Prvé víťazstvo nášho majstra

Keďže pražské vysokoškoláčky (po troch prehrách) v

Ružomberok - predchádzajúcom kole nečakane zdolali obhajcu prvenstva ruský Jekaterinburg, bol ružomberský tím v A skupine Európskej ligy jediný bez víťazstva. Po uplynulej strede to už ale neplatí. Basketbalistky MBK Ružomberok v 5. kole súťaže doslova vydreli dva body práve v súboji s USK Praha. Išlo o mimoriadne vyrovnanú partiu, v ktorej rozhodnutie padlo až v poslednej dvojminútovke. Napríklad šesť minút pred koncom viedli Češky (a to posledný raz v tomto stretnutí) 58:57. Po domácej „smršti“ v závere však opúšťali Koniareň až s príliš krutou, trinásťbodovou prehrou.

Slovenský majster pred pomerne skromne zaplneným hľadiskom, „otvoril“ stretnutie s päťkou: Lásková, Garčárová, Křížová, Ivanová, Brestovanská. Úvod zápasu pripomínal strelecké preteky. Nebolo to len zásluhou presnej mušky súperov, ale kvôli „volnejšiemu“ bráneniu. Domáce dievčatá vyhrali rozskok a Lásková hneď prvú akciu zakončila „rýchlym“ košom. Vzápätí, po faule Ivanovej, sa pri dvoch trestných hodoch nemýlili Pražanka Mokrošová. Po úvodných dvoch minútach, v ktorých platilo, čo útok, to kôš, bol stav 6:8 a o minútu neskôr 11:10. Domáca trénerka Jelena Mozgová v snahe „rozhýbať“ dievčatá a donútiť ich aktívnejšie brániť v úvodných fázach urobila pár zmien v zostave. V 3. min Furková vystriedala Láskovú, o tri minúty na to prišla na palubovku Popelková a vrátila sa Lásková, naopak dole išli Brestovanská a Garčárová. V prvej štvrtine sa ani jedno družstvo nedostalo ani k náznaku bodového úniku. Najvyšší rozdiel, štvorbodový (22:18) svietil na tabuli v 9. min po trojke Křížovej. Mladé hostiteľky akoby sa tohto rozdielu zľakli a vyšli z rytmu. Pražanky do prvej malej prestávky upravili na 22:21 a v 13. min viedli o päť bodov - 27:22. Bolo to po ich deväťbodovej šnúre. Hlavne 190 cm vysoká Pechová v tých chvíľach robila Ružomberčankám najväčšie problémy. Črtajúci sa „lauf“ USK najprv spoza trojbodového oblúka pribrzdila Popelková. Keď vzápätí dva koše pridala Furková, už zase bol vo vedení (29:27) domáci kolektív.

Z rozbehu ho akurát „vyrušila“ najväčšia výšava na ihrisku 197 cm vysoká juhoslovanská pivotka Matovičová.

V 16. min. bol stav 33:29. Po trojkách Voráčkovej a Borovičkovej (medzi ktorými za dva body trafila Ivanová) zase bolo vyrovnané - 35:35. Dve sekundy pred naplnením prvej polovice stretnutia Garčárová z dvoch šestiek premenila jednu, a tak družstvá išli na prestávku za stavu 36:35.

Po zmene strán pokračovala „naťahovačka“ o každý bod. Bol to predovšetkým veľký boj. Na jednej i druhej strane sa rodili aj chyby, ale i tu si súperi boli viac-menej „fifty-fifty“. Za stavu 55:54 sa začala záverečná štvrtina. Dlho išla v „starých“ koľajách. Všetko nasvedčovala v parádnu drámu až do posledného klaksóna.

V 34. min reprezentant českej metropole mal bod k dobru - 58:57. Neskôr sa však ukázalo, že to bolo posledné vedenie hosťujúceho kolektívu. Štyri minúty pred koncom už to bolo 61:58 v prospech Mozgovej tímu. Voráčková síce ešte potom zakontrovala, ale zároveň aj „dopísala“ strelecký účet svojho družstva. Po Láskovej koši viedol Ružomberok v 37. min 63:60. Nasledovali útoky na oboch stranách s jalovým efektom, aby 1:50 min. pred gongom Ivanová zreálnila veľkú ružomberskú túžbu po zápasovom triumfe. Zaskočené pražské vysokoškoláčky v tej chvíli všetko vsadili na jednu kartu. Bolo to z ich strany hop alebo trop. Michulková však dvoma košmi bezprostredne za sebou dala USK úplny knokaut. Napokon domáce dievčatá natiahli svoje víťazstvo až na trinásť bodov - 73:60. A tak Koniareň mala dôvod na oslavu.

S trénerkou MBK Ružomberok J. Mozgovou

„Som naozaj šťastná, že sme vyhrali, a tak konečne urobili čiaru za doterajšími euroligovými prehrami.“ Takto sa bezprostredne po víťaznom zápase vyjadrila ružomberská trénerka Jelena Mozgová.

Ako zápas vyzeral z vášho pohľadu? Môžete porovnať výkon družstva s predchádzajúcimi vystúpeniami v Európskej lige?

Dlho to nevyzeralo podľa mojich predstáv. Na ihrisku sme sa trápili, dievčatám chýbal potrebný pohyb i väčšia odvaha v útoku. Teší ma, že napokon hráčky našli v sebe dostatok síl a ukázali, čo v nich je. Musím ale priznať, že tri štvrtiny sme sa trápili. Keď sa nehýbeme v obrane, potom logicky trpí aj útok. Aj tak to bol náš druhý najlepší výkon v súťaži. S Barcelonou naše družstvo zahralo o niečo lepšie.

