Liptov – arostlivosti, ktorá zaviedla priame platby pacientov v ambulanciách, lekárňach, nemocniciach i sanitkách.
V praxi to znamená, že za prevoz sanitkou od 1. júna pacient zaplatí dve koruny za kilometer, za jeden deň pobytu v nemocnici 50 korún, za každú návštevu u lekára 20 korún. Rovnaká suma sa účtuje aj pri vyberaní liekov predpísaných na recept. Hoci právna úprava vyvolala v radoch pacientov vlnu nevôle, lekári doteraz žiadne vážnejšie problémy nezaznamenali. „Vyberanie poplatkov prebieha bez komplikácií,„ informovala nás lekárka z ambulancie pre dospelých v Liptovskej Lúžnej.
Aj ostatní lekári, ktorých sme oslovili sa iba ojedinelo stretli s tým, že by ich pacienti pri sebe peniaze nemali alebo odmietli zaplatiť. V takých prípadoch sa dá poplatok uhradiť aj poštovou poukážkou, prípadne pri ďalšej návšteve ordinácie. Podľa informácií, ktoré naša redakcia získala z iných okresov, niektoré ambulancie v súvislosti so zavedením poplatkov ostali „poloprázdne„. Napríklad v Martine zaznamenali praktickí lekári pokles pacientov o 30 až 40 percent. Do ambulancií špecializovaných lekárov prišlo v porovnaní s predchádzajúcim obdobím len 80 percent ľudí. „Je to krátkodobý stav, pretože teraz vyhľadávajú lekársku pomoc len tí, ktorí ju akútne potrebujú,„ povedala nám lekárka z privátnej ambulancie v Liptovskej Sielnici. Podľa jej slov, pokles pacientov v ordinácii je porovnateľný s inými okresmi.
„Včera sme vyšetrili asi 30 pacientov. Je to pokles o 40 percent,„ dodala. Oveľa viac problémov podľa lekárov a lekárnikov nastalo pri zdravotne ťažko postihnutých a sociálne odkázaných pacientoch, ktorí sú od poplatkov oslobodení. Tí mali totiž dostať od príslušného odboru sociálnych vecí potvrdenie potrebné k ich legitimácii, čo sa vo väčšine prípadov nestalo. Problematické je tiež potvrdzovanie u občanov, ktorí síce v hmotnej núdzi sú, pretože ich príjem je nižší ako životné minimum, ale o niečo vyšší ako je dávka sociálnej pomoci, takže žiadne rozhodnutie nemajú. Aký názor majú na zavedenie poplatkov samotní pacienti? „Dnes tu čakám už štyri hodiny a to sú predo mnou ešte šiesti ľudia. Nevidím dôvod, prečo by som mal v nemocnici platiť, keď poisťovni odvádzam, čo mám,„ povedal nám 26-ročný Michal, čakajúci na vyšetrenie v chirurgickej ambulancii Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. „Sekundovala“ mu prísediaca Martina, podľa ktorej, sa peniaze, ktoré občan odvádza do poisťovní, stále niekde „strácajú“ a nakoniec „na to aj tak doplatia obyčajní ľudia.„ Podľa 23-ročného Petra je normálne, že sa pri návšteve ambulancií, lekární a nemocníc platí, pretože „dnes sa platí všade„. „Každý chce ísť do Európskej únie. Na západe sa platí za všetko, Slováci si musia zvyknúť, že im nikto nedá nič zadarmo,„ dodal.
Vladimír Buzna