Liptovský Mikuláš - , predsa sa vo Vojenskej akadémii (VA) v L. Mikuláši symbolicky ukázal. V tento deň sa tu začalo trojdňové veliteľsko štábne cvičenie s využitím simulačných technológií a počítačovou podporou Biely kôň 2003. Prečo práve biely kôň?
Cvičiacimi boli profesionálni vojaci z práporu Okamžitej reakcie kpt. Jána Francisciho z Martina a tu je ďalší symbol cvičenia - meno Martin, ktoré je odvodené od mena starorímskeho boha vojny Marta.
V roku 2001 dostal prápor Okamžitej reakcie do výstroje znak bieleho koňa, ktorý zdobí pravý rukáv uniformy. Cvičenie Biely kôň 2003 riadili príslušníci ľahkej brigády z Topoľčian.
Operátormi a zabezpečovateľmi podujatia boli VA Liptovský Mikuláš a firma Lynx z Košíc. Spolu s pozorovateľmi z Českej republiky sa do cvičenia zapojilo približne 60 aktérov. Témou bolo: mechanizovaný prápor v útoku s následným prechodom do obrany. Pri predstavovaní ľahkej brigády
z Topoľčian jej náčelník štábu pplk. Ivan Pach uviedol, že brigáda vznikla 1. októbra 2002 a jej poslaním je plniť úlohy v prípade ohrozenia. Ľahká brigáda v súčasnosti je už v štruktúre modelu Ozbrojených síl (OS) SR 2010. Vekový priemer veliteľstva brigády je 30 rokov a prevládajú v nej poddôstojníci. Jej veliteľ plk. gšt. Ing. Juraj Vyrostek je pripravený vyslať mladých príslušníkov brigády do veliteľsko-štábnych kurzov a podporiť ich jazykovú prípravu. Prápor Okamžitej reakcie kpt. Jána Francisciho z Martina na cvičení Biely kôň 2003 predstavil vo VA Liptovský Mikuláš jej veliteľ pplk. Martin Stoklasa.
Poslaním práporu ako sily vysokej pripravenosti je nasadenie do operácií na podporu mieru a na riešenie iných krízových situácií. Prápor vznikol už
v roku 1995 ako prápor rýchleho nasadenia a v roku 2000 sa pretransformoval na terajšiu podobu. Najdôležitejšie úlohy, ktoré prápor tento rok plnil, boli misie na podporu mieru v rámci KFOR a Irackej Slobody. Zaoberal sa prezbrojovaním v rámci zavádzania novej bojovej techniky a výstroje do výzbroje OS SR. Riadenie jednotiek pri riešení krízových situácií a pri vedení boja realizovali simulačnou technológiou s počítačovou podporou. Cvičenie bolo rozšírené o zber a vyhodnocovanie údajov počas vedenia boja.
Alena Haragová