Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky

Rýchla definitíva v Koniarni

Basketbalistky MBK Ružomberok sa uplynulú stredu n

Ružomberok - etešili z druhého víťazstva v tohtosezónnej Eurolige. Hoci ich kormidelníčka Jelena Mozgová „zaradila“ francúzskeho súpera Aix-en-Provence do „súdka“ poraziteľných tímov v A skupine. Tretí ženský kolektív krajiny „galského kohúta“ (po Valenciennes a Bourges) však euroligový ročník 2003/2004 veľmi solídne rozbehol. Tri víťazstvá a tri prehry bola bilancia družstva, ktorý vedie Abdou N´Diaye, pred jeho príchodom do Ružomberka. V tamojšej Koniarni Provence nič nenechal na náhodu. Vďaka svojmu najväčšiemu tromfu, jasnej výškovej prevahe už v úvodnej štvrtine položil dôležitý základ štvrtému triumfu v skupine. A do veľkej prestávky sa postaral o definitívu.

Mandičová, reprezentantka Srbska a Čiernej Hory, ktorá v Ružomberku odtiahla dve sezóny a momentálne pol druha roka oblieka dres Aix-en-Provence otvorila skóre. Aj neskôr potom dokazovala, že koše v Koniarni sú jej dôverne známe. Ešte v úvodnej minúte ale peknou trojkou zareagovala Popelková (3:2). Vzápätí Lásková odpovedala na Kiretovej kôš. Bolo to v 3. min., keď Ružomberok viedol 5:4. Žiaľ, viac už jeho hráčky do vývoja zápasu neprehovorili. Francúzky potom, po jedenásťbodovej šnúre medzi 4. a 8. min. otočili stav na 15:5 vo svoj prospech. Pod oboma košmi totiž začala kraľovať 198 cm vysoká Chorvátka Kiretová, ktorej výborne sekundovala 190 cm meriaca Lesdemová. Takmer všetky odrazené lopty v týchto fázach končili v rukách hráčok hosťujúceho kolektívu. Okrem výborného doskakovania, súper ružomberských dievčat mal aj skvelú „mušku“. Naopak domáci tím sa po „rozbehovom“ úvode začal poriadne trápiť. V prvej štvrtine nebolo hráčky, ktorá by dokázala potiahnúť akciu na kôš. „Zóna“ Provence bola pre Mozgovej tím neriešiteľným rébusom. Pokusmi o „paľbu“ zdiaľky akurát sa dievčatá zbavovali lôpt.

J. Mozgová rýchlo zbadala, že dianie na ihrisku je na míle vzdialené jej predstavám. Striedaniami (v 4. min. prišla Brestovanská za Popelkovú, vzápätí Furková za Láskovú, v 8. min. Gatialová nahradila Garčárovú a vrátila sa Popelková, keď dole išla Brestovanská) a oddychovým časom sa snažili stretnutie zachraňovať. V dueli s kvalitným súperom, nebolo tej sily, ktorá by mohla priniesť nejaký obrat, či pribrzdiť francúzsky rozlet. Rovnaký obraz ponúkol zápas divákom aj v druhej štvrtine. Tesne pred jej koncom Provence viedol o 26 bodov - 49:23. Ani pätnásťminútová prestávka nič nezmenila. Zdecimované ružomberské basketbalistky už nedokázali sa zdvihnúť z kolien. Keď hostky v 26. min. zavŕšili ďalšiu svoju šnúru (tentoraz desaťbodovú), už sa na tabuli vynímal 30 bodový rozdiel v ich prospech (63:33). Hneď na to sa skóre prehuplo i cez túto hranicu (66:33).

Francúzske družstvo jednoznačne vo všetkom vyčnievalo aspoň o hlavu. Je síce pravda, že posledná štvrtina priniesla „egál“ (21:21), ale to už dávno o všetkom bolo rozhodnuté a hlavné tromfy Aix en Provence sedeli na lavičke. Najvyšším rozdielom (o 38 bodov) viedli hosťujúce hráčky v 37. min. - 87:46 a v 38. min. - 89:51.

