Liptovský Mikuláš – SR, sa vo štvrtok 16. októbra zúčastnil rokovania Združenia miest a obcí Liptova (ZMOL). Témami jeho príhovoru primátorom a starostom miest a obcí Liptova boli najmä voda, ochrana prírody a odpadové hospodárstvo. Starostov najviac zaujímala problematika ochrany životného prostredia v súvislosti so sústavou Natura 2000.
Natura 2000 znamená vytvorenie novej sústavy chránených území európskeho významu, čo je jedna z kľúčových požiadaviek právnych predpisov Európskej únie (EÚ) na ochranu prírody. Ministerstvo ŽP na základe tejto požiadavky vypracovalo návrh chránených území, s ktorým väčšina starostov, predstaviteľov a členov urbárskych spoločenstiev nesúhlasí. Rozloha chránených území sa rozšírila a stupeň ochrany prírody na nich sprísnil. To znamená, že vlastníci pozemkov nebudú môcť na svojom území obhospodarovať lesy, bude obmedzený aj ďalší rozvoj cestovného ruchu. Dôsledkami by bol najmä nárast nezamestnanosti či znižovanie životnej úrovne, pretože vo väčšine liptovských obcí ľudia „žijú“ len z lesného hospodárstva resp. z cestovného ruchu. Starostovia ministra Miklósa „zasypali“ otázkami a výčitkami, prečo bez predchádzajúcich konzultácií s nimi ministerstvo takýto návrh na schválenie „do Bruselu“ poslalo.
„Zoznam, ktorý sme poslali na schválenie EÚ, neznamená žiadne vyhlásenie, teda ani obmedzenie práv vlastníkov lesov. Ide len o zmapovanie území, určenie objektívnej hodnoty prírodných daností Slovenska. Liptov je práve ten región, ktorého sa ochrana ŽP dotýka viac, ale to neznamená, že ochranou prírody v ňom chceme zlikvidovať cestovný ruch“, vysvetľoval László Miklós a niekoľkokrát uviedol, že pri pochopení sústavy Natura 2000 vznikol celý rad nedorozumení. Podľa neho práve kvôli nie celkom dobrej komunikácii medzi ministerstvom a obcami, resp. urbárskymi spoločenstvami, vznikajú problémy a občania sústavu Natura 2000 odmietajú.
O dôsledkoch sústavy Natura 2000 na vlastníkov lesov či CR v regióne Liptov budeme písať v niektorom z budúcich čísiel podrobnejšie.
Eva Petranová