Pribylina - júlovú nedeľu konala tradičná Nedeľa rodákov - podujatie, ktoré organizátori venovali histórii obcí, zatopených, alebo inak súvisiacich s vodným dielom Liptovská Mara. Tentokrát bola nedeľa venovaná kráľovskému mestu Trnovec.
Kultúrny program, ktorý Trnovčania pripravili a odohrali pod režijným vedením Evy Štofčíkovej, trval približne dve hodiny. Eva, ktorá v programe aj vystupovala, pracovala na scenári a predlohe jednak s archívnymi materiálmi, a tiež s rodákom – amatérskym historikom Jánom Dušanom Babkom, ktorý jej poskytol cenné podklady. Scénickú fresku, v ktorej sa miešala história so súčasnosťou obce, doplnili herci - rodáci, oblečení v dobových kostýmoch, ľudovými piesňami a poéziou. Divácky najatraktívnejšou časťou bolo určite verejné pranierovanie Dory Trasorítky, obvinenej z krádeže na trhu a nemravného života. Verejný pranier pred kaštieľom bol, ktovie prečo, natretý na ružovo. Každopádne, odsúdení to v minulosti až tak ružové nemali. Ľudia z obce na nich mohli beztrestne pľuť, hádzať kamene, dokonca ich poliať pomyjami.
Pranier je nový, na jeho postavení sa podieľalo vedenie obce Liptovský Trnovec, zástupcovia Urbárskeho spolku spolu s Liptovským múzeom za podpory viacerých podnikateľských subjektov. Ako sme sa dozvedeli od Ivety Zuskinovej, riaditeľky Liptovského múzea, pranier je kópiou stredovekého kamenného objektu, ktorý je osadený v Liptovskom Trnovci pri obecnom úrade. Je súčasťou objektovej skladby dobovej architektúry, ktorej dominantou je Parížovecký kaštieľ.
Horúca slnečná nedeľa v múzeu, nútiaca zástupy návštevníkov skanzenu ukryť sa v tieni dreveníc, ožila na chvíľu dobovými výjavmi z histórie liptovskej obce. Ostáva len dúfať, že podujatia tohto typu, ktoré svojou atraktívnosťou dokážu pritiahnuť pozornosť našincov aj turistov, sa stanú ešte navštevovanejšie a vyhľadávanejšie. Laco Gašpar