Liptovský Mikuláš/Ružomberok – veri premnožené a nebol zistený výskyt moru, komentoval Ministerstvom pôdohospodárstva udelenú výnimku z platného zákona o ochrane, čase, spôsobe a podmienkach lovu niektorých druhov zveri predseda Okresnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) v L. Mikuláši Imrich Hronček.
Výnimka povoľuje lov diviačej zveri na celom území Slovenska v priebehu celého roka 2004, chránené sú iba vodiace diviačice v období od 1. februára do l5. júla. Neobvykle rozsiahlu výnimku v love diviačej zveri odôvodnilo ministerstvo rýchlym šírením sa klasického moru ošípaných a premnožením sa diviakov. Lov formou individuálnych alebo spoločných poľovačiek i tohtoročný plán chovu diviačej zveri má vychádzať z požiadavky ministerstva upraviť jej stavy na sedem kusov v prepočte na tisíc hektárov poľovnej plochy.
Obvodný lesný úrad v L. Mikuláši odobril postup poľovníkov a užívateľom poľovných revírov v okrese neodporučil loviť diviačiu zver v období od 1. februára do 15. júla, s výnimkou výskytu nadmerných škôd na poľnohospodárskych kultúrach. Rovnako Obvodný lesný úrad v Ružomberku nevidí dôvod na uplatnenie výnimky v okrese, a to z rovnakých dôvodov ako na hornom Liptove. Okresná organizácia SPZ v L. Mikuláši má 920 členov a obhospodaruje 133 273 hektárov poľovných plôch, z toho 86 759 hektárov lesa. Poľovných revírov je 29 a výmera poľovnej plochy patrí v rámci Slovenska medzi stredne veľké. Ako uviedol I. Hronček, v prepočte na tisíc hektárov poľovnej plochy je počet diviačej zveri 3,2 – 3,5 kusov, a teda výrazne nižší oproti limitu. Výskyt moru v populácii diviačej zveri je sústavne monitorovaný a za posledných desať rokov nebol v regióne zaznamenaný.
„Máme zodpovedných poľovných hospodárov, ktorí ctia zásadu, že zdravé a nepremnožené chovy zveri sú vizitkou ich práce,“ povedal I. Hronček. Odmietol kritiku poľnohospodárov, napríklad Poľnohospodárskeho družstva Smrečany či roľníkov z obce Veterná Poruba, ktorí hovoria o premnožených stavoch diviačej zveri a veľkých škodách na plodinách a poukázal na povinnosť pestovateľa zabezpečiť pozemok proti vstupu lesnej zveri. Mnohí poľnohospodári túto podmienku nerešpektujú, preto SPZ odmieta ich požiadavku nahradiť vzniknutú škodu na úrode, ktorá je podľa I. Hrončeka neraz aj zveličená. „Veternoporubským roľníkom sme v minulom roku vyšli v ústrety nad rámec našich povinností a v rámci mimoriadnej poľovačky sme ulovili sedem diviakov, poukázal predseda okresnej organizácie SPZ na jej ústretovosť a pripomenul aj hliadky poľovníkov v chotároch poľnohospodárskych družstiev.
V rámci zabezpečovania dobrého zdravotného stavu zveri prebieha v tomto období v poľovných revíroch v okrese L. Mikuláš podávanie liečiv zveri v krmive, do nákupu liečiv investovala okresná organizácia SPZ vyše dvadsať tisíc korún. I. Hronček sa nestotožňuje s názorom o šírení klasického moru ošípaných diviačou zverou a za prvotného vinníka výskytu nákazy označil nedostatky v ochrane chovov ošípaných. „Diviak je prírodou naprogramovaný zbierať to, čo mu človek umožní, keď napríklad odhodí uhynuté chované zviera do poľného hnojiska alebo na iné pre diviaka prístupné miesto. V našom okrese sme takýto prípad nezaznamenali, ale z iných oblastí som počul o takých prípadoch,“ poukázal I. Hronček na medzery v ochrane chovov hospodárskych zvierat pred nákazami a podčiarkol povinnosť chovateľov starať sa o svoj majetok. Tohtoročnú výnimku v love diviačej zveri hodnotí ako potrebné opatrenie v tých regiónoch Slovenska, kde sa mor ošípaných vyskytol a kde sú stavy diviakov premnožené.
Hana Orlíková