Liptovský Mikuláš – d takmer dvadsiatimi rokmi. V praxi to znamenalo zákaz táboriť, klásť oheň, autá museli parkovať pri štátnej ceste. Pred siedmimi rokmi Odbor životného prostredia Okresného úradu v L. Mikuláši vyhlášku upravil. Niečo povolil, niečo zakázal. V okolí vodnej nádrže osadil tabule, ktoré neprajníci zlikvidovali.
Od toho istého roku robia pracovníci odboru každoročne kontrolné plavby okolo Liptovskej Mary. Prizývajú na ne primátora, starostov obcí L. Trnovec, L. Sielnica, Gôtovany, Galovany a Vlachy, policajtov, zástupcov Štátnych lesov SR, Povodia Váhu a rybárov. Obciam, ktorých katastre zasahujú vodné dielo, odbor odporúča, aby vytvorili podmienky pre dôstojné využitie okolia L. Mary a rybárov, aby tieto podmienky dodržiavali.
Podľa pracovníkov odboru životného prostredia, ktorí fungujú ako koordinátori a kvázi poradný orgán pre obce, je účasť starostov na spoločných plavbách čoraz nižšia. Stretnutia sa míňajú účinku a územia sú naďalej neobhospodarované.
Pracovníci životného prostredia vyšli s myšlienkou stanoviť presné pravidlá rybolovu a turizmu. Nestanuje sa totiž len v jedinom oficiálnom kempe na priehrade, ale v celom okolí, a to viac-menej živelne. Príkladom im je Oravská priehrada. Spoločné pravidlá pre rybárov a rekreantov by určovali všeobecne záväzné nariadenia (VZN), ktoré by v rovnakom znení odsúhlasili všetky obecné zastupiteľstvá. Prvé stretnutie starostov s odborom na túto tému by malo byť už tento mesiac.
Rybárska sezóna na Liptovskej Mare sa začína 15. mája. Od budúcej sezóny by v prípade prijatia VZN mohli byť pre rybárov k dispozícii sociálne zariadenia a odstavné plochy na parkovanie. Obce by mali brigádnika, ktorý by tieto služby za symbolické poplatky rybárom a rekreantom sprostredkoval. Slovenský zväz rybárov by toho, kto si kupuje povolenie na rybačku, oboznámil s nariadením obecných úradov.
Rybári teraz nemajú takmer žiadne obmedzenia. Hladina L. Mary je vďaka suchému letu nižšia takmer o polovicu a niektorí vojdú autom až k vode, na územia, ktoré by za daždivejšieho počasia boli zaliate vodou. Pracovníci životného prostredia kontrolujú, či rybári lovia povoleným spôsobom a či nechytajú na zakázaných miestach. Rybárska stráž kontroluje, či rybári počas pobytu pri vode udržiavajú a po skončení rybárčenia zanechajú po sebe poriadok.
Odbor životného prostredia organizuje každoročne brigády pre žiakov a študentov. Zabezpečia pre nich odvoz, vrecia, rozdelia územia a každoročne sa tak podľa vedúceho odboru Miroslava Potančoka vyzbiera okolo 10 ton odpadkov. Brigády majú podľa Viery Kováčovej z úseku ochrany prírody pre žiakov aj osvetový charakter.
Naďa Kubányová