Liptovský Mikuláš – mi za chrbátom vraj už dávno pominuli. Dnes sú trendy v základných školách oveľa voľnejšie. V niektorých sa žiaci dokonca učia poležiačky na kobercoch, čím nezaťažujú chrbtové svalstvo a relaxujú.
Prostriedkom na prevenciu chybného držania tela sú fitlopty na sedenie a cvičenie. Sú vyrobené z elastického materiálu so špeciálnym protišmykovým povrchom. Sedenie na fitlopte je považované za dynamické. Lopta nemá operadlo a trupové svalstvo sa musí pri sedení na nej okamžite aktivovať, aby neprišlo k strate rovnováhy. Na fitloptách sedia deti napríklad v USA a Švajčiarsku.
Projekt Fitlopty v školách na Slovensku začalo rehabilitačné centrum Pilates Medical v Bratislave. Na základe pozitívnych výsledkov sa k nim vlani pripojila i Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Do januára 2004 darovala 120 nafukovacích fitlôpt základným školám na Slovensku, napríklad v Bratislave, Nitre, Klátovej Novej Vsi, Revúcej, Stropkove a Trebišove.
„Alibali alibaliby, všetky deti mali by... Mať fitloptu - fitloptičku a každé ráno rozcvičku,“ rozozvučalo sa 16. januára z úst 28 prváčikov zo Základnej školy biskupa Jura Janošku v Liptovskom Mikuláši. Uplynulý týždeň vďaka daru VšZP pribudli k školákom, ktorí fitlopty na Slovensku používajú. V triede ich majú celkom 14, výnimkou nie je ani lopta pre triednu učiteľku.
„Pri výbere školy sme sa snažili o to, aby mal každý región svoje zastúpenie a uprednostnili sme najmä menšie školy bez telocvične,“ zdôvodnila výber riaditeľka pobočky VšZP v Liptovskom Mikuláši Naďa Stašková.
Súčasťou projektu je predovšetkým používanie fitlôpt v školách i následné sledovanie a vyhodnocovanie stavu chrbtice u detí. Prvé lekárske vyšetrenie sa koná na začiatku používania fitlopty, druhé, keď sú z prvákov druháci, teda po roku.
Podľa Staškovej je dokázateľné, že deti, ktoré fitlopty používajú, si rýchlejšie privyknú na správne držanie tela nielen pri sedení. Ako dodala, väčšina pacientov zanedbáva preventívne prehliadky, a tým nemá prehľad o svojich ochoreniach. Pri nich môžu zistiť napríklad aj to, že majú zlé postavenie chrbtice. „Možnosť dať sa vyšetriť využíva len asi 25 percent pacientov, aj keď ich nad rámec pravidelných platieb lekárom plne hradí VšZP,“ dodala Stašková. Vladimír Buzna