kovaní rozhodli o zrušení Základnej školy (ZŠ) Malé Tatry v Rybárpoli. Žiakom, ktorí ju doteraz navštevovali, zazvoní v júni zvonček poslednýkrát. Od septembra by sa mali učiť v nových priestoroch – v rybárposkej jedálni, patriť budú však pod ZŠ Klačno. Do uvoľnených priestorov ZŠ v Rybárpoli sa nasťahuje Základná umelecká škola (ZUŠ) a Špeciálna základná škola (ŠZŠ), obe doteraz sídlia na Námestí Andreja Hlinku v Ružomberku.
Niekoľko múch jednou ranou
Problém, ktorý sa pri rokovaniach ružomberského mestského parlamentu „vliekol“ niekoľko mesiacov, sa vyriešil. Nie však úspešne! Rodičia detí z rybárpoľskej ZŠ a ZUŠ sú nespokojní. Radnica rozhodla bez nich a poza ich chrbát, tvrdia. Argument, ktorý pri rušení ZŠ v Rybárpoli najviac zavážil, boli vysoké finančné nároky na jej prevádzku, ktoré nie sú porovnateľné s inými školami takéhoto typu v meste. Poslanci teda zahlasovali. Rybárpoľská škola sa ruší, žiaci prechádzajú pod neďalekú ZŠ na sídlisku Klačno v Ružomberku. Do prázdnej budovy v Rybárpoli sa premiestni ZUŠ a ŠZŠ. Prázdnu budovu po ŠZŠ bude využíva Katolícka univerzita v Ružomberku. Čo bude s Mederliho vilou na Námestí Andreja Hlinku, kde doteraz sídlila ZUŠ, dnes nikto nevie. Patrí však mestu. Niektorí rodičia za rozhodnutím poslancov vidia mocenské záujmy. Svojím rozhodnutím vraj „zabili“ niekoľko múch jednou ranou.
Rodičia zo ZUŠ pripravili petíciu
Vzniknutá situácia sa nepozdáva rodičom detí zo ZUŠ. Na poslednom plenárnom stretnutí 5. februára sa rozhodli zvoliť petičný výbor, ktorý sformuloval petíciu. Zbierať budú podpisy proti premiestneniu ZUŠ. S oznámením o jej konaní mali navštíviť primátora Ružomberka Juraja Čecha. Na ponúknutých nových priestoroch v Rybárpoli im prekáža predovšetkým lokalita so zlou dostupnosťou, malá bezpečnosť detí vo večerných hodinách, blízkosť sociálne ťažko adaptovateľnej rómskej komunity. Navyše by talentované deti museli cestou do školy i z nej prekonať hneď niekoľko prekážok, napríklad železničný prechod či dopravnú križovatku. Predstavitelia železníc by mali zrekonštruovať podchod v Rybárpoli. Dnes však stojí zahradený oplotením a chátra. „Všetky blízke okresné a krajské mestá v Žilinskom kraji majú umelecké školy lokalizované vo svojich centrách. ZUŠ vždy znamená pre svoj región garanta a pilier kultúrnosti a duchovnej úrovne,“ argumentujú rodičia. Činnosť ZUŠ sa nemôže porovnávať napríklad so základnou školou. Priestory tej rybárpoľskej by sa museli zrekonštruovať – veľké triedy zmenšiť. A to nie je všetko! „Okrem nových priečok, dispozičných úprav, výmeny veľkej časti elektroinštalácie, úpravy podláh, je nevyhnutné akusticky izolovať priestory určené pre hudobnú výchovu,“ odkazujú rodičia poslancom Mestského zastupiteľstva v Ružomberku. A koľko mesto do rekonštrukcie investuje? Existuje iba hrubý odhad, približne 3 milióny korún. „Tá suma nevystačí! Ide tu zrejme o neinformovanosť,“ povedal nám nemenovaný rodič zo ZUŠ.
Rybárpole – nebezpečná štvrť...
ZUŠ v Ružomberku má dnes 674 žiakov, čo predstavuje 460 rodín. Ak sa „zuška“ premiestni, navštevovať ju prestane viac ako polovica jej žiakov. Na plenárnom združení to vyjadrilo viacero rodičov. Väčšina z nich zastáva názor, že presťahovanie ZUŠ do nových priestorov je síce nevyhnutné, ale nie za každú cenu. Pre poslancov navrhujú alternatívu: ponechať zušku v jej súčasných priestoroch a počkať. „Po troch - štyroch rokoch, vzhľadom na klesajúcu demografickú krivku, je zrejmé, že sa budú zlučovať ďalšie základné školy. Vtedy sa uvoľnia priestory pri centre mesta, kde by sme sa mohli presťahovať,“ hovoria rodičia. Rozhodnutie poslancov je nenávratné, lokalita, ktorú vybrali - nevhodná. „Dcéru do Rybárpoľa večer samu nepustím. Napríklad také husle stoja niekoľko tisíc a môže jej ich niekto ukradnúť,“ povedala nám rozhorčená mamička jednej zo žiačok hudobného odboru ZUŠ. Vraj už útoky na žiakov ZUŠ v minulosti zaznamenali.
Náčelník mestskej polície Ivan Stromko problémy s bezpečnosoťu v časti Malé Tatry vylúčil. Kriminalita v nej vraj nie je väčšia ako v iných častiach mesta. Je preto paradoxné, že len štátna polícia vlani zaznamenala niekoľko lúpeží v telocvični rybárpoľskej ZŠ. Najnovší prípad hovorí o krádeži autorádia. Istému kaplánovi zmizlo doslova „za bieleho dňa“ v nedeľu počas svätej omše v Kostole svätej Rodiny v Rybárpoli. Majú byť pokojní rodičia detí ZUŠ, kde sa vyučovanie koná obyčajne okolo šiestej – siedmej hodiny večer?
Vladimír Buzna