Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Najvyššia slovenská hokejová súťaž sa začína už v piatok

Hokejisti MHk 32 Liptovský Mikuláš nastúpia na dom

Liptovský Mikuláš – Najvyššia slovenská hokejová súťaž Slovenské telekomunikácia extraliga začína svoj jedenásty ročník už v piatok 12. 9. zápasmi prvého kola. Hokejisti MHk 32 L. Mikuláš v ňom privítajú na domácom ľade posilnený tím MsHK ŠKP Žilina. Aj v mužstve Liptákov nastali zmeny oproti minulej sezóne. Káder posilnili brankár M. Lipovský zo Skalice, odchovanec liptovskomikulášskeho hokeja M. Sejna, J. Blanár z Trenčína, L. Polášek z Vítkovíc, R. Klener z Havířova a M. Badžo z Vítkovíc. Do kádra A-mužstva zaradili aj juniorov P. Grmana, M. Školiaka, M. Dobríka, M. Krišku a B. Pohanku. Naopak, z mužstva odišli M. Smerčiak, M. Droppa, J. Kohút a M. Sakáč.

Ján Bošanec

O plánoch a zmenách v klube MHk 32 sme sa porozprávali s prezidentom klubu Jánom Bošancom.

Aký je váš cieľ pre nasledujúcu sezónu?

Cieľ je jasný a presne taký istý ako minulú sezónu. Chceme postúpiť do play off. Zloženie kádra či obsadenie trénerského postu by nám mali k tomu pomôcť. Súťaž bude veľmi vyrovnaná a tentokrát bez slabého mužstva. Nový účastník z Nitry nebude určite v takej pozícii ako v minulej sezóne Spišská Nová Ves. Podľa zloženia kádra by sme sa mohli pobiť aj o vyššiu, než poslednú ôsmu postupovú priečku do záverečných bojov.

Už po skončení minulej sezóny ste avizovali, že urobíte určité korekcie v odmeňovaní hráčov. Stalo sa tak?

Áno. Minulý týždeň sme vo štvrtok na zasadnutí prezídia i správnej rady odsúhlasili prémiový a disciplinárny poriadok. Vlani sme hráčom prémie vyplatili a nakoniec sme do play off nepostúpili. Túto sezónu to bude iné. Hráčom budú prémie vyplácané ako zálohy na konečné prémie. V prípade, že skončíme na deviatom či desiatom mieste a nepostúpime do play off, tieto zálohy sa zmenia na základný plat, ktorý majú hráči dostať v nasledujúcich mesiacoch. Po úvodných kolách budeme tieto čiastky vyplácať podľa umiestnení v tabuľke. Takže, na ktorom mieste v nej budeme, podľa toho budú hráči dostávať prémie. Samozrejme, čím vyššie v tabuľke, tým lepšie. Názor na takýto druh odmien sa niektorým nepáči, ale my sme sa už tak rozhodli. Je to stimulačná položka na to, aby sme neskončili tak, ako vlani.

A ako je to v súčasnosti s financiami?

Môžem povedať, že väčšina subjektov zostáva verná mikulášskemu hokeju. Avšak je tu stále to „ale“. Finančná situácia je horšia ako v predchádzajúcich ročníkoch a ani rozpočet stále nemáme vykrytý.

Vlastimil Škandera

Hokejisti MHk 32 L. Mikuláš zohrali počas prípravy 13 zápasov s mužstvami zo slovenskej, ruskej či poľskej hokejovej súťaže. Aj o prípravných zápasoch či „pohyboch“ v kádri sme sa porozprávali s riaditeľom klubu Vlastimilom Škanderom.

Pán riaditeľ, ako hodnotíte výkony hráčov v prípravných zápasoch?

Ja osobne veľmi nerád hodnotím výkony v prípravných zápasoch. V prípravnom stretnutí môže hrať hráč, ktorý má isté mies-

to v zostave hrať na 70 či 80%. Nechce riskovať zra-

nenia či odha-

ľovať všetky svoje tromfy. Prístup hráčov k prípravným zápasom je teda individuálny a ťažko sa hodnotí.

V mužstve sa objavili aj traja hráči z českého hokeja. Nie je výhodnejšie angažovať hráčov zo slovenskej súťaže?

