Liptovský Mikuláš – veľa práce. Vstáva ráno o siedmej a celý deň kreslí, pokiaľ mu stačia sily. Zvyčajne ide spať okolo polnoci. Z práce ho už bolí chrbát, jeho žilinský ateliér je plný cigaretového dymu. Pred mesiacom dostal veľkú zákazku od spoločnosti Pofis, patriacej pod štátny podnik Slovenská pošta. Pofis – Poštová filatelistická služba, zabezpečuje aj výrobu poštových známok. Slovenská pošta sa rozhodla vo svojej sérii Slovenské mestá po Kežmarku, Levoči, Kremnici, Komárne, Pezinku a iných, zvečniť aj Liptovský Mikuláš. Vo svojom emisnom pláne výplatných známok na rok 2004 zaradili L. Mikuláš hneď na úvod. Prečo prácu na grafickom návrhu známky dostal nakoniec výtvarník zo Žiliny a nie priamo z L. Mikuláša, vie iba spoločnosť Pofis. Žilinský výtvarník, ktorý v minulosti už zrealizoval grafický návrh poštovej známky s motívom svojho rodného mesta, musí byť s výkresom hotový už o dva týždne.
Výroba poštovej známky je komplikovaný a zdĺhavý proces – najprv musí výtvarník urobiť návrh grafického spracovania, ktorý robí v sedemnásobnom zväčšení budúcej známky. Väčšinou sa návrhy robia perokresbou, používa sa však aj klasická maľba. Návrh, ktorý výtvarník namaľuje, musí odobriť Komisia známkovej tvorby na Ministerstve dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. Ak komisia grafický návrh odobrí, špecializovaný rytec ho musí do kovu v mierke 1:1 vyryť. Až potom ide známka do tlače. Žilinčan Marián Čapka bol pred pár týždňami v L. Mikuláši. Chodil po meste, fotil si rôzne historické motívy a zákutia, ktoré neskôr konzultoval s pracovníkmi Múzea Janka Kráľa.
Pri vyberaní motívu kládli dôraz na jeho historickú dôležitosť a estetickú hodnotu. Padlo niekoľko návrhov – v hre boli oba kostoly – katolícky aj evanjelický, Námestie osloboditeľov s dominantou budovy Okresného úradu, budova Múzea J. Kráľa, pamätník Háj – Nicovô. Súboj motívov nakoniec vyhral katolícky kostol, v pozadí ktorého bude vidieť Múzeum J. Kráľa. Na známke bude ešte aj erb mesta. V čase elektronickej pošty je masová filatelia biznis skôr mizerný, onedlho budeme na poštové známky možno len spomínať a skrývať ich po albumoch. Ktovie koľko Mikulášanov s troškou zdravého lokálpatriotizmu si práve z tohto dôvodu známku, ktorá vyjde spolu s ozdobnou obálkou prvého dňa, kúpi. Laco Gašpar