Pribylina - reto niesla slnečná nedeľa 28. septembra v skanzene Pribylina práve meno tohoto svätca. Deň svätého Huberta, tak sa volal dvanásty ročník akcie konanej pod záštitou Poľovníckeho združenia Bystrô so sýdlom v Hubovej a organizovanej poľovníckymi zväzmi z Ružomberka, L. Mikuláša a L. Hrádku v spolupráci s ružomberským Liptovským múzeom, Národopisným múzeom L. Hrádok, Mestskými lesmi Ružomberok a Strednou lesníckou školou v L. Hrádku.
Ešte pred desiatou hodinou sa v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline zhromaždilo vďaka počasiu a sľúbenému programu niekoľko stovák ľudí. Prevládala hlavne zelená farba poľovníckych rovnošiat, ozdobené klobúčiky a zelené podkolienky. Pomedzi početné stánky, medzi ktorými sa kde tu vzalo aj pár s poľovníckymi doplnkami sa prechádzali hostia, rodiny poľovníkov, niekoľko poľovníckych psov a deti. Pre tie bol azda najväčšou atrakciou ulovený jeleň, ktorého na úvod slávnostného ceremoniálu doniesli poľovníci pred Parížovecký kostol. Tam všetkých prítomných privítal Jozef Škorupa – “režisér” a duša celého programu. Po ňom sa davu prihovoril predseda Okresnej Organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu v Ružomberku Pavol Karčo. Nasledovalo pasovanie mladého poľovníka za “lovca jeleňov”. Dotyčného jeleňa pravdupovediac ulovil nie prítomný mladík, ale nemecký poľovník, ktorý veľkodušne ponechal jeleňa na Slovensku. Do Nemecka sa mu poslala len trofej – hlava s krásnym parožím. Telo jeleňa putovalo do Senca, kam si ho odviezol majiteľ Poľovníckej reštaurácie, ktorý asi 115 kilového jeleňa vydražil vo verejnej dražbe za 8100 korún. Ako sám povedal, z jelenieho mäsa vedia jeho kuchári vyčarovať vynikajúce medailónky alebo jelení guláš.
Po slávnostnej nedeľnej omši v parížoveckom kostole si mohli návštevníci Dňa sv. Huberta pozrieť a vypočuť spevácky zbor Máj Černová pod vedením Miloša Komu. Po ňom nasledovala zaujímavá poľovnícka disciplína, v tomto ročnom období ešte aj aktuálna – vábenie jeleňa. Kto ešte v živote nepočul ako ručí starý alebo mladý jeleň, a nechce sa mu v noci sedieť na posede a čakať, mal túto jedinečnú príležitosť. Hoci len reprodukovane, ale vraj celkom verne vedeli prítomní poľovníci pomocou rohu napodobiť ručanie kráľa našich hôr. Program pokračoval divadelným predstavením Husári, divadelného súboru z Hubovej v réžii Milana Matisa. Ako doplnkový program si mohli prítomní, pozrieť výstavu poľovníckych trofejí v kaštieli Parížovce.
Laco Gašpar