Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Prehra o tridsaťjeden bodov

V 6. kole A skupiny Európskej ligy basketbalistky

Ružomberok - MBK Ružomberok zavítali až k Uralu, do mesta Jekaterinburg, kde sídli lanský víťaz tejto súťaže, ktorý v názve klubu má skratku UMMC. Niečo viac než polčas bol náš majster stále v hre. Až potom sa mu súper začal vzďaľovať. V ružomberskom tíme ale nebolo síl rozlet UMMC zabrzdiť. V záverečnej desaťminútovke Ružomberčanky úplne „odišli“.

A tak tento časový úsek vyznel 22:4 pre Jekaterinburg. Viac-menej sa tým zapakovala „dejová línia“ dvoch predchádzajúcich vystúpení Ružomberčaniek pod súperovými košmi - v Šoprone a Bourges.

V „ružomberskej“ skupine si aj po poltucte kôl Barcelona udržala svoju neporaziteľnosť. Za ňou v skupine (s dvoma prehrami) nasledujú Jekaterinburg a Bourges. Štvrtý je francúzsky Aix-en-Provence (s rovnakou bilanciou ako piaty Šopron), ktorý zajtra zavíta do Koniarne. Stretnutie Ružomberok - Provence sa začína o 17. h. Za povšimnutie stojí, že Francúzky minulú stredu po polčase viedli nad Barcelonou o sedem bodov - 48:41. Napokon ale prehrali o päť - 76:81. Dres Provence oblieka aj bývalá ružomberská krídelníčka Lara Mandičová. Ústrednou postavou tímu, podľa trénerky MBK Jeleny Mozgovej, je vysoká juhoslovanská pivotka Keretová. Veľmi platná v obrane i v útoku. Zajtrajšiemu súperovi nášho majstra je vlastná predovšetkým zónová obrana.

Ružomberskú cestu do Jekaterinburgu „orámcovali“ dve ligové stretnutia v Bratislave. Deň pred odletom so Slovanom a po návrate s Istrobankou. V sobotu trojica hráčok Furková, Michulková a Ciulisová plesala na vlastnej stužkovej. Navyše „doma, v Koniarni.

S ružomberskou trénerkou J. Mozgovou

Pani trénerka, ako z vášho pohľadu plynul zápasový dej v Jekaterinburgu?

Úvod stretnutia bol obojstrane nervózny. Nielen my sme sa trápili, ale aj domáci kolektív. Hlavne naše akcie sme zbytočne zbrklo zakončovali. Potom ale prišli štyri rýchle brejky ruského tímu a skóre v jeho prospech narástlo. Na únik súpera sme reagovali čiastočnou zmenou obrany, a tým sa zase všetko dostalo do „normálnych koľají“. Najviac nás ale kvárila veľmi nízka strelecká úspešnosť. V prvej štvrtine dievčatá prehrávali najviac o dvanásť bodov. Až do polčasu, rozdiel skóre prakticky stagnoval. V úvode tretej štvrtiny sa nám podarilo priblížiť dokonca na štyri body, ale táto blikajúca iskierka nádeje vzápätí veľmi rýchlo zhasla. Nechcem sa vyhovárať, ale dosť domácim hráčkam pomohla v týchto fázach aj ukrajinsko-bieloruská rozhodcovská dvojica. Miestami nás skutočne „ničila“.

Po celkom vyrovnanej partii, ste poslednú štvrtinu prehrali až neuveriteľne 4:22. Ako si tento výpadok vysvetľujete?

Celkove druhý polčas bol z našej strany horší, ako prvý. Zdalo sa mi, že na dievčatá doľahla únava. Len trojica Křížová, Lásková a Furková dokázala v druhej dvadsaťminútovke bodovať, keď zaznamenali rovnako, po sedem bodov.

V čom mal Jekaterinburg zvlášť navrch?

Jednoznačne v doskakovaní. Napríklad v spomínanej záverečnej desaťminútovke mal o dvadsať doskokov viac ako moje dievčatá. Najlepšie doskakovali Osipovová a Abrosimovová. Čo sa týka streleckej úspešnosti, súper tiež nemal nijakú hviezdnu, len 47-percentnú. My však ešte nižšiu o sedemnásť percent. Všimnúť si treba tiež, že Jekaterinburg hádzal dvadsaťdva šestiek, kým naše družstvo iba tri.

