éme a nás to inšpirovalo ku zriadeniu pravidelnej dvojtýždňovej rubriky Právnik/Psychológ radí. Raz za dva týždne ponúkame čitateľom týždenníka Liptov bezplatnú možnosť poradiť sa s právnikom alebo psychológom. Ak máte nejaké problémy tohto charakteru a hľadáte pomoc, napíšte nám, alebo sa zastavte priamo v redakcii.
***
Pani žije so svojím malým synom a svojím bratom v jednom rodinnom dome, ktorý má spoločný dvor. Jej brat vlastní a chová na dvore bojové plemeno psa. Má ho zavretého vo voliére, ale niekedy ho pustí na dvor. Pani sa ohradila, že tak obmedzuje jej osobnú slobodu a slobodu jej malého syna. Pes, keď bol ešte štvormesačné šteňa, chlapca už raz napadol. Aké sú v tomto prípade povinnosti majiteľa psa a na čo má spomínaná pani nárok?
Odpoveď na problém čitateľky:
Základné podmienky chovu a držania psov upravujú predovšetkým Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 231/1998 Z. z. o chove spoločenských zvierat, divých zvierat a nebezpečných živočíchov a o ochrane pokusných zvierat (ďalej len “vyhláška“) a zákon NR SR č. 282/2002 Z. z, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psa (ďalej len “zákon“).
V zmysle cit. vyhlášky sa pes považuje za spoločenské zviera, pričom § 3 vyhlášky určuje náležitosti jeho umiestnenia pri chove, podľa ktorého spoločenské zviera možno pri chove trvalo umiestniť iba v chovnom priestore alebo v zariadení určenom na chov, ktoré mu umožňuje vykonávať biologické a etologické potreby primerané jeho druhu, veku a zdravotnému stavu, spĺňa zoohygienické a hygienické požiadavky, umožňuje jeho dennú kontrolu a zabraňuje jeho úteku.
Z hľadiska predmetného problému sú dôležité ustanovenia § 4 a § 5 vyhlášky, ktoré určujú podmienky vodenia spoločenského zvieraťa a chovu psa. Podľa § 5 ods. 2 vyhlášky psa nemožno vodiť bez vôdzky do vozidla verejnej dopravy a na miesta, kde sa pohybujú alebo zhlukujú ľudia (toto je dôležité pre dotyčnú čitateľku), okrem vodiaceho psa, a ak ide o psa bez výcviku, ktorý by mohol ohroziť zdravie iných zvierat alebo bezpečnosť ľudí, ani bez zabezpečenia (napríklad bez košíka).
Zákon ešte bližšie špecifikuje niektoré podmienky držania psov, keď ustanovuje, že za psa vždy zodpovedá držiteľ psa alebo osoba, ktorá ho vedie alebo nad ním vykonáva dohľad, pričom vodiť psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže len osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a schopná ho ovládať v každej situácii, pričom je povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá, t. j. držiteľ psa vždy za dodržanie tejto povinnosti zodpovedá.
V prípade, že pes pohrýzol alebo poranil človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak to nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi, je podľa zákona považovaný za nebezpečného psa a jeho držiteľ je povinný oznámiť túto skutočnosť obci, ktorá vedie evidenciu psov. V prípade porušenia týchto, ale aj ostatných povinností podľa zákona, sa držiteľ psa dopustí priestupku, za ktorý mu obec môže uložiť pokutu vo výške od 500 Sk do 5000 Sk.
Ak má teda osoba podozrenie, že držiteľ psa pri jeho chove a držaní porušuje povinnosti ustanovené právnymi predpismi, resp. svojím konaním ohrozuje zdravie iných ľudí, alebo k takémuto ohrozeniu alebo zraneniu už došlo, je potrebné oznámiť tieto skutočnosti nielen obecnému úradu, ale odporúčame oznámiť to aj príslušnému policajnému orgánu.
Mgr. Peter Janči
komerčná právnická kancelária
JUDr. Milana Trnovského