Liptovský Mikuláš – chu iného pohľadu, ako naši vládni ekonómovia na čele s Ivanom Miklošom, ktorí v podstate zastávajú neoliberálny globalistický pohľad, možno už postrehol aktivity občianskeho združenia Tatry.
Pod vedením Rudolfa Pada pôsobí od októbra 2000 ako združenie zasadzujúce sa najmä za ochranu životného prostredia. S ochranou životného prostredia úzko súvisí aj ekonomické a hospodárske smerovanie našej aj svetovej ekonomiky. Aj preto si združenie dalo za úlohu informovať a vzdelávať občanov, ktorí o to majú záujem, na poli nových ekonomicko-environmentálnych trendov. V spolupráci s mimovládnou organizáciou Centrum pre podporu miestneho aktivizmu (CEPA) a so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva pripravili pre širokú verejnosť v septembri a októbri zaujímavý cyklus prednášok, týkajúcich sa hlavne problémov a úskalí globalizácie, priamych zahraničných investícií a dlhov tretieho sveta.
Všetko to znie komplikovane, ale na prednáške sa hovorí jasnejšou rečou. Vedeli ste napríklad, že v Afrike denne umiera 30 tisíc detí od hladu? A viete prečo? Aj na tieto otázky odpovedal vo svojej asi hodinovej prednáške mladý ekonóm Peter Mihók, ktorý si do múzea „odskočil” zo svojej dovolenky vo Vysokých Tatrách. Jeho prednáška mala názov Zahraničné dlhy tretieho sveta a dotýkala sa problémov neudržateľného ekonomického vývoja a neriešiteľnej zadĺženosti v menej vyspelých krajinách.
Pripomíname, že prednáškový cyklus pokračuje aj v októbri a záujemci si môžu témy prednášok zistiť priamo v Múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva. Je sympatické, že občianske združenia, posilňujúce verejnú účasť na rozhodovaní o veciach verejného záujmu, snažiace sa vidieť vývoj aj za horizont „vlastnej záhradky“, našli konečne úrodnú pôdu aj
v „drsnom“ Liptove.
Laco Gašpar