Pri terajšej legislatíve IIHF je niekedy zahraničný hráč finančne výhodnejší. V slovenskej extralige sa musíme pri angažovaní hráča vyrovnať s ním a aj jeho klubom. Pri angažovaní hráča zo zahraničia a bez hráčskej zmluvy, sa vyrovnávame finančne iba s hráčom. Zrejmé je to na príklade, keď sme mali záujem o Filipa zo Spišskej Novej Vsi. Tento hráč by nás vyšiel drahšie ako Kelner, ktorý prišiel z Havířova.

V minulosti ste mali problémy v trojuholníku – hráči, tréner, vedenie. Zmenilo sa niečo po angažovaní trénera Šterbáka?

Problémy v klube vznikajú vtedy, keď chýbajú financie. To platí nielen o nás, ale aj iných kluboch. V mužstve zatiaľ vládne pohoda. Na súpiske máme stále 30 hráčov, takže medzi nimi vládne aj zdravá rivalita. Zatiaľ sa ani hráči od seba „nedelia“ a sú súdržní. Tvoria jednu dobrú partiu. Avšak všetko ukáže čas. Prelomové obdobie po mojich skúsenostiach z predchádzajúcich sezón nastáva koncom decembra. Spoločne veríme, že to obdobie zvládneme.

Ján Šterbák

Vedenie MHk 32 Liptovský Mikuláš bude počas nasledujúcej sezóny spoliehať na služby známeho trénera Jána Šterbáka. Ten začal pracovať v mužstve počas prípravy na suchu, keď sa vrátil z majstrovstiev sveta v hokeji, kde pôsobil ako asistent trénera. Pred začiatkom nového ročníka sme trénerovi Šterbákovi položili niekoľko otázok.

Pán tréner, ako ste boli spokojní s prípravou pred sezónou na ľade?

Počas tréningového procesu sme sa zameriavali na kvalitnú prípravu hráčov. Aj po stránke fyzickej i taktickej. Odohrali sme 13 prípravných zápasov s mužstvami zo slovenskej extraligy, Ruska a Poľska. V stretnutiach som dával hráčom väčší priestor, lebo to je cieľom prípravných zápasov. Tieto stretnutia ale ukázali, že hráčom s ťažkým súperom chýba zodpovednejší prístup ku hre.

A čo káder?

Keďže sa káder oproti uplynulej sezóne veľmi nezmenil, musíme stavať na dobrej kondícii a disciplíne. Pred prípravou i počas nej sme hovorili s vedením o pohyboch v kádri. Vedeli sme kto odíde a ktoré posty potrebujeme posilniť. Spolu s vedením sme urobili maximum. Finančná situácia v klube je taká, aká je a my musíme byť reálni. Hoci by som ešte v mužstve privítal jedného ofenzívneho útočníka s dobrým zakončovaním. Aj touto cestou chcem apelovať na hokejových fanúšikov, aby mali veľkú trpezlivosť. Hra mužstva sa bude určite postupne zlepšovať, aj keď bude súťaž túto sezónu veľmi ťažká a vyrovnaná. Postup do play off vidím ako reálnu možnosť. Hovoriť o mieste, z ktorého postúpime, je predčasné. Všetko bude závisieť od formy a chuti hráčov.

Kde vidíte slabinu mužstva?

Ja mám vždy predstavy o tom, ako by mal káder vyzerať. Avšak veľmi to sťažuje finančná situácia. Myslím si však, že na možnosti L. Mikuláša je v súčasnosti káder dobrý. Rezervy máme v útoku i obrane a hráči sa teda musia neustále zdokonaľovať.

Posilnili mužstvo hráči podľa vašich predstáv?

Hráčsky trh je v súčasnosti preplnený. Zdá sa, že kolektív by už nemal nikto doplniť. S novými hráčmi je to už teraz ťažšie, lebo sú už voľní iba tí, ktorí sa nedostali do základu v ostatných kluboch. Samozrejme je to aj o financiách, ale o tom som už hovoril.

A čo hovoríte na ostatných účastníkov extraligy?

Každé mužstvo sa posilnilo podľa možností. Viem, že sa opakujem, ale opäť musím povedať, že nasledujúci ročník bude veľmi ťažký. Nový účastník z Nitry nebude určite outsider, tak ako vlani Spišská Nová Ves. Od piateho po desiate miesto bude súťaž vyrovnaná a postup medzi najlepšiu osmičku bude ťažký, ale nie nereálny.