Ružomberské basketbalistky v predchádzajúcich kolách Európskej ligy odohrali pod vlastnými košmi tri celkom solídne partie. Najprv nešťastne podľahli talianskemu Chieti (66:68), potom potrápili lídra A skupiny Universitat FC Barcelona (70:74) a do tretice zdolali USK Praha (73:60). Predvčerom ale, po „nádielkach“ vonku (v Šoprone o 35, v Bourges o 34 a v Jekaterinburgu o 31 bodov), prišiel aj prvý „výprask“ pod vlastnými košmi, keď slovenský majster o 34 bodov (59:93) podľahol Pays D´Aix en Provence. Navyše bol to prvý domáci zápas v Eurolige bez svetlejších fáz ružomberského družstva.

Európska liga basketbalistiek má za sebou prvú polovicu v oboch „osmičkách“ V tej našej líderský post pred odvetnou časťou patrí Barcelone, hoci v ostatnom kole utrpela (navyše doma) prvú prehru - s Bourges (63:65). Ružomberok je posledný, s jediným víťazstvom (nad USK Praha 73:60). Vo štvrtok sa náš majster predstaví v talianskom Chieti. V prvom vzájomnom stretnutí pod vlastnými košmi podľahol družstvu CUS 66:68. Pre ružomberské dievčatá to bol nešťastný duel. Tie na začiatku druhého polčasu dva razy viedli o 15 bodov (22. min. - 44:29, 23. min. - 46:31), avšak v koncovke sa šťastie usmialo na taliansky tím. Pekné by bolo Chieti, ktorého hráčky sa zatiaľ tešili len z tohto víťazstva, prehru vrátiť. Chce to ale podať úplne iný výkon ako proti Provence.

Jelena Mozgová, trénerka MBK: „S takouto skladbou družstva sa nedá hrať pomaly“

„Z našej strany to bol totálny výbuch,“ skonštatovala po nevydarenom zápase s Provence ružomberská kormidelníčka Jelena Mozgová. „Nášmu tímu predovšetkým chýbal lepší pohyb. Pri súčasnom zložení družstva nemôžeme pomalou hrou nič dokázať. Od dievčat som chcela aktívnu obranu. Svojim pohybom mali znepríjemňovať život súperovi. Na zápas sme sa veľmi dôkladne pripravovali. Spolu sme si pozreli a rozobrali hru Provence na videozázname. Nakreslili jednotlivé situácie povedali, čo treba hrať. Očakávala som, že aspoň niečo z predzápasových zámerov splníme. Nič sme ale z toho neuplatnili.

Ako si to vysvetľujete?

Určite svoje, pri tomto kolotoči Euroliga - domáca súťaž, robí únava. Nechcem sa ale na ňu vyhovárať. Mám dojem, že dievčatá sa nedokážu správne individuálne pripraviť na takýto zápas. Zdravo „nabudiť“. Tu však nemožno určiť nejaký model. Každá hráčka pred zápasom potrebuje niečo iné.

V prvej štvrtine vám Provance nedovolil takmer nič. Takto sa dostal do „laufu“ a vlastne bolo po zápase. Prečo?

Od začiatku sme mali problémy s pressingom súpera, ktorý uplatňoval od polovice ihriska. Aj napriek tomu, že sme sa na to pripravovali. Hlavne preto, že dievčatám chýbal, už spomínaný pohyb. Nuž a pod košom, hoci výšková prevaha bola jasne na strane súpera, sme sa zbytočne snažili skákať. Miesto toho, aby hráčky odstavovali súperky a vytláčali ich spod koša. Vkuse sme sa napríklad pokúšali o trojky, aj keď nám absolútne nešli. V takomto prípade treba na chvíľu si dať pauzu a potom sa zase vrátiť k streľbe zdiaľky. Z 22 trojkových pokusov dievčatá len 4 trafili.

A to je žalostná iba osemnásťpercentnú úspešnosť. Ja som neustále kričala, že treba vnikať pod kôš, kde sa dajú získať aspoň fauly a po nich šestky. Všetko to ale bolo zbytočné. Akoby ma hráčky nepočuli.

Po stretnutí ste poznamenali, že súper hral to, čo ste očakávali a mali naštudované. Ukázal však svoju silu. Čo vy na to?

Áno, francúzske družstvo hralo, ako sme predpokladli. Ničím nás neprekvapilo. Na druhej strane musím priznať, že ide o silný tím, ktorý predviedol kvalitný basketbal. Ukázal svoju hru, bez nejakých zbrklostí, skôr zameranú na istotu. Súper si dôsledne pripravoval strelecké pozície a mal aj vysokú streleckú úspešnosť.

