Streda, 21. február, 2018 | Meniny má Eleonóra

Turnaje v Liverpoole a Kapskom Meste

Slovenská reprezentantka vozíčkárka Alena Kánová v

Ružomberok - uplynulých dňoch štartovala na dvoch medzinárodných stolnotenisových turnajoch „dvadsaťbodovej“ hodnoty - v Liverpoole a Kapskom Meste. Tri prvenstvá, dve druhé miesta a jedno štvrté. S takýmto „vysvedčením“ sa paralympijská víťazka a úradujúca svetová šampiónka, členka ŠKST TPŠ Ružomberok, vrátila z pobytu vo Veľkej Británii a v Juhoafrickej republike.

„Turnaj v Liverpoole bol dávnejšie naplánovanou reprezentačnou akciou,“ vraví Kánovej osobný tréner a zároveň „kouč“ slovenskej vozíčkárskej reprezentácie Roman Cibulka. „Okrem Kánovej tu hrali aj Ján Koščo a Peter Valka. Keďže Alena absolvovala predtým len jediný „rejtingový“ turnaj, a to v Budapešti, rozhodli sme sa ešte aj pre JAR. Boli to posledné dve podujatia, na ktorých sa dali ešte pred Paralympiádou v Aténach, získať body do svetového rebríčka. Jeho konečná podoba „určí“, kto pôjde na Paralympijské hry a tiež bude základom pre nasadzovanie hráčov a hráčok.“ Kánová v auguste minulého roka sa v Tajwane stala majsterkou sveta vo svojej kategórii TT 3. Kvôli vlečúcim sa zdravotným problémom (všetko sa začalo zlomeninou ruky), potom rok „stála“. Až v septembri (po krátkom tréningu) sa objavila na vozíčkárskej lige v Ružomberku potom na medzinárodnom turnaji v Budapešti. Po návrate z Maďarska ale opäť putovala do nemocnice, kde ju čakala ďalšia operácia. Napokon však veľmi ctižiadostivá športovkyňa stihla posledné tohtoročné rebríčkové turnaje. Alena body potrebovala ako soľ. Počas nedobrovoľnej prestávky totiž klesla vo svetovom rebríčku v „tététrojke“ z prvého na šieste miesto a v absolútnom poradí, bez rozdielu telesného postihnutia, z piateho na trináste miesto. Teraz to vyzerá v kategórii TT 3 na návrat do prvej štvorky.

„Na oboch turnajoch sa zišla veľmi dobrá konkurencia,“ pokračuje R. Cibulka. „Veď to bola posledná šanca vybojovať si účasť na Paralympiádu, alebo si pred „Aténami“ polepšiť. V Liverpoole sa zišlo vyše stovky vozíčkárov z 23 krajín. V súťaži open skončila Alena druhá, keď vo finále podľahla Japonke Fujiwarovej 2:3, hoci mala v tomto zápase tri mečbaly. Bola vlastne repríza finále z Paralympiády v Sydney. Tam Kánová vyhrala 3:0. Rovnako druhá priečka mojej zverenkeni patrila aj v kategórii TT 3. V nej vo finále prehrala s Francúzkou Gayovou 2:3, keď viedla 2:1. V družstvách Kánová získala prvenstvo s Japonkou Bessotovou, keď nestratila ani jeden zápas. Vo finále slovensko-japonský pár vyhral nad Anglickom 3:0. V Kapskom Meste štartovali nielen vozíčkári, ale aj stojaci telesne postihnutí hráči. Všetkých účastníkov bolo okolo stovky, keď zastúpenie malo 18 štátov. Na súťaž open Alena nastupovala po 15 - hodinovom lete. V semifinále ju zdolala Juhoafričanka Molová 3:2 a v zápase o 3. miesto Tajwančanka Lien Hiu Fu takisto 3:2. Len mimochodom, potom vo svojej kategórii i v družstvách si Kánová dva razy s Molovou poradila. Obe súťaže našej hráčke priniesli prvenstvo. Vo finále TT 3 vyhrala nad Liu Chi Min z Tajwanu 3:1 a v družstvách s Dánkou Rasmusenovou zdolali Holandsko 3:0. Turnaj v Kapskom Meste bol najdlhší, ako som kedy zažil. Trval šesť dní. Hralo sa však iba na ôsmich stoloch, hoci do veľkej haly by sa bol zmestil aj ich dvojnásobný počet. Akoby organizátori chceli akciu, ktorú pripravili prvý raz, natiahnúť. V Liverpoole a Kapskom Meste Alena dosiahla 19 víťazstiev a 4 razy prehrala.“

Podľa R. Cibulku, oba štarty našej reprezentantke „dali“ nielen body, ale aj nové cené skúsenosti. „Ako soľ Ala potrebovala takúto konfrontáciu so svetom. Aby nestratila kontakt so špičkou a zároveň na vlastné oči videla, že konkurencia rastie. Na svete je čoraz viac kvalitných hráčok - vozíčkárok. A už nie iba z Európy a Ázie. Výraznejšie dáva o sebe vedieť napríklad aj Afrika,“ dodal tréner. Ján Svrček