Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Názov Zornička vymysleli v popradskom Bambine

Liptovskomikulášske materské centrum Zornička už p

Materské centrum Zornička v Liptovskom Mikuláši zaregistrovali ako občianske združenie na ministerstve v septembri minulého roka. Všetko však začalo už v apríli minulého roka, keď sa na stretnutiach Podpornej dojčiacej skupiny prvýkrát stretli s myšlienkou materského centra a jeho poslaním. „Vedeli sme, že už v roku 2001 ženy z Liptovského Mikuláša pracovali na založení materského centra na území mesta. Boli presvedčené o potrebe vzniku takejto inštitúcie, ako miesta, kde môžu matky na materskej dovolenke prísť so svojimi deťmi, a tak sa vymaniť aspoň na chvíľu zo stereotypu domácich prác a starostlivosti o domácnosť, pričom v takomto centre by našli oddych a získali nové informácie z rôznych oblastí“, hovoria Ingrid Pavlíková a Žaneta Čekanová, ktoré po nich prebrali štafetu a stáli pri zrode Materského centra Zornička v Liptovskom Mikuláši. A tak požiadali ženy, ktoré sa stretávali v Podpornej dojčiacej skupine, aby im pomohli zorganizovať burzu detského ošatenia. Burza sa uskutočnila hneď budúci mesiac – v máji 2001.

A tak bola na svete nielen myšlienka zrealizovať dobrú vec, ale aj prvé náznaky, vtedy ešte neformálnej činnosti. Ešte pred registráciou tak neformálna skupina siedmich nadšených žien na materskej dovolenke, ktoré sa okolo Ingrid a Žanety združili, okrem organizovania spomínaných búrz detského ošatenia, chcela nájsť miestnosť, kde by sa mohli pravidelne stretávať a rozvíjať činnosť. Obchádzali preto rôzne inštitúcie a organizácie so žiadosťou o poskytnutie priestorov.

„V ústrety nám vyšla Ľubica Rybárska z Múzea Janka Kráľa, ktorá nám ponúkla možnosť stretávať sa v Maroškovej záhrade pri rodnom dome spisovateľa Martina Rázusa a spisovateľky Márie Rázusovej Martákovej. Stretávali sme sa tam viac-menej pravidelne raz do týždňa“, dozvedáme sa od Ingrid Pavlíkovej. Počas teplých jarných a letných dní to matkám s maličkými deťmi vyhovovalo, ale aby ich nazaskočilo chladnejšie jesenné počasie, oslovili ešte v júni riaditeľa Pálkovho centra v Liptovskom Mikuláši Jána Palidera. „Prezentovali sme poslanie a ciele materského centra a požiadali sme ho o poskytnutie priestorov so „strechou nad hlavou“. Výsledkom stretnutia bola podpora našej iniciatívy a prísľub Jána Palidera, že od septembra 2002 sa môžeme stretávať v prízemných priestoroch Pálkovho centra“, vysvetľuje Žaneta Čekanová.

Začiatkom leta mamičky navštívili Materské centrum Bambino v Pop-

rade, kde našli ďalšiu motiváciu a inšpiráciu na pokračovanie v začatej práci. Práve v Bambine vymysleli aj názov svojho materského centra – Zornička.

Uplynulé leto teda strávili v Maroškovej záhrade. „Na stretnutiach sme meditovali o poslaní materského centra, profilovali sme činnosť Zorničky v súlade s naším potenciá-

lom a kapacitami. A zostavili sme aj stanovy občianskeho združenia“, pripomína Žaneta Čekanová.

Z neformálnej skupiny

sa stala oficiálna organizácia

V septembri občianske združenie Zornička na ministerstve zaregistrovali a z neformálnej skupiny sa stala oficiálna organizácia.

„V Pálkovom centre máme k dispozícii dve herne, kočikáreň, kuchynku s kompletným vybavením, šatňu, veľkú terasu a priestrannú záhradu. Deti sa najviac tešia na loptičkový bazén a na hračky. Toto všetko môžeme využívať jedenkrát do týždňa, vždy v pondelok“, hovorí Ingrid.

Vlani v októbri mala Zornička ustanovujúcu členskú schôdzu, na ktorej si zvolili orgány občianskeho združenia. Do grantového programu Tvoja zem prihlásili projekt s názvom Dominikova Zornička, a tak získali 10 tisíc korún na činnosť. Zornička si zriadila aj e-mailovú adresu (mc.zornicka@zoznam.sk).

Boli chvíle, keď ženy chceli niečo prediskutovať, alebo sa len tak stretnúť pri kávičke. Tak sa stretávali aj so svojimi deťmi v cukrárni Včela. „To je totiž jedno z mála miest, kde je zriadený detský kútik. Ak sme sa však potrebovali stretnúť vo väčšej skupine, tak sme zašli do Lodenice. Pani Pyrtová, ktorá v tom čase zariadenie prevádzkovala, nám ochotne vyšla v ústrety a stretávali sa tam v čase, keď bolo pre verejnosť ešte zatvorené“, dodávajú zhodne Ingrid so Žanetou.

