedkov smeruje do oblasti školstva napríklad v Kráľovej Lehote, v Ľubeli, Partizánskej Ľupči. Vo Važci potrebujú finančné injekcie do sociálnej oblasti a do zdravotníctva. V Liptovskom Mikuláši chcú získať prostriedky na realizáciu sociálneho programu pre Rómov. Ide o výstavbu nových objektov na bývanie. „Život Rómov chceme ovplyvniť aj v spolupráci s pribylinskou samosprávou, v obci s vysokou koncentráciou tejto komunity.“
Predstavitelia samospráv si, podľa V. Terekovej, už zvykli na vyššiu administratívnu náročnosť. Časť týchto kapacít nahrádzajú poradenské agentúry, ktorých služby sú oveľa drahšie než prevádzka Spoločného obecného úradu pre regionálny rozvoj v Liptove.
Laco Hámor