Liptovský Mikuláš – Synagóga v L. Mikuláši žije toto leto bohatým kultúrnym životom a okrem na výstavy pozýva do svojho meditatívneho interiéru návštevníkov aj na špecifické hudobné podujatia. Ostatným z nich bol hudobno (slovno) výtvarný večer Homage Koloman Sokol s podtitulom Performance talentu (rytmov, hudby, výtvarných diel, myšlienok Kolomana Sokola a úvah Romana Bergera). Podujatie, ktoré pritiahlo v sobotu 23. augusta do synagógy najmenej stovku návštevníkov, produkčne a koncepčne pripravil Viliam
J. Gruska v spolupráci s agentúrou Aia Centrum, Múzeom Janka Kráľa a Galériou Petra Michala Bohúňa v L. Mikuláši a s Rotary Clubom L. Mikuláš.
„Chceme týmto podujatím vzdať hold pamiatke Kolomana Sokola, jeho dielu a talentu, a súčasne pripomenúť, že táto osobnosť svetovej výtvarnej scény pochádza z Liptovského Mikuláša,“ povedal úvodom večera za organizátorov Jozef Šišila, zastupujúci miestny Rotary Club, a upozornil na existenciu Centra Kolomana Sokola v L. Mikuláši, prezentujúceho okrem iného i vyše sto originálov zo Sokolovho rozsiahleho diela.
Ťažiskom večera nebola len jemná a citlivá improvizácia na perkusie a bicie nástroje, ktorou upútal Jozef Dodo Šošoka, ale aj virtuozita trinásťročnej pražskej huslistky Markéty Janouškovej a jej osemročnej sestry Kristíny. Tie s klavírnym sprievodom Barbary Kürstenovej prezentovali hlavne diela Josefa Suka a Sergeja Prokofjeva. Texty – úvahy K. Sokola a R. Bergera o talente a o tvorbe, o Bohu a o filozofii tvorivého života – predniesol Marek Majeský. Veľkoplošné premietanie reprodukcií diel Sokola (pár originálov bolo vystavených pri vstupe do synagógy) rámcovalo komornú atmosféru podujatia.
„...utrpenie je v celom svete doma...“ pripomenul básnik Milan Rúfus ústami M. Majeského, recitujúceho báseň O dvanástej komnate Kolomana Sokola, neľahký tvorivý život umelca, doma desaťročia viac zaznávaného, než doceneného, ktorý v januári tohto roku zomrel v USA. Vhodnejší priestor, než akým je synagóga v L. Mikuláši, nemohli organizátori pre toto podujatie vybrať. Jeho výpovedná sila a nástojčivosť kladenia otázky o hľadaní zmyslu života (v tomto prípade o zmysle Sokolovho talentu a talentu interpretov hudby a textu) vhodne korešpondovali s fotografiami Andreja Bána, vystavenými v synagóge do 7. septembra. Na nich nás o zmysle života presviedčajú utečenci pred vojnou na Balkáne aj palestínske deti, beznádejne pohltené vírom intifády.
Vrcholom tohtoročnej kultúrnej sezóny v synagóge bude dvanásty ročník podujatia Mosty – Gesharim, ktoré v stredu
3. septembra so začiatkom o 19. hodine predstaví umelcov z Radošinského naivného divadla a z pražského divadla Semafor.
Martin Ivankin