Sobota, 19. september, 2020 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Ďalší „výbuch“ v Slovenskom pohári

Ružomberok - Futbalisti MŠK SCP Ružomberok druhý raz za sebou stroskotali už v úvodnom kole Slovenského pohára. Pred týždňom zverenci trénera Erika Bogdanovského (v pohárovej predohrávke) podľahli v Ličartovciach tamojšiemu druholigistovi, nesúcemu názov Steel Trans, 0:2. Pripomeňme si, že Ružomberok sa v sezóne 2000/2001 dostal až do finále Slovenského pohára, v ktorom na dubnickom štadióne, po vyrovnanej partii, podľahol Interu Bratislava 0:1. V ďalšom pohárovom ročníku však mužstvo spod Čebraťa nečakane, hneď v prvom kole, „vylial“ treťoligový Rekostav Stará Ľubovňa, po víťazstve 2:1. Šéfstvo MŠK SCP si práve od národného „pohára“ v tejto sezóne veľa sľubovalo. Dosiahnutý rezultát na východe republiky, ale bol pre všetkých obrovským sklamaním. Nič na veci nemení fakt, že v tejto súťaži, pravidelne mužstvá z nižších súťaží „nachytajú na hruškách“ prvoligistov.

S trénerom Erikom Bogdanovským

V referáte k zápasu sa konštatovalo, že Ličarovce vyhrali celkom zaslúžene, pretože najmä v druhom polčase pôsobili lepším dojmom a pri troche šťastia mohli vyhrať ešte výraznejšie. Na druhej strane hostia si za celý zápas vypracovali iba jedinú príležitosť v 75. min. Urbanom. Nie je takáto vizitka príliš zahanbujúca pre mužstvo zo stredu tabuľky Corgoň ligy?

Bolo to inak ako v stredu uviedol denník Šport. V prvej polovici stretnutia sme mali jednoznačne viac z hry. Náš celopolčasový tlak bol ale neplodný. Hoci priniesol aj šance. Asi najväčšiu mal Urban. Potom rozhodca Kačenga neodpískal proti domácim čistú penaltu, keď pri vbehnutí do šestnástky bol faulovaný Jelšic. Števko po Kurtyho centri zase zblízka hlavou minul súperovu bránku. Tiež išlo o veľmi dobrú príležitosť na otvorenie skóre. Vzápätí absolútne nepovšimnuteľný zostal zákrok na Jelšica, keď v sľubnej šanci ho domáci hráč stiahol za dres. Pýtalo si to minimálne žltú kartu. Zároveň ale musím priznať, že vstup do druhého polčasu nášmu mužstvu vôbec nevyšiel. Hneď v úvode sme inkasovali gól. Nuž a v Slovenskom pohári spravidla takýto moment ešte viac vyburcuje mužstvo z nižšej súťaže. To bol zlomový moment. O desať minút neskôr Ličartovce zvýšili na 2:0. Bol to skutočne krásny gól. Keby sme sa v prvom polčase ujali vedenia, určite by sa zápas ďalej inakšie vyvíjal. Aj domáci tréner Milan Albrecht zdôraznil, že najdôležitejšie z ich strany, bolo vydržať prvý polčas.

Čo sa stalo s ružomberským mužstvom po zmene strán?

Ličartovce, ktoré výrazne povzbudil prvý gól, sa potom vypli doslova k heroickému výkonu. Urban ešte

v „tisícpercentnej“ šanci, ktorú „spálil“, nás mohol vrátiť do zápasu. Na zvrat to ale bolo málo. Už po prvom inkasovanom góle mužstvo neurobilo všetko pre zvrat. Aj keď sa chlapcom nedarilo, chcelo to zomknúť sa a viac túžiť po víťazstve. Domáci sa v týchto fázach vypli k maximálnemu výkonu, žiaľ, my sme neprekročili svoj tieň.

Aké boli vaše bezprostredné pocity po stretnutí?

