LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ
DOM KULTÚRY
Celookresná hasičská nedeľa, Program: súťaže, ukážky činnosti záchranných a bezpečnostných zložiek (hasiči, armáda, polícia, zdravotníci, horská služba, SBS), výstavy, autosalón, hry pre deti, súťaže v jedení bryndzových halušiek, pití piva, hode pneumatikou a bití klincov do kláta, ukážky hasenia požiarov. Akcia sa uskutoční
7. 9. na Námestí Mieru o 8.30 h.
GALÉRIA P. M. Bohúňa
Letná fotoškola Domu Fotografie 2003, výstava fotografií potrvá do polovice septembra.
SYNAGÓGA
Andrej Bán, Na ceste. Výstava reportážnych fotografií 1999 - 2002, potrvá do 7. septembra
Mosty - Gesharim 2003, „Umelecký program tradičného podujatia (XII. ročník) bude tentoraz tvoriť vystúpenie dvoch divadelných umeleckých telies a ich sólistov,“ hovorí Ladislav Snopko, autor projektu: „V mikulášskej synagóge sa predstaví Jiří Suchý
z pražského Divadla Semafor, Katarína Kolníková z Radošinského naivného divadla, herečka Soňa Norisová a Hudba Radošinského naivného divadla. Druhé pódium pre účinkujúcich bude pripravené v Empírovom divadle pri zámku v Hlohovci, kde vystúpi Stanislav Štepka a hudobník Ján Melkovič z Radošinského naivného divadla, Divadlo Semafor budú reprezentovať Jolana Smyczková a Hudba Divadla Semafor.“ Potrvá do 3. 9.
ART GALÉRIA U BULLOV
Svetlana Vilčeková - Vesmírny svet Svetlany, výstava potrvá do 2. septembra 2003
SMOPaJ
Fragmenty z prírody, organizovaná v rámci Európskeho roku zdravotne postihnutých, určená je najmä nevidiacim a slabozrakým občanom do konca augusta.
Z histórie a súčasnosti vzťahov
s Mongolskom, Mongolsko vo fotografii na Ul. l.mája 38 v L. Mikuláši od 29. 8. - 29. 9. 2003.
Obrázky z Mongolska, výstava spojená so stavaním tradičnej mongolskej jurty bude na Školskej 4 v L. Mikuláši 29. 8. – 29. 9. 2003.
CENTRUM K. SOKOLA
Sambo pre Kolomana Sokola, výstava je predĺžená do konca augusta.
ČIERNY OROL
Poľovníctvo a rybárstvo v Liptove, stála expozícia.
RUŽOMBEROK
LIPTOVSKÉ MÚZEUM
Baníctvo a hutníctvo Liptova, stála expozícia v historickom objekte vážnice a klopačky na Podjakovej v L. Hrádku.
Strážca prírody...
Liptovský Hrádok – Výstupom programov Participatívny manažment Tatranského národného parku a Detský grantový program je publikácia, ktorú vydala nezisková organizácia A-projekt Liptovský Hrádok pod názvom Mám nápad ako pomôcť národnému parku.
V úvode publikácie sa dozvedáme, že spolupráca medzi neziskovou organizáciou A-projekt,
n. o., a Správou Tatranského národného parku (TANAP) pretrváva niekoľko rokov. Jej úspešnými príkladmi sú projekty Ja a príroda, Mladý strážca prírody, Projekt na záchranu tatranského kamzíka. „V spoločných projektoch zabezpečujú manažéri A-projektu účasť a informovanosť verejnosti. Odborní pracovníci Správy (TANAP) poskytujú konzultácie občianskym aktivistom prihlasujúcim svoje nápady do malých grantových programov, ktoré nezisková organizácia A-projekt vyhlasuje“, uvádza v úvodnej kapitole nazvanej Práca s verejnosťou Klaudia Jozefčeková, ktorá pracuje v A-projekte na programoch environmentálneho manažmentu krajiny.
„Vzájomné učenie sa a spolupôsobenie v podtatranskom regióne vyústilo aj do prípravy dvojročného projektu: Participatívny manažment Tatranského národného parku, ktorý financuje Dánska agentúra pre pomoc životnému prostrediu v krajinách strednej a východnej Európy DANCEE, prostredníctvom konzultačnej firmy Holsteinborg Consult“, dodáva Klaudia Jozefčeková.
Pripomeňme, že publikáciu vydali aj vďaka podpore spomínanej agentúre a tiež: TRUST PROGRAMu konzorcia Nadácie otvorenej spoločnosti, Vzdelávacej nadácie Jana Husa, Nadácie pre deti Slovenska a z vlastných zdrojov vydavateľa.
Publikáciu zostavila Ingrid Ďurinová za odbornej spolupráce Vlasty Körnerovej a Juraja Švajdu. Čitateľ v nich nájde aj ilustrácie žiakov výtvarného odboru Základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku.
Jednotlivé kapitoly približujú grantový program pre dospelých a pre deti, hovoria o tom, kto stráži národný park. S úsmevom opisujú vlastnosti a vzhľad ideálneho strážcu prírody. Ten by podľa publikácie mal byť čistotný, čulý, dobre informovaný, fešák, humorista, chrabrý, s nagélovanými vlasmi a očami na stopkách. Nemal by byť žgrlošom, ale mal by byť trpezlivý, trochu „pri sebe“ a mnoho ďalších. V závere je kapitola o programe starostlivosti a odpovede na niektoré praktické otázky. -evp-