Môžete po takomto debakli niekoho aj vyzdvihnúť?

Pochválila by som akurát Křížovú. Tá aspoň bojovala a drela. Bola našou najodvážnejšou hráčkou. Mrzí ma, že medzi dievčatami na ihrisku viazla komunikácia.

K. Křížová: „Zbytočne sme skákali, mali sme súperky odstavovať“

Dvadsaťtriročná krídelníčka MBK Ružomberok Kateřina Křížová bola v súboji s Aix-en-Provence nielen najviac minút na palubovke (bez jednej sekundy tridsaťosem), ale aj najodvážnejšou a najplatnejšou hráčkou domáceho tímu i (so šestnástimi bodmi) jeho najlepšou strelkyňou.

Aká bola pred zápasom nálada v ružomberskej šatni? - spýtali sme sa na úvod 184 cm vysokej odchovankyne Sokola Hradec Králové.

Myslím si, že plná odhodlania. Nezakrývam, chceli sme sa pokúsiť o víťazstvo. Veď doma je doma a v predchádzajúcich stretnutiach sa nám na vlastnej palubovke celkom darilo. Vedeli sme, že ide o vyspelého súpera, každý duel sa ale začína od stavu 0:0. Žiaľ, všetko dopadlo inak.

Čo, podľa vás, rozhodlo o vysokom víťazstve Provence?

Vôbec sme sa nedokázali vyrovnať s výškovou prevahou francúzkeho družstva. My sme sa s jeho výšavami snažili skákať, miesto toho, aby sme hráčky odstavovali. Takto súper získal kopec lôpt.

V prvej štvrtine však Ružomberok pôsobil až príliš „mátožne“. V útoku zbytočne strácal lopty a jeho obrana zase bola ako z „ementálu“. A len minimálna zmena nastala v druhej desaťminútovke. Ako si vysvetľujete takto „zbabraný“ začiatok?

Musím priznať, že úvodná švrtina pripomínala hru mačky s myšou. Myslím si, že v našich radoch chýbala potrebná koncentrácia. Pôsobili sme zaspatým, unaveným dojmom.

Do prestávky Aix en Provence viedol o 24 bodov (52:28) a tým vlastne padla aj zápasová definitíva. Ako to potom vyzeralo s motiváciou?

Keď sa vysoko prehráva motivácia ide dole. Družstvo, hoci sa mu nedarilo, bojovalo až do konca. Len tak sme zápas „nepustili“. Napokon za pravdu mi dáva aj poslednú štvrtina, ktorá sa skončila nerozhodne 21:21.

Ako sa vám páčil súper?

Na vlastne koži sme sa mohli presvedčiť, že ide o vyspelý a skúsený tím. Mne sa hra Provence páčila. Mala svoju kvalitu.

Mohli by ste zhodnotiť váš výkon?

Po kondičnej stránke som sa cítila dobre. Celkove som nemala dáke problémy. Keď ale družstvo prehrá o viac než 30 bodov, vtedy ťažko niekto môže byť spokojný s individuálnym výkonom.

Ružomberok po polovici bojov v skupine má na svojom konte len jedno víťazstvo. Čo poviete, dočká sa ešte nejakého?

Vo štvrtok hráme v Chieti. Doma sme mali s týmto súperom obrovskú smolu. Myslím si, že je v našich silách Taliankam prehru vrátiť. Nebude to ale jednoduchý zápas, výhodu domáceho prostredia má súper. Ani v Prahe s USK by sme nemuseli byť bez šancí.

EUROLIGOVÉ FAKTY

MBK Ružomberok - Pays D´Aix-en-Provence 59:93 (9:21, 28:52, 38:72)

Body: Křížová 16, Lásková 12, Furková 10, Popelková 8, Michulková a Brestovanská po 4, Ivanová a Čavojská po 2 - Kiretová 28, Mandičová 21, Harrowerová 13, Lesdemová a Voľná po 10, Lacroisová 9, Obamová 2. Rozhodovali: Vígh (Maďarsko) a Calik (Poľsko) - 1200 divákov. Štvrtiny: 9:21, 19:31, 10:20, 21:21.

Ostatné výsledky 7. kola A skupiny: USK Praha - Euroleasing Šopron 57:87 (19:34), Universitat FC Barcelona - Bourges Basket 63:65 (32:41), CUS Chieti - UMMC Jekaterinburg 57:93.

