Liptovský Mikuláš – Slovenská lekárska spoločnosť a Spolok lekárov Liptova usporiadali minulý piatok 17. októbra už 28. Liptovský lekársky deň. Rozdelili ho do dvoch častí. Prednášky v predpoludňajšej časti sa venovali psychiatrickej problematike. Pediatriou, najmä však ochoreniami pľúc a dýchacích ciest u detí sa popoludní zaoberali odborníci z Martina. Na lekárskom dni sa zúčastnilo takmer sedemdesiat lekárov a študentky strednej zdravotníckej školy v L. Mikuláši.
Profesor na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach Jozef Kafka poslucháčom priblížil tri rôzne koncepcie vedomia. Vedecká, ktorú uznáva aj medicína, sa zakladá na nových poznatkoch z neuropsychológie a psychológie. Predstavil aj filozofické koncepcie a koncepcie založené na viere, napríklad kresťanskej.
Širší priestor venovali odborníci mentálnej anorexii (MA), teda poruche príjmu potravy. Po všeobecnej charakteristike nasledovali skúsenosti so siedmimi detskými pacientmi, ktorých mali na detskom oddelení od roku 2000. Lekárka D. Lizúchová rozprávala o konkrétnych prípadoch, spomenula znaky, ktoré ochorenie sprevádzajú. Podľa primára psychiatrického oddelenia NsP H. Shahpesandyho je MA výrazom spoločnosti, kde je nadvláda mužov a jediným spôsobom, ako žena dosiahne úspech, je krása. MA je známa minimálne polstoročie, keď bola ideálom krásy modelka Twiggi. Primár detského oddelenia NsP D. Mojžiš dodal, že významným znakom anorexie a bulímie sú pohryzené hánky na ukazováku a prostredníku (prsty, ktoré sa dávajú do krku na vyvolanie zvracania).
Poučka samovraždy znie: je to úmyselné a vedomé ukončenie života. Podľa štatistiky, ktorú predstavil H. Shahpesandy, je Slovensko s počtom dokonaných samovrážd celosvetovo na 19. mieste. Až deväťdesiat percent potenciálnych samovrahov trpí duševnými poruchami a polovica z nich depresiou. Vysoké riziko samovraždy je tiež u schizofrenikov a alkoholikov. Z hľadiska prevencie je dôležité rozpoznať samovražedné úmysly a s pacientmi sa o nich rozprávať.
Už šiesty rok sa dennému psychiatrickému stacionáru venuje lekárka Z. Janíková. V L. Mikuláši je stacionár už viac ako dvadsať rokov a je medzičlánkom medzi hospitalizáciou a ambulantnou liečbou. Má kapacitu pre desiatich ľudí, ktorí absolvujú šesťtýždňový program. Ročne ním prejde asi sto ľudí.
Praktickí lekári predpisujú aj niektoré antidepresíva, zvyčajne zo skupiny benzodiazepínov, hoci tie majú podľa J. Kafku viac negatívnych ako liečivých účinkov a naviac od nich vzniká silná závislosť.
V okrese L. Mikuláš je približne 18 tisíc detských pacientov do 18 rokov, o ktoré sa stará 21 detských lekárov. Ročne sa narodí okolo 600 detí. Podľa primára R. Mojžiša majú na oddelení asi 1300 detí za rok.
Naďa Kubányová