Ružomberok - o mesto Ružomberok spolu s papierenským sponzorom celonárodnú spomienku Dni Andreja Hlinku, ktorá sa konala cez víkend, 15. – 17. augusta, pri príležitosti 65. výročia úmrtia Andreja Hlinku, rodáka z Černovej. Slávnosti, ktoré sa začali v piatok vystúpením skupiny Drišľak v Závodnom klube SCP Neusiedler, pokračovali v sobotu štvrtým ročníkom Ružomberského folklórneho festivalu. Na ňom sa prezentovali folklórne súbory od nás aj zo zahraničia.
Dni Andreja Hlinku vyvrcholili v nedeľu 17. augusta slávnostnou omšou, ktorú celebroval František Tondra, spišský diecézny biskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska. Po nej nasledovala celonárodná spomienka spojená s umiestnením rakvy Andreja Hlinku do Mauzólea na námestí, nesúcom jeho meno. Po slávnostnej omši, na ktorej sa, okrem premiéra SR, zúčastnili aj predstavitelia niekoľkých politických strán a hnutí (J. Slota, J. Čarnogurský a iní), sa prítomnému davu prihovoril primátor Ružomberka J. Čech a po ňom aj samotný premiér M. Dzurinda. Ten musel čeliť pískaniu davu a neslušným poznámkam, mieriacim na jeho osobu. V dave bolo vidieť veľa slovenských vlajok s nápisom SNS, objavili sa dokonca Tisove podobizne.
Asi najväčšie rozpaky a pozornosť davu pritiahla skupinka asi dvadsiatich mužov, oblečených do čiernych uniforiem, s výraznými slovenskými krížmi pod golierom a tmavými slnečnými okuliarmi. Boli to muži z organizácie Slovenská pospolitosť, ktorí sa vraj hlásia ku „štúrovským ideálom„, svojím výzorom ale pripomínali skôr gardistov. Početné hliadky polície, kontrolujúce situáciu, na túto uniformovanú skupinku nereagovali. Dojem z pokojných slávností tiež pokazil pán oblečený do kroja, ktorý s národniarskou vlajkou v ruke označil prítomnú novinárku za „židovskú pusinku„.
Premiér M. Dzurinda je prvým premiérom SR, ktorý sa zúčastnil na spomienke na Andreja Hlinku. Ako sa sám prítomným novinárom vyjadril: „Každý národ potrebuje pravdivo poznať svoju históriu a nie je na mieste spájať skvelú osobnosť Andreja Hlinku s takzvanou Hlinkovou gardou alebo s menom Jozefa Tisu. Aj tu na tomto zhromaždení bolo prítomných niekoľko ľudí, ktorí meno Andreja Hlinku zneužívajú na propagáciu niečoho úplne iného.„ Laco Gašpar