Na mňa osobne zaľahlo obrovské sklamanie. Veľmi mi záležalo na postupe. Pred zápasom som upozorňoval hráčov, že nás čaká špičkový a konsolidovaný tím II. ligy, že v mene úspechu bude nutné siahnúť až na dno síl.

S kapitánom Františkom Mikulášom

Pán kapitán, ako sa pozeráte na „rýchle“ vypadnutie zo Slovenského pohára?

Pre mňa je to veľké sklamanie. Zvlášť som znechutený z prístupu niektorých hráčov. Tí by si mali sami zvážiť, či chcú reprezentovať ružomberský futbal, alebo nie. To, čo predviedli v druhom polčase, nemá nič spoločné s vrcholovým futbalom. Je mi veľmi ľúto, keď niekto takýmto spôsobom pristupuje k svojmu klubu, ktorý reprezentuje a ktorý ho živí. O to viac ma tento „výbuch“ skľučuje, že po ôsmich sezónach pod Čebraťom sa už cítim plnohodnotným Ružomberčanom.

Týmto ste vlastne vypichli hlavnú príčinu prehry. Ako to celkove z vášho pohľadu vyzeralo na trávniku?

Prvý polčas bol z našej strany celkom fajn. Lenže do druhého akoby nastúpil úplne iný „mančaft“. Mal som dojem, že niektorí jednotlivci žili v tom, že už nič sa nám nemôže stať. Nuž a po bleskovom prvom góle sme viac-menej „odišli“ z ihriska. Do prestávky nič nenasvedčovalo, že Ružomberok sa s „pohárom“ rozlúči. Naopak, postup do 2. kola vyzeral ako reálny.

Môžete čitateľom prezradiť, ako vyzeral následný (už zase tréningový) deň?

V stredu tréningovú jednotku viedol asistent trénera Bogdanovského Ladislav Totkovič. Ja som kvôli problémom s členkom, zostal v posilňovni. Tu sme aj s hlavným trénerom prehodili niekoľko viet. Pán Bogdanovský bol zvedavý na môj „ličartovský“ názor. Ťažko mi ale bolo hovoriť za ostatných chalanov. Každý sám si musí vstúpiť do svedomia. Určite nebolo fér, čo niektorí predviedli. Takto sa veru nebojuje za česť svojho klubu. Nehovoriac už o tom, že každý vedel, aké ambície má ružomberské vedenie a jeho mecenáši v Slovenskom pohári.

Takže možno povedať, že išlo o zahanbujúce vystúpenie mužstva?

Tak by som to až nenazval. Zároveň sa ale musím priznať, ako ma škrelo, že diváci neustále v druhom polčase, a právom, domácim tlieskali. Veď v strede poľa druholigoví futbalisti zatienili aj našich reprezentantov. Veľmi chabí sme boli aj vpredu.

Pred dvoma rokmi bol Ružomberok vo finále národného pohára. Potom dva razy neprešiel ani cez prvé kolo. Čo vy na to?

Nie je tu taká partia ako v tom čase. Tá dokázala ťahať za jeden koniec povrazu. Niektorým mladíkom je dnes jedno, či Ružomberok vyhrá alebo prehrá. Veď plat im ide. Chýba tu úprimná snaha niečo dokázať a popasovať sa i s nepriazňou osudu. Z toho som asi najviac smutný.

Ličartovce - Ružomberok 2:0 (0:0)

Góly: 48. a 58. Tomko. Žlté karty: Bašista, Martaus, Kišš - Pospíšil. Pred 1150 divákmi rozhodoval Kačenga.

Steel Trans: Jakubech - Bašista (63. T. Šimko), M. Lukáč, Krakovský (68. Kišš) - R. Šimko, Andraščík, Lesniak, Martaus, Bicák - Tomko (70. M. Adam), Piatka.

MŠK SCP: Hajdúch - Pospíšil, Mikuláš, Helbich, Had - Valnoha (61. Rák), Kurty, Urban, Laurinc (54. Zošák) - Jelšic (74. Bačík), Števko.