V októbri, mesiac po registrácii Zorničky, pribudli do materského centra štyria členovia. Bolo ich teda jedenásť.

Malí „umelci“

maľujú prstami

Jeseň nie je veľmi vhodné obdobie na pobyt vonku a stretnutia Zorničky bývali teda v herni. Zatiaľ, kým sa deti hrali, mamičky si popri tom organizovali rôzny program. V rámci neho pozvali medzi seba psychologičku Zuzanu Benkovú a MUDr. Máriu Plávkovú. „Porozprávali sme sa s nimi o problémoch, ktoré trápia ženy na materskej dovolenke. Zuzka nám vysvetlila rôzne aspekty správania sa malých detí a Mária nám zasa povedala zaujímavé informácie o zdravom životnom štýle i o strese a jeho dôsledkoch“, hovorí Žaneta a pokračuje: „Okrem prednášok sme sa na stretnutiach dozvedeli od Grétky, maminy troch detí, ako jednoducho ušiť oblečenie pre našich drobcov. Dokonca nám svoje „modely“ doniesla aj ukázať, aby sme sa inšpirovali. Súčasťou našich aktivít v Pálkovom centre bolo aj pravidelné cvičenie pre matky a niekedy aj pre deti.“

V novembri minulého roka rokovali ženy s Júliusom Lichardusom a Zdenkom Blažekom z Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši, pretože hľadali vhodný priestor pre Zorničku. „Nie, že by sme neboli vďačné za priestory v Pálkovom centre, ale pre vzrastajúci záujem žien chceme naše aktivity rozšíriť a stretávať sa aspoň dvakrát do týždňa aj v odpoludňajších hodinách. To však momentálne nie je možné, lebo všetky miestnosti sú plne využité domácimi. Na Mestskom úrade nás v aktivite podporili a Alexander Slafkovský, liptovskomikulášsky primátor, nám prisľúbil podporu mesta“, vysvetľuje Ingrid.

„Zorničky – mamičky“ sa zúčastnili aj školiaceho seminára pre materské centrá v Banskej Bystrici o získavaní finančných zdrojov. Napojili sa tiež na e-mailovú konferenciu materských centier.

Minuloročný predvianočný čas členky materského centra Zornička strávili nielen tradičnými predsviatočnými prípravami vo svojich domácnostiach, ale našli si čas aj na prezentačné stretnutie organizácií pracujúcich s deťmi a mládežou, kde sa dozvedeli aj o možnostiach získania finančných prostriedkov z programu Európskej únie Mládež. Zorganizovali si Mikulášsku oslavu s pohostením a darčekmi, ktoré – ako inak – priniesol ozajstný Mikuláš. Ten do Pálkovho centra zavítal hneď dvakrát. Raz pre staršie deti

z Pálkovho centra a druhýkrát pre maličké deti s maminami.

„Začali sme realizovať aj tvorivé dielne. Na nich deti prstovými farbami maľovali vianočné pozdravy. V tom čase sme sa stretli aj s pani Monikou Jaeckel z Mníchova, pracovníčkou výskumného ústavu pre mládež, ktorá je zakladateľkou filozofie a myšlienky materských centier. Požiadali sme tiež jedného z operátorov mobilných telefónnych sietí o darovanie počítača a ten našej žiadosti vyhovel“, rozprávajú Ingrid a Žaneta o činnosti Zorničky.

Zvýšil sa záujem žien

o činnosť v Zorničke

Začiatkom tohto roka v materskom centre pokračovali v stretnutiach a napĺňali ich nielen hrami, ale aj organizovaním ďalších tvorivých dielní, na ktorých deti maľovali, pracovali s papierom. Ženy si zasa pripravovali informačnú databázu, v ktorej ženy môžu nájsť aktuálne informácie o rodinných prídavkoch, rodičovskom príspevku, o činnosti materských centier na Slovensku a v zahraničí. Začali si budovať aj knižnicu, kde zhromažďujú časopisy s tematikou matka a dieťa, či ručnými prácami. Rovnako pripravujú aj informačnú nástenku o činnosti Zorničky a sú na nej inzeráty na predaj či kúpu detských potrieb. Začali tiež s organizovaním kurzov, kde sa členky učia základy práce s počítačom, alebo sa učia a zdokonaľujú v šití a iných ručných prácach. Od začiatku roka sa raz do týždňa stretávali v Centre voľného času, kde sa spolu s deťmi venovali pohybovým hrám a matky si zacvičili jogu i aerobic.

„Ženy sa stretávali počas celého leta v záhrade Pálkovho centra a vo Vrbici v Maroškovej záhrade. Milo nás prekvapila zvýšená návštevnosť a záujem žien. Prišli medzi nás aj matky s deťmi, ktoré prišli do Liptova dovolenkovať. Takto sme využili prítomnosť MUDr. Janky Chromej, detskej očnej lekárky pôsobiacej na Orave, ktorá pre nás ochotne pripravila zaujímavú prednášku. Vydarenou letnou akciou bola aj oslava Medzinárodného dňa detí. Pre deti sme pripravili niekoľko súťaží a do herne sme dokúpili nové hračky. Samozrejme, že sa to nezaobišlo bez dobrej nálady, balónov, sladkých odmien a medailí.