Hovoríte o trápení. Ako si ho vysvetľujete, čo je príčinou tohto stavu?

Tieto dievčatá stále nevedia, čo je to na stopercent odtiahnúť celý zápas. Nie sú na niečo také ani zvyknuté. Žiadny iný recept však na to neexistuje. Len samé sa musia presvedčiť, že na to majú, že sa to dá. V prvom rade si musia poriadok urobiť vo svojich hlavách. Ja im môžem kde - čo prízvukovať. Ony sa ale musia s tým stotožniť. Výsledok sa nerodí na taktickej porade, ale na ihrisku.

Najväčšie problémy vám robili Matovičová a Pechová. Očakávali ste to?

Bol to výsledok výškovej prevahy súpera. Nemusel to ale byť taký dominantný tromf súpera. Všetko záviselo od práce dievčat v obrane. Pechová dokázala, že je basketbalová osobnosť. V našom tíme nemáme hráčku, ktorá by sa jej mohla rovnať. Aj keď súper mal nejaké centimetre navyše, dokázali sme sa presadiť pod jeho košom. Chcelo to ale najprv jeho obranu roztiahnuť a potom vniknúť.

Čo si sľubujete od tohto víťazstva?

Dievčatá ho potrebovali ako soľ. Doposiaľ tu žila len nádej a čakalo sa, kedy prvé víťazstvo príde. Verím, že pre družstvo bude dôležitým povzbudením a tiež zvýši jeho potrebnú sebadôveru.

Ocenená hráčka M. Ivanová

Michaela Ivanová, basketbalistka, ktorá do nášho majstrovského tímu prišla v lete z Popradu, bola (na základe hlasovania zástupcov masmédií) vyhodnotená ako najlepšia hráčka domáceho družstva. Pochvalne sa o výkone tejto devätnásťročnej krídelníčky vyjadrila aj trénerka Mozgová: „Miša bola ťahúňom družstva. Tentoraz nielen kvalitne bránila, ale konečne mala i žiadúci ťah na kôš.“

Aké máte pocity? - bola prvá naša otázka adresovaná tejto talentovanej hráčke tesne po zápase.

Tie najkrajšie. Veď je to vôbec moje prvé víťazstvo v Európskej lige. Určite nielen ja, ale všetky „baby“ sú momentálne šťastné. Bolo to veľmi ťažké stretnutie. Do poslednej chvíle nebolo jasné, ako sa to skončí, kto vyhrá. Práve v rozhodujúcich okamihoch sme sa dokázali zmobilizovať.

Čo, podľa vás, rozhodlo?

Naša väčšia psychická odolnosť v závere. Čo sa týka fyzičky, oba tímy boli na tom rovnako.

Práve vďaka vášmu košu Ružomberok necelé dve minúty pred koncom získal päťbodový náskok - 65:60. Boli ste v tom čase už presvedčená o víťazstve?

Kdeže! Ani keď sme hneď potom viedli o sedem bodov. V basketbale je totiž všetko možné. Potom už áno.

S akým zámerom družstvo nastupovalo proti Pražankám?

Ako na každý zápas. Čiže pobiť sa o víťazstvo.

Čo počas stretnutia trénerka Mozgová zvlášť vám (družstvu) zdôrazňovala?

Aby sme sa viac hýbali a v obrane ukázali, čo v nás je. Pripomínala, že keď budeme dobre brániť, prejaví sa to aj v útoku. V závere sa práve jej slová naplnili.

S trénerom Prahy I. Benešom

„My sme sa dočkali prvého víťazstva v predchádzajúcom kole, Ružomberok teraz. A musím povedať, že zaslúžene.“ Takto sebakriticky začal svoj návrat k zápasu pražský kormidelník Ivan Beneš.

„Myslím si, že diváci videli pekný a bojovný zápas. Žiaľ, pre nás dopadol zle. Predovšetkým sme podľahli domácemu tlaku v obrane. Tiež na súperovej strane bolo viac nasadenia, väčšie chcenie. To ma trošku mrzí. Dievčatá sa dopúšťali viacerých chýb a ani streľba im nevychádzala ako v predchádzajúcich zápasoch. Často sme „triafali“ z nepripravených pozícií. Samozrejme, bolo to i vysvedčenie dobrej ružomberskej obrany. Celé stretnutie však bolo vyrovnané. Bolo mi jasné, že napokon misky váh na jednu či druhú stranu nakloní väčšia odvaha a vyššia morálka. Tieto kľúčové atribúty zdobili ružomberské hráčky.“

Mohli by ste tento zápas porovnať s vašim predchádzajúcim, v ktorom na štíte USK Praha zostal UMMC Jekaterinburg?

Ruský tím k nám prišiel ako majster sveta. Na začiatku sa mu darilo a získal aj určitý náskok. Ten ho pravdepodobne „ukľudnil“ a myslím si, že Jekaterinburg nás tiež podcenil. Na druhej strane my sme sa vypli ku kvalitnému výkonu. Družstvo rozdúchalo šancu na víťazstvo a napokon dokázalo zápas doviesť do úspešného konca. Na rozdiel od ružomberského duelu. Ten sa nám naopak nevydaril. Ani za jednu činnosť nemôžem družstvo pochváliť. Nebolo to ono. Čakal som, že kolektív v závere preukáže vyššiu morálku. Ján Svrček