Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Martikán v Nemecku dvakrát zlatý

Vodnými športmi žil uplynulý týždeň celý svet. Nás

Liptovský Mikuláš – však asi najviac zaujímali majstrovstvá sveta vo vodnom slalome, ktoré sa uskutočnili od utorka 22. do nedele 27. júla v nemeckom Augsburgu. V slovenskej reprezentácii mal samozrejme zastúpenie aj Liptov. V mužskej C1 reprezentovali Slovensko aj AŠK KTK L. Mikuláš M. Martikán a A. Slafkovský. V debloch to boli P. Hric a R. Vajs. V ženskej K1 E. Kaliská, G. Zamišková a u mužov P. Cibák, J. Šajbidor.

Do semifinále mužskej C1 sa prebojovali všetci zástupcovia slovenskej výpravy – Martikán, Minčík aj Slafkovský. Finálové brány ale zostali zavreté pre dvoch posledne menovaných a medzi najlepšiu desiatku postúpil iba obhajca zlata z minuloročného Bourg St. Maurice Michal Martikán. Michalova víťazná šnúra začala bronzom na MS v Nottinghame. Pokračovala zlatou Atlantou, strieborným Sydney a minuloročným zlatom na MS. A podľa jeho slov aj v Nemecku chcel pokračovať v zlatom ťažení. Do finále postúpil z prvého miesta s náskokom takmer 4 sekundy pre druhým Poliakom a jeho obhajoba začala nadobúdať jasnejšiu kontúru. Michal si svoj náskok, aj keď sa scvrkol na 1,38, pred už druhým Francúzom udržal a získal zlatú medialu. Víťazstvom si taktiež zabezpečil účasť na budúcoročnej olympiáde. M. Martikán má na svetových šampionátoch obdivuhodnú bilanciu. Na svojom piatom svetovom šampionáte získal už piatu individuálnu medailu!

V piatok bolo v Nemecku na programe vystúpenie kajakárok a mužská súťaž družstiev C1 (hliadky). Aj v ženskej K1 malo Slovensko trojité zastúpenie. Brány najlepšej desiatky zostali zavreté pre E. Kaliskú, ktorá skončila na 11. mieste. Elene chýbali na postup dve desatiny sekundy, pričom počas svojej jazdy zaznamenala jeden ťuk – dve trestné sekundy. Ďalšia slovenská zástupkyňa G. Stacherová a Liptáčka G. Zamišková postúpili do finále. G. Zamišková skončila vo finále na 6. mieste a týmto umiestnením vybojovala aj postup na olympiádu. Ďalšia disciplína už bola pre nás radostnejšia. Hliadka C1 – M. Martikán, A. Slafkovský a J. Minčík v konkurencii ďalších pätnásť štátov vybojovala zlatú medailu.

Výrazný úspech sa očakával aj od družstva singlkajakárok v zložení E. Kaliská, G. Zamišková a G. Stacherová. V sobotu sa ale konalo prekvapenie na úkor našich reprezentantiek. Po dojazdení prvej jazdy svietilo na tabuli slovenských pretekárok 1. miesto. Vzápätí sa tam však objavila nepopulárna „baňa„ – 50 trestných sekúnd za vynechanie bránky. G. Zamišková, ako druhá členka hliadky, z nepochopiteľných dôvodov vynechala poslednú bránku a preto skončili slovenské dievčatá až na 6. mieste. Rovnako sa nedarilo ani mužskej hliadke C2. V sobotu bojovalo o titul aj 30 lodí v mužskej kategórii C2. Bratia Hochschornerovci získali bronz. Bratia Šoškovci skončili na 12. a P. Hric a R. Vajs na 15. mieste.

Posledný deň MS patril „ľadový„ kanál v Nemecku kajakárom. V tejto kategórii sme najväčšie nádeje vkladali do P. Cibáka. Žiaľ, ten ani tento rok neprekonal „zakliatu„ finálovú desiatku a skončil v semifinále. Ešte horšie dopadol ďalší slovenský reprezentant R. Orokocký, ktorý nepostúpil ani do semifinále. V najsilnejšej kategórii si najlepšie počínal Lipták J. Šajbidor. Bývalý juniorský majster sveta skončil na 9. mieste. Okrem postupu do Atén zaznamenal Šajbidor aj najvýraznejší úspech v seniorskej kategórii. Poslednou disciplínou bola súťaž hliadok K1 muži. V nej sa tento rok predstavila rekordná účasť – 28 krajín. Naše trio v zložení: P. Cibák, J. Šajbidor a R. Orokocký bolo po prvej jazde na 5. mieste, keď ich od prvého miesta delili cca 4 sekundy. Slováci v druhej jazde svoj výkon nezopakovali. Vynechali tri bránky a so stratou 182,5 skončili na 24 mieste. Bilancia slovenskej výpravy bola na majstrovstvách sveta úspešná a naši pretekári potvrdili, že patria medzi najlepších.

Už tento víkend čaká vodných slalomárov „rozuzlenie„ Svetového pohára, ktorého finále sa uskutoční v Čunove.

Mário Kaprálik

1. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
  2. Hygge ako životný štýl
  3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
  4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
  10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 6 482

Búrlivé oslavy po zisku titulu pokračovali aj v šatni.

V poslednom vydaní MY Liptovských novín v roku 2020 sme uverejnili rozsiahly článok o hokejových majstroch Slovenska v doraste, ktorými sa pred 20 rokmi stali mikulášski mladíci. Článok sme boli nútení rozdeliť na dve časti. Teraz vám prinášame jeho pokračovanie.

21 h

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

25. jan
Testovanie v Bojniciach.

V Liptovskom Hrádku otestovali počas trojdňového (22. - 24. 1.) skríningového testovania na ochorenie COVID-19 dokopy 1857 ľudí.

26. jan
Ružomberok v oranžovom

Futbalisti MFK Ružomberok uplynulý týždeň odohrali ďalšie dve prípravné stretnutia, tiež s mužstvami II. ligy, a to s poradovým číslom dva a tri.