Liptovský Hrádok - Prístavbu pavilónu v Strednej lesníckej škole Jozefa Dekreta Matejovie skolaudovali deň po otvorení nového školského roka v prítomnosti zástupcov zriaďovateľa - Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a zástupcov ministerstva školstva. Celkové náklady na výstavbu a vybavenie boli okolo 42 miliónov korún. Najvážnejším dôvodom výstavby v apríli 1999 bolo, aby sa študenti prezliekali vo vyhovujúcich podmienkach. Študenti chodia na prax do lesa v blate i snehu. Keď prídu, majú premočené „pracáky“ a sušia si ich na izbách v domove mládeže (bývajú tam asi dve tretiny z 300 študentov školy). V škole majú skrinky, kde to horko-ťažko vpracú, nohavice na pílenie nemôžu skrčiť, lebo je tam protirezná vrstva, musia visieť voľne. Šatňu majú v suteréne. V nových priestoroch bude mať každá trieda svoju miestnosť, kde bude mať každý žiak svoju skrinku. Skrinky by mali dostať do konca septembra a od októbra ich budú môcť študenti používať.
Prístavbou hlavného pavilónu získali 1814 m2 podlahovej plochy. Obsahuje päť učební, kabinety, šiesta malá učebňa bude pri telocvični v suteréne. Na prízemí bude náraďovňa a kabinet telocvikára. Do učební by sa mali presťahovať žiaci, ktorý sa učia v nevyhovujúcej storočnej budove. Prvé poschodie prístavby spája starú budovu školy z roku 1950, domov mládeže a telocvičňu. Sú tam tiež sociálne zariadenia a sprchy. V suteréne sú tri tzv. špinavé umyvárne, kde si budú umývať bagandže, keď prídu z praxe.
V strednej lesníckej škole (SLŠ) študujú žiaci z celého Slovenska; asi 40 percent z nich pokračuje v štúdiu na Lesníckej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene. Ďalšie lesnícke školy sú v Prešove a Banskej Štiavnici.
Liptovskohrádockú školu založili v roku 1796 ako prvú v Uhorsku. Pôvodne to bola základná škola s vyučovaním lesníckych predmetov. Okolo roku 1900 ju opätovne založili ako horársku školu. V súčasnosti majú voliteľné predmety, ktoré zabiehajú do technickejších smerov, ako sú stavby, geodézia a na druhej strane k záhradníctvu, ako je pestovanie okrasných drevín či ochrana prírody. Družobnými školami sú školy v Poľsku, Nórsku, Švédsku. Zatiaľ sa „nespriatelili“ so školami podobného zamerania v krajinách so zalesnením príbuzným našemu v Rakúsku či Švajčiarsku. Spolupracujú s firmou Ikea Swedwood, ktorá študentom hradila prázdninovú manuálnu prax v slovenských prevádzkach. Študenti sa uplatňujú v štátnych aj neštátnych lesoch.
Trend združovania stredných škôl pravdepodobne zastihne od budúceho školského roka aj lesnícku školu v Liptovskom Hrádku, ktorá by sa mala zlúčiť so SOU drevárskym a Školským lesným závodom Svarín. Drevo a lesy podľa zástupcu riaditeľa SLŠ Bernarda Kostraba patria spolu. Zlúčením škôl by dokázali vo vlastnej réžii vyrobiť a dodávať nábytok, napríklad do telocvične, či lavičky do škôl v rámci ŽSK. Naďa Kubányová