Jelena, ste rodená Ruska. Prezraďte nám niečo viac o súčasnom podkošovom lídrovi vašej domoviny?

Mesto Jekaterinburg sa predtým roky volalo Sverdlovsk a tamojší klub niesol názov Uralmaš. Pamätám si, že v niekdajšom Sovietskom zväze štartoval v najvyššej súťaži. Basketbalovo sa ale toto mesto zase „prebudilo“ až v posledných dvoch rokoch. Nakúpilo kvalitné hráčky a začalo napredovať. Ako viaceré kluby v Rusku, aj v Jekaterinburgu sa asi štyri roky borili so značnou krízou. Súčasný klub, podobne ako vlani, hovorí len o obhajobe prvenstva. Nás ale o svojich kvalitách veľmi nepresvedčil.

Zo súpera nabitého menami mali prílišný strach

Aj tretie vystúpenie ružomberských basketbalistiek v tohtosezónnej Európskej lige pod súperovými košmi prinieslo dosť vysokú prehru. Musel Ružomberok z Jekaterinburgu odchádzať s 31-bodovou „nádielkou“? - bola naša prvá otázka, po návrate domov, adresovaná kapitánke nášho majstra Lucii Láskovej.

Vôbec nie. Zo súpera, nabitého viacerými menami, ktorý sa netají s cieľom opäť dobyť euroligový primát, sme mali vopred zbytočný strach. Svojím výkonom ruský tím absolútne nepresvedčil. Hoci vysoko vyhral, podobne ako my, sa dosť trápil. Keby každá z nás zabrala naplno a všetko „predalo“, výsledok mohol byť oveľa priateľnejší. Bol to taký zvláštny zápas. Bodový rozdiel narástol až v poslednej štvrtine. Nezakrývam, čakali sme že v hre súpera bude viac kvality.

Prečo? Čo vám odišli sily?

Nemyslím si. Nepochopiteľne sme zrazu prestali hrať a tým sa aj družstvu prestalo dariť. Podľa mňa to súviselo s našou vnútornou predzápasovou bariérou, že na tohto súpera nemáme. Stretnutie by malo byť pre nás všetky poučením. Dúfam, že niečo z neho vyťažíme potom v domácom súboji.

Aká bola atmosféra v hale?

Pre nás nezvyčajná. To, čo sa tam dialo, nemá nič spoločné s európskym basketbalom. Bolo to „divadlo“ na americký spôsobom. Možno aj preto, že v Jekateriburgu hrá niekoľko amerických basketbalistiek. Boli tam mažoretky, maskot i moderátor - zabávač. Bola to však celkom pekná zábava.

Zajtra Ružomberok odohrá s Aix-en-Provence štvrtý euroligový zápas pod vlastnými košmi. Doterajšia domáca bilancia je dve prehry a jedno víťazsto. Zrodí sa v stretnutí s francúzskym tímom aj druhé?

K tomu sa nechcem vyjadrovať. Čaká nás ťažký súper, ktorý má skúsené družstvo. V tejto sezóne sme odohrali už veľa zápasov v Európskej lige i v domácej ligovej súťaži. Žiaľ, ani raz to nebolo štyridsať kvalitných minút. K tejto méte sme sa zatiaľ ani nepriblížili. Máme dobré iba „útržky“ zápasov. Striedame sľubné chvíľky, so zlými fázami. Je to ale v každej z nás. Inak by sme nemuseli čakať na druhé víťazstvo, mohlo by ich byť viac.

EUROLIGOVÉ FAKTY

UMMC Jekaterinburg - MBK Ružomberok 81:50 (21:13, 38:29, 59:46)

Najviac bodov UMMC: Abrosimovová 19, Dixonová 16, Miltonová 14, Archipovová 11. Body MBK: Křížová 14, Lásková 13, Furková 7, Garčárová 6, Popelková 5, Brestovanská 3, Ivanová 2. Rozhodovali: Čebyšev (Ukrajina) a Dmitrijev (Bielorusko) - 4000 divákov. Štvrtiny: 21:13, 17:16, 21:17, 22:4.

Ostatné výsledky A skupiny:

Aix-en-Provence - Universitat FC Barcelona 76:81, USK Praha - CUS Chieti 61:57 (35:38), Euroleasing-Orsi Šopron - Bourges Basket 58:57 (29:30). Ján Svrček