Ružomberok - ých občianskych lídrov a jeho hlavným výstupom je vznik Ekoškôl. Počas uplynulého roka sa niekoľko škôl na Slovensku rozhodlo do projektu vstúpiť a svojimi ekologickými aktivitami si vyslúžiť certifikát a stať sa tak Ekoškolami. Medzi nimi bola i SPŠ v Ružomberku.
Koncom decembra sa študentom SPŠ podarilo splniť zámer projektu Podaj to ďalej a od občianskeho združenie Živica im bol certifikát slávnostne udelený. Tejto radostnej udalosti však predchádzali mesiace tvrdej práce.
Študenti, ktorých myšlienka urobiť zo svojej školy Ekoškolu oslovila, pripravili a zrealizovali niekoľko zaujímavých projektov. Prvým z nich bolo triedenie odpadu – najmä PET fliaš a papiera. Pre tento zámer pripravili pestré kartónové škatule, ktoré rozmiestnili v priestoroch školy. Začali vydávať časopis Odpadkár, ktorý informuje o ekologickom dianí na škole. Študenti pracujú aj v okolí, zaujímajú sa o to, ako v meste funguje triedenie odpadu a organizujú tiež Riečne hliadky – zbierajú odpadky pri brehu rieky Revúca, čo spájajú i s chemickým monitoringom. S cieľom upovedomiť školskú verejnosť o ekologickom dianí pripravili Infostánok, cez ktorý informovali o genetickej modifikácii niektorých výrobkov a prezentovali organizácie Sloboda zvierat, Greenpeace a Spoločnosť priateľov Zeme. Do školského bufetu zadovážili zošity z recyklovaného papiera a s cieľom šetriť vodu i elektrickú energiu pripravili pútavé nálepky. V budúcnosti by chceli do tried nainštalovať reflexné viacvrstvové fólie, čím by prispeli k výraznému šetreniu vykurovacím teplom. Myšlienku zatiaľ zrealizovali v jednej triede. V roku 2004 majú v pláne brigádu na úpravu a skrášlenie okolia i priestorov školy.
Pri všetkých prospešných aktivitách študentom pomáha vedenie školy a majú podporu i z učiteľských radov. Aktivistom zo študentských radov, najmä Veronike Pavelkovej, Máriovi Bízikovi a Petrovi Boháčovi za snahu o zlepšenie životného prostredia v ich okolí vyslovili pri odovzdávaní certifikátu úprimnú vďaku zástupcovia OZ Živica, zástupkyne VÚC Žilina i prítomní pedagógovia. Michaela Milá