Liptov – ružuje 64 pozemkových spoločenstiev, komposesorátov, urbariátov a družstiev v okresoch L. Mikuláš a Ružomberok. Na minulotýždňovom zasadnutí sa stretli predsedovia členských subjektov. Zaoberali sa témou zonácie v národných parkoch. Podľa predsedu združenia Bohdana Pálku ministerstvo životného prostredia zonáciu prezentuje ako požiadavku Európskej únie v projekte Natúra 2000.
Lesníci sú presvedčení, že sa porušuje Ústava SR, podľa ktorej môže byť vlastník lesa obmedzený v nevyhnutnom rozsahu a za úhradu. O úhradách návrh zonácie národných parkov podľa lesníkov nehovorí. Vyhlasovanie chránených území európskeho územia – Natúra 2000 má podľa B. Pálku na rozdiel od zónovania stanovené kritériá pre zaraďovanie jednotlivých území do sústavy a presne definuje postavenie vlastníka. Podľa Natúry 2000 treba navrhovať iba najcennejšie územia s výskytom najpočetnejších druhov a najzachovalejších biotopov.
V Liptove sa zonácia týka veľkej skupiny ľudí, pretože vlastníkom patria lesy v TANAP-e, NAPANT-e aj Veľkej Fatre. B. Pálka tvrdí, že až tri štvrtiny lesov v Demänovskej doline by sa mali zaradiť do ochrannej zóny A, čo bude znamenať zákaz akejkoľvek hospodárskej činnosti.
Liptovské regionálne združenie vlastníkov lesov je podľa jeho predsedu odhodlané obrátiť sa na Ústavný súd SR. Včera členovia rozbehli podpisovú akciu, ktorej zámerom je získať 30 tisíc podpisov a dosiahnuť tým náhrady z MŽP. V celoslovenskom meradle majú na tento rok vyčlenených 10 miliónov korún, podľa prepočtov združenia by však mali byť ročné náhrady len pre okresy L. Mikuláš a Ružomberok okolo 80 – 100 miliónov korún, celoslovensky to vychádza na 940 miliónov. Združenie rokovalo s vedeniami obidvoch národných parkov, ktoré z odborného hľadiska zonáciu zabezpečujú. Koncom mesiaca majú prejednávať postup zonácie v Jánskej, Iľanovskej a Demänovskej doline. -nak-