Liptovský Hrádok – vá pre endogénny rozvoj vidieka, ktorú vydal s finančnou podporou Európskej únie liptovskohrádocký A-projekt, je zdôrazniť potrebu partnerstiev
v rozvoji vidieka a vysvetliť na konkrétnych príkladoch, prečo je potrebné vnímať vidiek ako celok a podporovať ho na územnom, nie rezortnom princípe.
Vo forme prípadových štúdií publikácia prezentuje slovenské vidiecke projekty financované z predvstupových fondov EÚ (Phare a SAPARD) a finančných podporných nástrojov vybraných členských krajín EÚ (napr. Dánska a Nemecka). Medzi predstavené projekty patrí Galéria na skale, Muštáreň, Slatinné rašelinisko medzi potôčikmi, Kamzičia lúka, Náučný chodník v múzeu liptovskej dediny, Príbeh Združenia Babia hora a Zážitky v urbárskych lesoch Veľkého Klíža.
Osobitnou prípadovou štúdiou je ukážka programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja liptovskej obce Hybe a príspevok predsedu Monitorovacieho výboru Fondu rozvoja vidieka Petra Brončeka o skúsenostiach fondu, ktorý pilotne testoval procedúry programu SAPARD na Slovensku. Publikácia tiež predstavuje špeciálny program pre rozvoj vidieka členských krajín EÚ - program LEADER. Opisuje základné princípy jeho fungovania a uvádza prípadové štúdie z členských krajín EÚ.
Na jablkách ustlané ilustrovali detskí autori. V brožúre nájdete takmer 50 fotografií dokumentujúcich predstavené prípadové štúdie. Publikácia je nepredajná a na požiadanie ju zašleme za cenu poštovného a balného (30 Sk/kus). V prípade záujmu o publikáciu sa obráťte na A-projekt Liptovský Hrádok. -iď-