Nastúpi Číkošová v sobotu?

Ružomberok - Od 14. septembra „stojí“ ružomberská basketbalistka Daniela Číkošová. V ten deň táto 21 - ročná krídelníčka zlomila na turnaji v gréckom Pyrgose v drese slovenskej reprezentácie (v zápasem), dve záprstné kostičky na pravej ruke. Potom nasledovala operácia a následný proces liečenia. V sobotu, v dueli s Cassoviou Košice Číkošovej meno figurovalo v zápise o stretnutí a samotná hráčka absolvovala aj predzápasovú rozcvičku. V zápase sa ale ešte na palubovku nedostala.

„Už trénujem naplno, hrať mi ale zatiaľ lekár zakázal,“dozvedeli sme sa od Daniely. „Tento týždeň ešte mám ísť s rukou na snímok. Ak všetko dobre dopadne, v sobotu v Banskej Bystrici v stretnutí s UMB, by som už mohla byť trénerke k dispozícii. Už sa strašne teším, kedy konečne nastúpim. Ja to strašne dlhá doba, čo nehrám. K samotnému extraligovému duelu Ružomberok - Cassovia, Číkošová poznamenala: „Prvý polčas bol z našej strany dosť zlý. Až potom sme pritlačili v obrane. Tým sa zlepšila i streľba.“ Daniely sme sa spýtali aj na učinkovanie ružomberského družstva v Európskej lige. „Dosť sa trápime. Nie je to bohviečo. Dobre by bolo teraz v Chieti si vylepšiť náladu.“ Ján Svrček

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Viete na čo sa pripraviť po zmene zdravotnej poisťovne?
 2. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach
 3. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 4. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 5. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 7. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 8. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 9. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 10. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 1. KÁVA – odhaľte všetky jej neznáme
 2. Viete na čo sa pripraviť po zmene zdravotnej poisťovne?
 3. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach
 4. Na reštaurácie a hotely sa valí druhá vlna pandémie
 5. Leto 2020 zaplnilo Kúpele Piešťany slovenskými dovolenkármi
 6. Spolu
 7. Už deväť rokov duálneho vzdelávania v dm
 8. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 9. Union prepláca doplatky za lieky do 18 rokov neobmedzene
 10. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 1. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 22 053
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 20 611
 3. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 19 038
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 517
 5. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 12 300
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 569
 7. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) 10 494
 8. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test) 10 136
 9. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 214
 10. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 075
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Katolícka univerzita zatiaľ neprechádza na dištančné vzdelávanie

Katolícka univerzita, podľa slov rektora Jaroslava Demka, prijala opatrenia, ktoré majú obmedziť šírenie ochorenia COVID-19.

Univerzita v Ružomberku.

Chaos v Mikulášskom hokeji: Sezóna sa napokon začne

SZĽH neodobril prevod licencie z MHK 32 na ŠK 32.

Generálny manažér MHK32, Milan Čanky.

Najväčšie mesto na Liptove sa nebude uchádzať o štátnu bezúročnú pôžičku

Liptovský Mikuláš sa bude musieť zaobísť bez štátnej finančnej pomoci určenej na krytie výpadkov príjmov dane z fyzických osôb pre koronakrízu.

Poslanci odmietli prijať bezúročnú pôžičku.

Na Námestí mieru a dome kultúry pribudne zeleň

Mesto Liptovský Mikuláš začne na jar budúceho roka s revitalizáciou Námestia mieru. Na dome kultúry zas pribudne zelená stena.

Do parku na námestí pribudnú tri lavičky a zeleň, konkrétnemu usporiadaniu parkového sedenia dalo hlas 980 ľudí.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Začal sa proces s lekárkami a sestrami, sú obžalované z usmrtenia dieťaťa

Trojročný Sebastián podľa obžaloby nedostal správnu liečbu.

Koronavírus: V Martine i v Tepliciach sa zatvorili viaceré školy

K dnešným rekordným celoslovenským číslam prispel 31. pozitívnymi prípadmi ochorenia na Covid 19 aj okres Martin.

Pribudlo 567 nových prípadov, v Trenčianskom kraji 42

Laboratóriá otestovali 7350 vzoriek.

V Rooseveltovej nemocnici je pozitívnych desať lekárov z troch oddelení

Chod nemocnice to zatiaľ neovplyvnilo.Všetci pozitívni lekári sú v karanténe.

Už ste čítali?