A vyšlo nám aj počasie“, vymenúva rôzne aktivity Ingrid.

Priateľská atmosféra

a dôvera v Zorničke

Každá zo žien v Zorničke mala pred odchodom na materskú dovolenku svoju profesiu, odbornosť a záujmy. Podľa toho si ženy rozdelili aj organizáciu v centre. Katka Mráziková má na starosti financie. Jediný mužský člen Zorničky, Martin Čekan, sa príležitostne stará o takzvané chlapské roboty.

Vlaďka Kubincová je učiteľkou v materskej škôlke a v materskom centre učí deti riekanky, básničky, pripravuje tvorivé dielne. Ivka Baranová zasa organizuje odborné prednášky. Aďa Machovcová memežuje cvičenia jogy pre matky a venuje sa pohybovým aktivitám s deťmi. Monika Hazuchová, ako učiteľka informatiky na strednej škole, pre matky pripravila a viedla počítačový kurz. Grétka Turanová pripravuje tvorivé dielne, ale hlavne sa stará o bezproblémovú prevádzku a chod herne. Slávka Hričáková vedie záznamy z našich stretnutí a koordinuje projekt Dominikova Zornička. „Najnovšie členky materského centra sú Regina Žuffová, Radka Almanová a Janka Gajdošová“, dodáva Žaneta.

„Takýto ženský kolektív s jediným mužom môže byť „rizikovým“ z ohľadu nedorozumení medzi ženami. Nevznikajú medzi vami spory, či nebodaj hádky?“, pýtame sa. „Vôbec nie. Je to zaujímavé, ale vždy sa vieme dohodnúť, urobiť kompromis, keď nemáme úplne rovnaké názory. A vieme sa aj podržať, keď má niektorá zo žien problémy v rodine, zdravotné problémy so sebou či nebodaj s dieťaťom. A keď sa niektorej z členiek stane nejaká nepríjemná alebo smutná udalosť, zoberieme si z nej akési ľudské ponaučenie, prehodnotíme svoje osobné hodnoty“, vraví Ingrid o súdržnosti kolektívu. Dodáva tiež, že podľa informácií, prežívajú v centre podobné problémy, radosti i starosti, ako väčšina materských centier na Slovensku či v Českej republike.

A čo ženy v materskom centre čaká v najbližších týždňoch a mesiacoch? „Zameriame sa na budovanie organizácie, prijímanie nových členov, posilňovanie tímu. Vydarili sa nám burzy, tak v nich budeme pokračovať. Aj výstava Dobrý nápad šetrí groš alebo Ako som si poradila sa stretla s veľkým záujmom, tak sa máme čím inšpirovať a v podobnom zmysle budeme organizovať ďalšie podujatia. Budeme cestovať a navštevovať materské centrá, aby sme získali nové a odovzdali naše skúsenosti“, rozprávajú obidve mladé ženy. Majú v úmysle aj aktívne zapojenie sa do Únie materských centier, budú svoju Zorničku propagovať a získavať finančné zdroje na jej činnosť a rozvoj. A hľadať priestory na svoju činnosť. V tejto súvislosti sa minulý týždeň opäť stretli s Alexandrom Slafkovským.

Zornička v Liptovskom Mikuláši je pozoruhodným a chvályhodným príkladom projektu aktivity „zdola“. Ženy v tomto materskom centre nájdu priateľskú atmosféru založenú na dôvere, poučia sa, zabavia. Deti sa už v útlom veku zaradia medzi svojich rovesníkov, mnohému sa naučia a ľahšie potom zvládnu nástup do jaslí či materskej školy.

Tak teda, mamičky či budúce mamičky, Zornička je zmysluplným naplnením času na materskej dovolenke. Pridáte sa?

Eva Petranová

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 31 081
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 28 639
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 766
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 203
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 185
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 236
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 565
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 694
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 389
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 963
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Odišla jednotka, príležitosť pre Ivana Krajčírika

Brankára Macíka nahradil v MFK Ružomberok Krajčírik.

Ivan Krajčírik v zelenom

Koronavírus: Ako sa testuje na odbernom mieste v Demänovej

Rezervácie na antigénové testovanie sa takmer zaplnili v priebehu niekoľkých hodín. Zostávajú posledné voľné miesta.

Testovanie v Demänovej na záchytnom parkovisku je rýchle, bez čakania na výter aj na výsledok testu.

Koronavírus: Odberné miesta v obciach na Liptove

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v obciach na Liptove

Z novembrového testovania vo Vavrišove.

Koronavírus: Odberné miesta v Ružomberku

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v Ružomberku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Odišiel prvý tréner majstra sveta, lúčil sa s ním aj hokejový reprezentant

Gustáv „Guňo“ Buček nás opustil 7. januára vo veku 77 rokov.

Už ste čítali?