Demänovská Dolina – nie (EÚ) upozornili účastníci medzinárodnej konferencie Slovenské baníctvo a geológia pred vstupom do EÚ, ktorá sa 9. a 10. októbra uskutočnila v Demänovskej Doline. V prednáškach sa hostia z Českej republiky, Poľska, Maďarska a Nemecka venovali vstupu Slovenska do EÚ, baníctvu a ekológii. Medzi účastníkov konferencie zavítal aj zástupca Európskej komisie z Bruselu Mr. Paul Anciaux.
Ako odznelo v diskusnom príspevku prof. Vladimíra Vodzinského z Technickej univerzity v Košiciach, zaostávanie slovenského hospodárstva za štátmi EÚ sa po roku 1989 výrazne prehĺbilo. Dokazuje to vývoj produktivity práce, pokles rastu HDP a nerovnomerný nárast priemernej mzdy. „V tomto smere veľmi negatívne pôsobí obtiažnosť prieniku našej výroby do trhového priestoru EÚ,“ povedal V. Vodzinský. Ako dodal, zahraničné korporácie už priamo ovládli viaceré podniky na Slovensku. Nepriaznivo vníma Vodzinský najmä to, že naša vláda ich na rozdiel od domácich investorov zvýhodňuje spôsobom, ktorý ide nad rámec noriem EÚ. „Nereálne zvýhodnenia budeme musieť po vstupe do EÚ zrušiť,“ vysvetlil Vodzinský.
Alena Klukanová zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra sa nazdáva, že hlavnou úlohou po vstupe štátov strednej a východnej Európy do EÚ bude získavanie kvalitných informácií o životnom prostredí, ich vzájomné analyzovanie a vymieňanie medzi štátmi. Ako povedala pre týždenník, zhoršovanie životného prostredia sa deje predovšetkým pri zvyšovaní ťažby a nekvalitných spôsoboch úpravy. Medzi najvážnejšie dôsledky ťažby patria veľké vyrúbané priestory v podzemí aj na povrchu, sadanie a prepadávanie územia, svahové deformácie a odvodňovanie horninových komplexov.
Konferenciu Slovenské baníctvo a geológia pred vstupom do EÚ zorganizovala Slovenská banícka spoločnosť (SBS). Pracuje v nej viac ako 40 základných organizácií, v ktorých je 700 členov. Spoločnosť združuje odborníkov v baníctve, geológií, plynárenstve a naftovom priemysle, ktorí pôsobia vo vyhľadávaní, ťažbe, úprave, projekcii, výstavbe, vede, výskume, školstve a v súvisiacich odboroch. Spoluorganizátormi uvedeného podujatia boli Zväz hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie SR, Slovenská banícka komora a ministerstvá hospodárstva a životného prostredia.
Vladimír Buzna