Je podľa vás súčasný káder vyrovnaný?

V mužstve sú starší a skúsení hráči, ktorých dopĺňajú mladí talentovaní hráči. Takže v mužstve je veková vyváženosť. Je to výhodné a starší hráči by mali ísť tým mladším príkladom. Všetci sa však spolu musia zamerať na kvalitu. Vlani mali Liptáci mizivú produkciu. Tento rok sa to musí zmeniť. Hráči by mali vychádzať z dobre zabezpečenej obrany do rýchlych protiútokov a z nich aj skórovať.

Prvý zápas sezóny odohráte doma so Žilinou...

Začiatok súťaže je vždy veľmi ťažký a tentokrát nám ho neuľahčí ani posilnený súper. V súčasnom zložení ligy si ale nenavyberáme. Žilina je známa silou v útoku, ale i obrane. Naši hráči nemôžu robiť individuálne a v útoku musia byť rýchli i pohotoví. Potom verím, že sa úspech dostaví.

Káder MHk 32 L. Mikuláš - brankári: M. Lipovský (1976), J. Laco (1981), P. Grman (1984), obrancovia: J. Bača (1965), M. Školiak (1984), D. Devečka (1980), V. Urban (1980), M. Sejna (1978), S. Fatyka (1978), P. Lištiak (1970), J. Blanár (1983), J. Kadlubiak (1983), M. Dobrík (1984), útočníci: M. Mravec (1972), J. Pleva (1974), A. Kalousek (1972), T. Krátky (1976), M. Goga (1980), K. Bartánus (1978), L. Polášek (1974), J. Šebo (1970), M. Miklík (1982), P. Bartík (1983), P. Milec (1980), R. Huna (1980), M. Trochta (1979), R. Školiak (1979), R. Kelner (1975), M. Badžo (1982), M. Kriška (1984), B. Pohanka (1984). Mário Kaprálik

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 2. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 3. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 39 715
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 14 191
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 514
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 7 163
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 5 246
 6. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 4 537
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 257
 8. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem 3 331

Blogy SME

 1. Ján Chomík: Viva México - čokoláda & káva
 2. Peter Biščo: Smer sa trasie strachom, Hlas žobre, Jankovská plače a ostatní sa modlia všemocnému § 363.
 3. Štefan Vidlár: Málí sa mi, málí
 4. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 5. Štefan Vidlár: Je suis fan
 6. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 7. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 8. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 8 921
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 020
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 793
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 698
 5. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 4 056
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 999
 7. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 681
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 3 646
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


12 h
Ilustračná foto, Švošov v bielom.

Šiestoligové Liptovské celky ukazujú, že formu majú, pričom si aj v druhom kole pripísali na svoje kontá cenné víťazstvá.


Ján Svrček 18. aug
Rezort Rybníčky

Na mieste nie je vodovod ani kanalizácia.


18. aug
Bešeňová v tmavom, sa počas týždňa predstavila aj v zápase Slovnaft cupu proti Lipanom, ktorým podľahla 2:3.

V 4. lige, majstrovstvo regiónu, sa predstavili všetci traja Liptovskí zástupcovia. Bešeňová uhrala remízu 2:2 a Hrádok aj Štiavnica inkasovali po päť kúskov.


a 1 ďalší 18. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Jeden muž zmizol pred 24 rokmi s hotovosťou 665-tisíc korún, na piatich Kysučanov je vydaný európsky zatykač.


18. aug

Obvineného predviedli z hygienických dôvodov v overale.


19 h

Na piatich občanov regiónu je dokonca vydaný aj Európsky zatýkací rozkaz.


18 h

Blogy SME

 1. Ján Chomík: Viva México - čokoláda & káva
 2. Peter Biščo: Smer sa trasie strachom, Hlas žobre, Jankovská plače a ostatní sa modlia všemocnému § 363.
 3. Štefan Vidlár: Málí sa mi, málí
 4. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 5. Štefan Vidlár: Je suis fan
 6. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 7. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 8. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 8 921
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 020
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 793
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 698
 5. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 4 056
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 999
 7. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 681
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 3 646
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu