Liptovský Mikuláš – Jána Levoslava Bellu usporiadali mesto Liptovský Mikuláš, hudobný odbor Matice slovenskej v Martine a Základná umelecká škola J. L. Bellu utorok 23. septembra vedecký seminár a recitál Ján Levoslav Bella – národovec a Európan.
Nadáciu J. L. Bellu založili v roku 1992 mestá L. Mikuláš, Banská Bystrica a Kremnica, v ktorých Bella pôsobil. Nadácia po týchto mestách rotuje a od minulého roku je jej správcom riaditeľ ZUŠ J. L. Bellu Ľubomír Raši. Pred rokom zamýšľali pozvať na oslavy 160. výročia narodenia umelca bratislavskú, resp. košickú filharmóniu, ktorá by na námestí v L. Mikuláši odohrala monumentálnu Es dur omšu od J. L. Bellu. S koncertom filharmónie mala byť spojená ekumenická bohoslužba v réžii evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku.
Podľa Ľ. Rašiho rokovali s predsedom Konferencie biskupov Slovenska Františkom Tondrom a generálnym biskupom ECAV Júliusom Filom. Ústrednou myšlienkou ekumenickej bohoslužby čelných predstaviteľov oboch cirkví bolo zažehnať starú traumu konverzie katolíckeho kňaza J. L. Bellu na evanjelické vierovyznanie. Pôvodný zámer nevyšiel, a tak sa v apríli tohto roku začalo črtať nemenej zaujímavé podujatie pre muzikologickú, ale aj širokú verejnosť, seminár a recitál Ján Levoslav Bella – národovec a Európan. J. L. Bella bol prvým slovenským hudobným skladateľom, ktorý prekročil regionálny význam, študoval v „mekke“ klasickej hudby – vo Viedni, ako regentschori v Kremnici a v sedmohradskej Sibini.
Vedecký seminár otvoril skladateľ, muzikológ, spisovateľ a popredný predstaviteľ hudobného odboru Matice slovenskej Emanuel Muntág. Prednášajúcich uviedla a seminárom sprevádzala riaditeľka Literárneho a hudobného múzea v Banskej Bystrici Mariana Bárdiová. Prihovorili sa biskup F. Tondra a primátor L. Mikuláša A. Slafkovský, pod ktorého záštitou sa podujatie uskutočnilo. Referáty týkajúce sa Bellovej opery Kováč Wieland predniesla Jana Lengová a predsedu Nadácie J. L. Bellu Miloslav Blahynka. Na seminári, ktorého sa zúčastnilo takmer 100-členné publikum z radov učiteľov hudobnej výchovy, metodikov, ale aj laikov odzneli aj ďalšie prednášky o živote a diele skladateľa a kňaza J. L. Bellu. Obzvlášť cenným okamihom pre nadáciu aj ZUŠ bolo darovanie znovunájdeného romantického diela J. L. Bellu v nemčine Bergglocke muzikológom E. Muntágom. Pieseň pre soprán a orchester mieni ZUŠ J. L. Bellu v L. Mikuláši podobne ako ďalšie Bellove diela naštudovať a interpretovať.
Po seminári slávnostne odhalili na Základnej umeleckej škole pamätnú tabuľu J. L. Bellu. Odtiaľ sa presunuli na recitál do Galérie P. M. Bohúňa, kde Bellove diela predniesli na klavíri Táňa Hurová-Lenková, skladby v slovenčine a nemčine interpretovala v sprievode T. Lenkovej japonská sopranistka Nao Higamo a tradične brilantný výkon potvrdilo aj Trávničkovo kvarteto, ktoré prednieslo Bellu, Mikuláša Zmeškala, Iľju Zeljenku a Eugena Suchoňa.
Cieľom seminára bola podľa Ľ. Rašiho propagácia Bellovej tvorby a jeho vyústením bude vedecký zborník, ktorý vydá Nadácia J. L. Bellu.
Naďa Kubányová