Liptovský Mikuláš – oké školy – Žilinská univerzita, ktorá tu má pracovisko v podobe Elektrotechnickej fakulty a Vojenská akadémia, ktorá má viacero študijných odborov. Opýtali sme sa predstaviteľov oboch škôl, či bude štúdium platené alebo nie. Ako prvý nám odpovedal Jozef Štulrajter, dekan fakulty zabezpečenia velenia Vojenskej akadémie Liptovský Mikuláš: „Vojenská akadémia nie je verejno-právna, ale štátna škola. Na túto školu budú študenti prijímaní podľa pot-
rieb armády. Ide o vojakov, ešte nie profesionálov, ale v kategórii prípravnej služby. Budú mať nadštandardné sociálne zabezpečenie a poplatky za štúdium platiť nebudú, navrch budú dostávať aj služné. Po ukončení svojho štúdia však budú musieť odpracovať v armáde minimálne osem rokov. V školskom roku 2004/2005 by sme chceli otvoriť štúdium v troch študijných programoch – elektronické systémy, ten už má plnú akreditáciu, dopravné stroje a zariadenia a manažment malých a stredných podnikov.“
Dušan Repčík, vedúci pracoviska Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v L. Mikuláši nám odpovedal: „Civilné školy sú verejno-právne inštitúcie, inými slovami možu byť financované okrem štátu aj z iných zdrojov, ku ktorým patria aj poplatky za štúdium. Zatiaľ to však nie je legislatívne dotiahnuté, ne-existuje novela vysokoškolského zákona, ktorá by vysokým školám umožňovala vyberať poplatky za štúdium. Ak taká novela bude, budeme musieť aj my podľa platných zákonov rozhodnúť o výške poplatku za štúdium. Môj osobný názor je však jednoznačný – ako dlhoročný pedagóg som proti spoplatňovaniu vysokoškolského štúdia. Osobne si myslím, že do 25 rokov veku študenta by malo byť štúdium bezplatné. Investície do vzdelania sú podľa mňa dôležitejšie ako napríklad investície do bankového sektoru.“
Ladislav Gašpar